Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymane prawo jazdy, wysoki mandat i punkty karne – wszystko za „50+”

Prędkość – nadmierna i przekroczona ponad tą dozwoloną jest najczęstszą przyczyną najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych. Dlatego policjanci regularnie prowadzą kontrole prędkości osiąganych przez kierowców. Dla tych, którzy w policyjnych pomiarach osiągają „wyróżniające” wyniki, szczególnie w obszarach zabudowanych, funkcjonariusze maja przygotowane specjalne „nagrody”.

Od początku stycznia do końca sierpnia 2019 roku na drogach Warmii i Mazur doszło do 723 wypadków. Podstawową przyczyną 228 z nich było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Im większa prędkość jadącego auta, tym większe zniszczenia je czekają przy spotkaniu z przeszkodą i tym większe prawdopodobieństwo śmierci lub ciężkich ran u osób tym autem jadących. Dlatego policjanci nie mają pobłażania wobec kierowców rażąco naruszających przepisy określające dozwoloną prędkość, szczególnie w obszarze zabudowany. Skrótem „50+” funkcjonariusze i kierowcy określają wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Za popełnienie tego przewinienia kierowców czeka kara wzbogacona o nieco inne sankcje, niż przy popełnieniu innego drogowego wykroczenia. Mandat karny z kwotą co najmniej 400 zł do zapłacenia, 10 punktów karnych oraz prawo jazdy zatrzymane na okres 3 miesięcy – to kara przewidziana za „50+”. Dodatkowo każdy taki kierowca ryzykuje to, że zostanie sprawcą wypadku, w którym inne osoby mogą stracić życie i zdrowie.

Elbląg

Patrol ruchu drogowego z Pasłęka zatrzymał do kontroli drogowej 23-latkę kierującą Audi. Zatrzymana została w podelbląskim Zwierznie, gdzie policjanci zmierzyli prędkość jej auta. Osiągnęło 119 km/h w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 50 km/h. Oprócz mandatu i 10 punktów karnych zatrzymano jej prawo jazdy na 3 miesiące.

Olecko

Wczoraj (09.09.2019) w trakcie służby oleccy zatrzymali uprawnienia dwóm kierowcom w miejscowości Nory gm. Wieliczki, którzy przekroczyli dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Pierwszy kierujący samochodem osobowym przekroczył dozwoloną prędkość o 52 km/h. Kolejny kierowca zatrzymany przez oleckich policjantów 33-latek jechał osobową Skodą z prędkością 112 k/h.

(kn/jsz/tm)