Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Policja włącza się w szkolenie nowych kierowców

Mrągowscy policjanci realizują działania edukacyjne, których celem jest podniesienie świadomości zagrożeń wśród młodych kierowców. Funkcjonariusze spotykają się z przyszłymi kierowcami w ośrodkach szkolenia kierowców i rozmawiają o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Dodatkowe zajęcia w ramach kursów na prawo jazdy odbywają się w trakcie wykładów w szkołach jazdy. Zadaniem policjanta jest przedstawienie przyszłym kierowcom zagrożeń wynikających z czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Podczas spotkań omawiane są przepisy wynikające z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, jak również konkretne, często drastyczne i przemawiające do wyobraźni przykłady z życia. A jak wiadomo to właśnie konkretne przykłady wsparte rzeczywistym obrazem z wypadków i przede wszystkim skutków, najsilniej oddziałują na wyobraźnię młodych ludzi. Policjanci w trakcie spotkań wyjaśniają, na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę i jak tragiczne w skutkach bywa podejmowanie działań ryzykownych. Uświadamiają kursantom jakie skutki niesie za sobą poruszanie się z określoną prędkością, a także np. jakie siły działają na ciało, kiedy kierujący czy pasażerowie nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas szkolenia przedstawiana jest statystyka wypadków w powiecie oraz główne ich przyczyny. Ponadto, kursanci informowani są, jak ma się zachować kierowca podczas kontroli drogowej oraz wypadku czy kolizji.

Wczoraj, dodatkowo za pomocą „Alkogogli” i „Narkogogli” funkcjonariusze mogli w sposób praktyczny pokazać negatywne skutki zażywania różnego rodzaju środków odurzających tj. obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej.

„Alkogogle” i „Narkogogle” zostały zakupione przez Urząd Miejski w Mrągowie w celu promowania właściwych postaw w ruchu drogowym.

Dlaczego prowadzimy takie szkolenia?

Prawo jazdy kat. B uzyskuje najwięcej osób w wieku 18 ÷ 24 lat. Osoby te powodują również najwięcej, często groźnych w skutkach wypadków drogowych.

Celem prowadzonych szkoleń jest uświadomienie młodemu kierowcy jego ograniczonych umiejętności kierowania pojazdem, dążenie do obniżenia jego skłonności do podejmowania ryzyka drogowego oraz wskazanie skutków szybkiej i brawurowej jazdy pojazdem. Służą one również pobudzeniu wyobraźni kierowcy oraz zwróceniu uwagi na konsekwencje wypadków drogowych.

(dk/rj)