Podsumowanie działań PASY - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań PASY

Ogólnopolskie działania kontrolno - prewencyjne pn. PASY, mają na celu egzekwowanie od kierujących i pasażerów pojazdów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci. Wczoraj w Polsce oraz na Warmii i Mazurach zakończyły się te działania.

Działania Pasy:

Działania PASY to również zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Ku przestrodze:

Pamiętajmy, że niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton. Pasy bezpieczeństwa ratują życie, jeśli nie są zapięte to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

Zapinaj pasy również z tyłu:

Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

Co mówią przepisy:

Przypominamy, że naruszenie obowiązku nieużywania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz przypisaniem 2 punktów karnych, natomiast przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to mandat w wysokości 150 złotych i aż 6 punktów karnych.

Działania na Warmii i Mazurach:

Wczoraj (14.03.19r) nad egzekwowaniem przepisu dotyczącego korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, pracowało w regionie ponad 200 policjantów ruchu drogowego. Łącznie funkcjonariusze skontrolowali 1133 pojazdy. Niestety 291 kierujących nie korzystało z pasów bezpieczeństwa, 27 pasażerów siedzących z przodu i 7 siedzących z tyłu nie zastosowało się do tego przepisu. W tej statystyce znalazły się również dzieci. 2 dzieci było nieprawidłowo przewożonych.

Szczytno:

Policyjne działania trwały jeden dzień, i uczestniczyło w nich 12 funkcjonariuszy.  Skontrolowano 74 pojazdy w tym 63 auta osobowe. Ujawniono 54 wykroczenia przy czym w 18 przypadkach kierowcy nie mieli zapiętych pasów i w 3 przypadkach byli to pasażerowie siedzący z przodu koło kierowcy.

Nowe Miasto Lubawskie:

Podczas wczorajszych działań policjanci skontrolowali 44, w tym 39 samochodów osobowych i 5 ciężarowych. Funkcjonariusze ujawnili przy tym 31 wykroczeń. W  20 przypadkach wykroczenia te polegały na niekorzystaniu z pasów bezpieczeństwa. Policjanci ujawnili także 1 przypadek nieprawidłowego przewożenia dziecka.

Ostróda:

Tylko wczoraj policjanci skontrolowali 77 pojazdów, w tym 72 samochodów osobowych i 5 samochodów ciężarowych. W czasie kontroli 24 kierowców nie korzystało z pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze ujawnili również 1 pasażera, który również nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Nie ujawniono natomiast wykroczeń polegających na niewłaściwym przewożeniu dzieci w pojazdach.

Nidzica:

Podczas wczorajszych działań „Pasy” nidziccy funkcjonariusze skontrolowali 65 kierujących. Weryfikacji poddawani byli pasażerowie pojazdów, na których również ciąży obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Wczorajsza akcja dowodzi na to, że  w dalszym ciągu mało dbamy o swoje życie i zdrowie, bo aż ponad 30 procent skontrolowanych osób nie korzystało z urządzeń ratujących życie. W jednym przypadku został skierowany wniosek do sądu o ukaranie.  

Fotelik bezpieczeństwa:

Fotelik bezpieczeństwa powinien być prawidłowo zamontowany i dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Przecież nie chodzi to, żeby nie dostać mandatu za brak fotelika, tylko o to aby chronić zdrowie i życie dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, karetek pogotowia i radiowozów

By uniknąć mandatu, czy dla własnego bezpieczeństwa?

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów.

Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa?

  • Muszą przylegać płasko do ciała.
  • Pas powinien być napięty.
  • Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha (oznaczenie nr 1 na rysunku).
  • Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku (oznaczenie nr 2 na rysunku).

 

 

 

BRD KGP aw/lm/kw

Ładowanie odtwarzacza...