Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Efekty ciężkiej pracy policjantów podczas wakacji na terenie Warmii i Mazur

Policjanci ruchu drogowego z Warmii i Mazur podczas wakacji mają więcej pracy niż w innych okresach roku. Powód? Kiedy inni wypoczywają, funkcjonariusze dbają m.in. o to, by zapewnić im bezpieczeństwo, poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących, zatrzymywanie uprawnień za przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym i kontrolowanie stanu technicznego autobusów. Liczbowe podsumowanie bardzo dobrze obrazuje ogrom wykonanej pracy i jej efekty.

Warmia i Mazury to region typowo turystyczny często nazywany zielonymi płucami Polski albo Krainą Wielkich Jezior. Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i Europy - niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników. Te wszystkie atuty turystyczne wiążą się z większa liczbą osób odwiedzających ten region i to nie tylko z Polski. To natomiast powoduje, że policjanci z garnizonu warmińsko – mazurskiego jeszcze bardziej muszą skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Statystyka nie jest najważniejsza w policyjnych podsumowaniach, jednak to ona najlepiej obrazuje ogrom pracy jaką wykonują policjanci i jej efekty. Podczas właśnie zakończonych wakacji policjanci z województwa warmińsko – mazurskiego łącznie wylegitymowali około 55 tysięcy uczestników ruchu drogowego. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, w które jest wyposażana policja tj. alcoblow (urządzenie pozwalające w krótkim czasie przebadać większą liczbą kierujących na zawartość alkoholu w organizmie) oraz alere (urządzenie do badania osób kierujących pod wpływem środków odurzających), policjanci łącznie przebadali ponad 111 tysięcy uczestników ruchu drogowego. Niestety okazało się, że aż 721 osób poddanych tym badaniom zdecydowała się kierować pojazdami będąc pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Policjanci na drogach Warmii i Mazur w okresie wakacyjnym od 19 czerwca do 1 września br. łącznie ujawnili ponad 30 tysięcy wykroczeń. Blisko 17 tysięcy osób na drogach regionu popełniło wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Dla porównania w ubiegłym roku (2018) w analogicznym okresie wykroczeń przekroczenia prędkości było 8,5 tysiąca. Czyli ta liczba podwoiła się. Wynika to m.in. z tego, że policjanci są lepiej doposażeni w nowoczesne urządzenia do mierzenia prędkości z wizualizacją oraz nowoczesne pojazdy marki BMW wyposażone w wideorejestratory, co przedkłada się na ich efektywność pracy. Walka z piratami drogowymi jest tak ważna, ponieważ to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Dodatkowo na początku wakacji ruszyła policyjna grupa SPEED, która eliminuje tych uczestników ruchu drogowego, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego.  Policjanci w okresie wakacyjnym zatrzymali 661 praw jazdy co oznacza, że codziennie 9 osób traciło swoje uprawnienia. Funkcjonariusze ujawnili 302 uczestników ruchu, którzy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym przekroczyli o ponad 50 km/h.

Łącznie funkcjonariusze skontrolowali ponad 51 tysięcy pojazdów, co daje średnią blisko 700 kontroli pojazdów dziennie. Dotyczyły one także kierujących autobusami przewożącymi dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych. Policjanci takich pojazdów skontrolowali 338. Niestety kierujący autobusami nie ustrzegli się błędów, popełnili oni 80 wykroczeń z czego blisko połowa (37) dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Niestety stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach też w licznych przypadkach pozostawiał wiele do życzenia. W okresie wakacji z różnych powodów policjanci zatrzymali 29 tysięcy dowodów rejestracyjnych. W ubiegłym roku w tym samym okresie zostało zatrzymanych 23 tysiące tych dokumentów.

Piękna pogoda i walory turystyczne regionu, coraz większa liczba ścieżek rowerowych, sprzyjały korzystaniu z jednośladów. Policjanci skontrolowali 1496 motocyklistów oraz 1273 rowerzystów. Wielokrotnie interweniowali także wobec pieszych, którzy popełnili 719 wykroczeń z czego 444 dotyczyło przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Nie trzeba nikomu mówić, że wytężona praca policjantów znacznie wpływa na poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa w naszym regionie. Swoją cegiełkę do zapewnienia bezpieczeństwa dokłada właśnie społeczeństwo, które albo coraz częściej informuję policję, albo samo podejmuje interwencje wobec osób popełniających wykroczenia lub przestępstwa w ruchu drogowym.

kw

 

 

Powrót na górę strony