Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uczniowie z wizytą w komendach

Lidzbarscy i nowomiejscy policjanci gościli w swojej jednostce gości z tamtejszych szkół podstawowych. Uczniowie klas VII i VIII mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca funkcjonariuszy, dowiedzieć się jak chronić siebie i bliskich przed zagrożeniami ze strony przestępców i co trzeba zrobić, żeby w przyszłości móc rozważać karierę zawodową w policyjnym mundurze.

Lidzbark Warmiński

Jak nie wejść w konflikt z prawem? Na czym polega odpowiedzialność karna? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Jakimi zasadami kierować się by być bezpiecznym na drodze? Jak wygląda codzienna służba policjanta? To tylko część pytań, na które odpowiadał policyjny profilaktyk, który spotkał się z lidzbarską młodzieżą. Sierż. szt. Katarzyna Chomej cyklicznie organizuje spotkania z młodzieżą szkolną, by oprócz zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej nieletnich porozmawiać także o zasadach rekrutacji do służby w policji oraz przybliżyć zawód policjanta. Tym razem spotkała się z uczniami klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 3 i na przykładach z życia wziętych, przybliżyła uczniom, czym różni się przestępstwo od wykroczenia oraz doradziła, jak nie wejść w konflikt z prawem.

Spotkanie z młodzieżą było też okazją do przekazania informacji na temat zagrożeń związanych z Internetem. Za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, która dopiero buduje swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających tego zjawiska. W dalszej części spotkania policjantka zwracała uwagę na przepisy regulujące poruszanie się pieszych po drogach. Przypomniała jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe i jak należy korzystać z dróg, by być na nich bezpiecznym.

Policjantka wykorzystała okazję, by przekazać uczniom informacje na temat procesu postępowania kwalifikacyjnego, jego poszczególnych etapów, wymagań oraz miejscu składania dokumentów i terminach przyjęć do policji. Przedstawiła młodzieży, jakie są wymagania, aby zostać policjantem oraz jakie możliwości daje służba w tej formacji. Przekonywała, że praca ta umożliwia kontakt z innymi ludźmi, że jest to zajęcie dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o przywilejach mundurowych, ale również o trudach pełnionej przez nich służby. Funkcjonariuszka zaakcentowała, że decydując się na pracę w policji ważna jest chęć niesienia pomocy, empatii, ale również odporność psychiczna, dodając, że od policjantów wymaga się odpowiednich predyspozycji, rzetelności i sumienności.

  • Spotkanie uczniów z policjantami
  • Spotkanie uczniów z policjantami

Nowe Miasto Lubawskie

Codzienna praca policjantów jest skupiona nie tylko wokół spraw kryminalnych i przestępców. Policjanci to również dzielnicowi, którzy rozwiązują kłopoty mieszkańców. To funkcjonariusze czuwający nad bezpieczeństwem na drogach, policjanci pracujący z trudną młodzieżą czy też przewodnicy psów i technicy kryminalistyczni. Jednym z celów projektu „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji” jest przybliżenie młodym ludziom służby policjantów różnych pionów, a także pokazanie specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego podczas codziennej służby. Jedno z takich spotkań odbyło się wczoraj (04.03.2019) w nowomiejskiej komendzie, która gościła uczniów klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Boleszynie. Była to doskonała okazja do tego, by zobaczyć z bliska miejsce pracy policjantów oraz obejrzeć umundurowanie jak i sprzęt wykorzystywany w czasie służby.

  • Spotkanie uczniów z policjantami
  • Spotkanie uczniów z policjantami
  • Spotkanie uczniów z policjantami

Kętrzyn

Dzielnicowi asp. Robert Żyrkowski i st. sierż. Justyna Śpiewak wraz z oficerem prasowym Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie st. sierż. Anną Balutą spotkali się wczoraj z młodzieżą szkoły podstawowej w Wilkowie. W trakcie spotkania szeroko mówiono o tym czym jest cyberprzemoc, jakie są formy cyberprzemocy oraz co może być skutkiem stosowania tego rodzaju agresji. Poruszono również tematy związane z prawnymi aspektami stosowania cyberprzemocy zarówno w oparciu o kodeks karny jak również przepisy prawa cywilnego. Dużą uwagę poświęcono szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w Internecie. Celem spotkania było m.in. podniesienie świadomości prawnej w zakresie odpowiedzialności nieletnich za czyny związane z przestępczością internetową. Tego typu spotkania mają też zapobiegać w przyszłości popełnianiu przestępstw przez młodzież. Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia młodym ludziom zagadnień związanych z doborem do służby w Policji. Omówiono proces postępowania kwalifikacyjnego, jego poszczególne etapy i wymagania. Przekazano informacje o terminach przyjęć do policji oraz podano miejsca gdzie można składać stosowne dokumenty. Funkcjonariusze podkreślali, że zawód policjanta to profesja, która wzbudza powszechne zaufanie społeczne. To służba oparta przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z ludźmi. Najwięcej pytań podczas spotkań dotyczyło pracy w policji. Zebrani chętnie zadawali pytania, na które policjanci na bieżąco udzielali odpowiedzi.

  • Policjantka na spotkaniu z uczniami w szkole w Wilkowie
    Spotkanie uczniów z policjantką
  • Policjantka na spotkaniu z uczniami w szkole w Wilkowie
    Spotkanie uczniów z policjantką
  • Policjantka na spotkaniu z uczniami w szkole w Wilkowie
    Spotkanie uczniów z policjantką

Jak zostać policjantem?

Dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia Komendant Główny Policji ma bardzo dobrą propozycję – możesz zostać policjantem. Określenie terminów i rozdysponowanie limitów przyjęć do służby w Policji dla poszczególnych komend wojewódzkich Policji wynikać będzie z bieżących analiz stanu etatowo-kadrowego Policji sporządzanych w Komendzie Głównej Policji. Więcej na temat zasad doboru do służby można przeczytać na naszej stronie internetowej.

(mk/lm/rj/tm)

Powrót na górę strony