Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Z promilami, z sądowymi zakazami, bez uprawnień, poszukiwani – weekend na drogach Warmii i Mazur

Tylko podczas ostatniego weekendu warmińsko – mazurscy policjanci wyeliminowali z dróg naszego regionu blisko 30 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownice swoich pojazdów będąc pod wpływem alkoholu. Wśród nich znalazł się 18-latek, który mając prawo jazdy zaledwie od 3 miesięcy i 1,3 promila alkoholu w organizmie spowodował kolizję. W tym niechlubnym gronie byli też tacy, którzy nie mieli uprawnień, bądź kierowali pojazdami wbrew sądowym zakazom. Cieszy fakt, że nie ma przyzwolenia innych użytkowników dróg na pijanych za kierownicą, którzy o takich kierowcach alarmują policjantów.

Ełk: Pijany 18-letni kierowca spowodował kolizję

Do zdarzenia doszło w piątek około godziny 17.30 na ulicy Sikorskiego w Ełku. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem marki VW Golf nie zachował bezpiecznej odległości od jadącego przed nim samochodu marki Citroen, w wyniku czego uderzył w jego tył. Kierujący citroenem mając podejrzenie, że kierowca golfa jest nietrzeźwy zabrał mu kluczyki od auta. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce przeprowadzili badanie stanu trzeźwości 18-letniego kierowcy golfa. Wykazało ono 1,3 promila alkoholu w jego organizmie. Nastolatek nie posiadał przy sobie również żadnych dokumentów i twierdził, że to nie on kierował autem. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Okazało się, że zaledwie od 3 miesięcy posiada prawo jazdy.

Pomimo licznych policyjnych apeli na naszych drogach wciąż spotykamy kierowców, którzy decydują się wsiąść za kierownicę, pomimo tego, że wcześniej pili alkohol. Jak pokazuje ta historia, dotyczy to także bardzo młodych kierowców. Kierowców, którzy pomimo tego, że zaledwie od kilku miesięcy posiadają prawo jazdy, w tak rażący sposób lekceważą elementarne zasady bezpieczeństwa. Należy bezwzględnie pamiętać, że posiadanie prawa jazdy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego.

  • Kolizja drogowa Kolizja drogowa
    Kolizja drogowa
  • Kolizja drogowa Kolizja drogowa
    Kolizja drogowa

Olsztyn: Uszkodził zaparkowane pojazdy – był nietrzeźwy i poszukiwany

Dziś (14.01.2019r.) około północy oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki policji otrzymał informację, że na ul. Mochnackiego w Olsztynie kierujący volkswagenem polo najechał i uszkodził dwa zaparkowane pojazdy, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia w kierunku stacji paliw. We wskazane miejsce natychmiast został wysłany policyjny patrol, który namierzył i zatrzymał do kontroli drogowej podejrzane auto.

Okazało się, że za kierownicą siedział inny mężczyzna niż ten, który spowodował kolizję. Okazało się, że podejrzany o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym mężczyzna zamienił się miejscami z pasażerem, którego przewoził. Na szczęście szczegółowe informacje, jakie przekazała osoba zgłaszająca były wystarczające, aby udowodnić 32-latkowi, że to właśnie on kierował autem w chwili zdarzenia.

Ostatecznie osobą odpowiedzialną za spowodowanie kolizji drogowych był 32-letni mieszkaniec Olsztyna, który był kompletnie pijany. Badanie alkomatem wykazało obecność w jego organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Mężczyzna z trudem utrzymywał równowagę na własnych nogach. Po sprawdzeniu 32-latka w policyjnych systemach wyszło również na jaw, że był on osobą poszukiwaną do odbycia kary 10 dni pozbawienia wolności za popełnione w przeszłości wykroczenia, z których się nie rozliczył.

Auto 32-latka zostało odholowane na policyjny parking a on sam trafił do policyjnej celi. Dopiero, gdy wytrzeźwieje będzie możliwe jego przesłuchanie.

Ełk: Dzięki reakcji mieszkańca Ełku z ruchu wyeliminowano nietrzeźwego kierującego

Dzięki czujności i natychmiastowej reakcji mieszkańca Ełku z ruchu wyeliminowano nietrzeźwego kierowcę. Do obywatelskiego zatrzymania doszło w piątek tuż przed godziną 15.00 w Ełku. Mężczyzna zauważył, że kierujący audi, który podjechał do niego, aby zapytać o dojazd do warsztatu samochodowego, jest najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu.  Chcąc udaremnić mu dalszą jazdę bez wahania wyjął mu kluczyki ze stacyjki, a następnie poprosił inne osoby o wezwanie Policji. Później jeszcze pilnował kierowcy do czasu przyjazdu patrolu. Policjanci poddali 23-letniego kierowcę audi badaniu alkotestem. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Teraz nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, utrata prawa jazdy na okres co najmniej 3 lat oraz świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5.000 zł.

Działdowo: Jeden bez uprawnień, drugi na zakazie – obaj nietrzeźwi kierowcy zatrzymani przez policyjny patrol odpowiedzą za przestępstwa

W godzinach wieczorno-nocnych w miejscowości Sękowo patrol policji z Lidzbarka zatrzymał do kontroli drogowej kierującego samochodem marki VW Passat. Wcześniej policjanci otrzymali zgłoszenie obywatelskie o kierowcy, który może kierować pojazdem będąc pod wpływem alkoholu. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego. 23-latek miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie, a do tego nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalsza jazdę i sporządzili dokumentację ze zdarzenia.

Ten sam patrol w drodze powrotnej w miejscowości Uzdowo zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę jednośladu. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec gminy Działdowo. Również w tym przypadku mężczyzna kierował w stanie nietrzeźwości, miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto w trakcie kontroli policjanci ustalili, że mężczyznę obowiązuje prawomocny zakaz sądowy kierowania pojazdami.

Lidzbark Warm.: Jechała w nocy bez świateł, okazało się, że była pijana

Minionej soboty około godziny 20.00 lidzbarscy policjanci ruchu drogowego podczas patrolowania drogi krajowej nr 51 w miejscowości Samolubie zauważyli pojazd marki Mercedes Benz, którego kierowca nie miał włączonych tylnych świateł zewnętrznych pojazdu. Policjanci z uwagi na stwierdzone wykroczenie zatrzymali samochód do kontroli drogowej. Jak się po chwili okazało, za kierownicą mercedesa siedziała 30-letnia mieszkanka gminy Kiwity. Przeprowadzone przez policjantów badanie alkomatem wykazało, że kobieta była pijana i miała blisko 3 promile alkoholu w organizmie. 30-latka podróżowała z partnerem, u którego przeprowadzone badanie potwierdziło blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Kierująca przyznała policjantom, że zanim wsiadła za kierownice pojazdu wypiła kilka piw.

Policjanci zatrzymali 30-latce prawo jazdy.

Iława: Policjanci zatrzymali kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących

Funkcjonariusze podczas minionego weekendu przeprowadzili działania pod nazwą „Alkohol i Narkotyki”. Policyjna akcja miała na celu głównie wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub będących pod wpływem środków odurzających. Funkcjonariusze iławskiej drogówki zwrócili szczególną uwagę na kierujących pojazdami samochodowymi, motocyklistów i rowerzystów. Sprawdzali stan trzeźwości uczestników ruchu a także reagowali na wszelkie wykroczenia drogowe. Do akcji policjanci wykorzystali przenośne alcoblow. Obecność środków odurzających w organizmie policjanci sprawdzali przy użyciu specjalnych narkotesterów. W ramach działań policjanci skontrolowali 1766 pojazdów i tyle samo kierujących. Pomimo działań na drogi powiatu iławskiego zdecydowało się jednak wyjechać 4 nietrzeźwych kierujących.

Niechlubny rekordzista został zatrzymany w Iławie po zgłoszeniu przez świadka. Policjanci posiadając numer rejestracyjne oraz kierunek, w którym jechał kierujący audi pojechali we wskazane miejsce. W takcie czynności okazało się, że przypuszczenia świadka były słuszne. 26-latek kierował audi mając 2,8 promila alkoholu  w organizmie. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi Iławy  prawo jazdy, a samochód przekazali osobie przez niego wskazanej.

Skrajną nieodpowiedzialnością natomiast wykazał się 64-latek zatrzymany przez policjantów z Zalewa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 64-latek kierując samochodem osobowym na prostym odcinku drogi z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze, po czym wjechał do rowu.  W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna kierował samochodem mając 3,2 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a samochód został odholowany na parking strzeżony.

Natomiast w Lubawie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego toyotą. W trakcie czynności okazało się, że 46-latek jechał autem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jego pasażerka oświadczyła, że nie zauważyła aby kierowca był nietrzeźwy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a samochód przekazali osobie przez niego wskazanej.

W całym regionie podczas tylko sobotnich działań „Alkohol i Narkotyki” warmińsko – mazurscy policjanci skontrolowali stan trzeźwości 9153 kierujących.  

Przypominamy, że za kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15. Dodatkowo każdy taki kierowca musi się również liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Bartoszyce: Stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem

W sobotę po godzinie 15.00 policjanci z bartoszyckiej drogówki w Spytajnach, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego citroenem berlingo. Siedzący za kierownicą auta mężczyzna był pijany. 43-latek z gminy Bartoszyce miał w organizmie ponad 1,3 promila alkoholu. Policjanci zatrzymani jego prawo jazdy. Mężczyzna odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

Szczytno: Policjanci zatrzymali kolejnych nietrzeźwych kierujących

W sobotę po godzinie 23.00 w miejscowości Dźwierzuty policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Mazda. Powodem kontroli był wzbudzający podejrzenie funkcjonariuszy styl jazdy, który świadczył o tym, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu.

Policjanci nie mylili się. 40-latek kierował pojazdem na tzw. „podwójnym gazie” mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Podczas rozmowy kierowca oświadczył , że chciał jechać na zabawę, wcześniej jednak wypił kilka piw. Dodatkowo w wyniku sprawdzenia w policyjnej bazie okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Z kolei w niedzielę przed godziną 17.00 w Wielbarku szczycieńscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali nietrzeźwego 37-letniego rowerzystę, który jadąc jednośladem miał w organizmie ponad promil alkoholu. Policjanci zakazali mu dalszej jazdy, przekazali pod opiekę osobie z rodziny i nałożyli mandat karny w wysokości 500 zł.

Apelując o rozwagę policjanci przypominają, że poza konsekwencjami prawnymi kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może mieć także inne konsekwencje. Nietrzeźwi kierowcy stwarzają bowiem zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. Niejednokrotnie są sprawcami tragicznych w skutkach wypadków, gdzie zdrowie, a nawet życie tracą niewinne osoby, które przypadkiem znajdą się na drodze, którą porusza się nieodpowiedzialny pijany kierowca.

aj/rp/jn/mk/jk/mk/aw/in