Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić! W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności oraz powiadomić odpowiednie służby.

Szczytno:

Na polu w miejscowości Lipowa Góra Zachodnia, gmina Szczytno, podczas prac polowych mężczyzna ujawnił sporych rozmiarów niewybuch. O znalezisku zostali powiadomieni szczycieńscy policjanci, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia. Znalezisko znajdowało się w odległości 300 metrów od drogi krajowej nr 57 oraz ok. 300 od najbliższych zabudowań.

Szczycieńscy policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego potwierdzili, że znalezisko to pocisk artyleryjski, silnie skorodowany o dł. 23 cm o średnicy 80 mm. O znalezisku została  powiadomiona Jednostka Wojskowa z Olsztyna. Przybyły patrol rozminowania zabezpieczył niewybuch. Żołnierze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabrali pocisk, aby w bezpiecznych warunkach go zneutralizować.

Lidzbark Warmiński:

Wczoraj (13.03.19) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu na terenie gminy Lubomino. Na miejsce został skierowany ornecki patrol interwencyjny wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Jak się okazało mieszkaniec gminy znalazł na polu, jak to określił, „kawałek metalowej rurki”. Myśląc, że to złom wziął przedmiot ze sobą. Kiedy przed budynkiem mieszkalnym zaczął czyścić znalezisko z rdzy i ziemi domyślił się, że może być to niewybuch. O swoim nietypowym znalezisku mężczyzna powiadomił policjantów.

Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to nasadkowy granat przeciwpancerny produkcji niemieckiej pochodzący z czasów II wojny światowej. W związku z zagrożeniem życia i zdrowia policjanci przeprowadzili ewakuację 22 osób. Mieszkańcy gminy noc spędzili u rodziny, znajomych i w pobliskiej szkole podstawowej.

Do czasu podjęcia niewybuchu przez saperów mundurowi zabezpieczają niebezpieczne znalezisko.

Przypominamy!!!

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić! W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

(mk/rj)

  • Leżący na ziemi niewybuch
  • Leżący na ziemi niewybuch