#uwolnijodblaski - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

#uwolnijodblaski

Masz w domu więcej odblasków niż potrzebujesz? Twoje odblaski leżą w szafie czy szufladzie? Podziel się z innymi! Przypominamy! Dołącz do nas:

 #uwolnijodblaski

Od kilku lat w polskim prawie funkcjonuje przepis, który nakłada obowiązek używania elementów odblaskowych na wszystkich pieszych, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym po zmroku. Przez ten czas policjanci prowadzili mnóstwo działań promujących używanie odblasków. Spotykali się z dziećmi, dorosłymi, seniorami- czyli i niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Tłumaczyli, że jesienią i zimą odblaski są niezbędne każdemu pieszemu, jak działają i że faktycznie mogą  uratować życie. Ponadto rozdawali odblaski na spotkaniach, podczas festynów, akcji profilaktycznych, prelekcji i policyjnych kontroli drogowych. Od tamtej powry na Warmii i Mazurach rozdano dziesiątki tysięcy elementów odblaskowych. Intensywne działania informacyjne i profilaktyczne przyniosły skutek- coraz więcej osób używa odblasków na co dzień, nie tylko poza obszarem zabudowanym.  To cieszy. Ale…

#wyjmijodblaskizszuflady

Chyba nie ma już osoby, która nie wie jak działają elementy odblaskowe. Opaski odblaskowe, kamizelki, zawieszki, torby- wiele osób ma mnóstwo takich rzeczy w domu. Podczas spotkań profilaktycznych policjanci często zadają pytanie: „Czy macie odblaski?” i najczęściej pada wtedy odpowiedź twierdząca. Na kolejne pytanie:  „Gdzie są te odblaski?” również najczęściej słyszą: „w szafie” lub „ w szufladzie”. W szafie, w szufladzie, w pudełku - tam odblaski przeleżą kolejną jesień i zimę, a przecież mogłyby komuś uratować życie. Dlatego przypominamy:

#uwolnijodblaski

Jeżeli masz w domu, w pracy więcej odblasków niż potrzebujesz – dołącz do policyjnej akcji. Wyjmij odblaski z szafy czy szuflady i podziel się z innymi. Pamiętaj: jeden mały odblask może uratować życie! Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150- 200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w obszarze zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

(mk/in/rj)