Działdowo: Rozmawiali o bezpieczeństwie z seniorami i młodzieżą
Seniorzy z Domu „Senior-WIGOR” z Lidzbarka w ramach działań prewencyjnych „Razem Bezpieczniej, Bezpieczny senior”, spotkali się z dzielnicową z Lidzbarka. Podczas rozmowy z uczestnikami spotkania policjantka przekazała osobom starszym cenne uwagi dotyczące ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze spotkali się także z młodzieżą klas trzecich gimnazjalnych ze szkoły w Gródkach, aby porozmawiać o demoralizacji, czynach karalnych, środkach wychowawczych i odpowiedzialność w świetle obowiązującego prawa.
Nie cichną informacje o zdarzeniach z udziałem osób starszych, które padają ofiarami oszustów metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Oszuści wyłudzają od starszych osób pieniądze podszywając się pod członków ich rodzin, a gdy to nie skutkuje udają funkcjonariuszy Policji lub CBŚP prosząc o pomoc w zatrzymaniu oszusta. Policjantka z Lidzbarka przestrzegała seniorów z miejscowego domu „Senior-WIGOR” przed tego rodzaju działaniami oszustów. Wskazała na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Mówiła także o tym, jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, jak ustrzec się przed zagrożeniami związanymi z użytkowaniem piecyków i niebezpieczeństwem zatrucia czadem zwanym cichym zabójcą. Na koniec pensjonariusze Domu Seniora usłyszeli kilka cennych rad dotyczących elementów odblaskowych i ich nieocenionej roli w poprawie bezpieczeństwa użytkowników drogi. Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu osób pieszych należących do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego narażonych na poważne ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu.
Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.
Seniorzy otrzymali ulotki informacyjne i obejrzeli filmiki edukacyjno-informacyjne związane z omawianą tematyką. Podsumowując spotkanie wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie rozmowy stanowią ważny element w edukacji osób w podeszłym wieku uświadamiając różne zagrożenia, co pozwoli im w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji.
Bycie młodym nie uprawnia nikogo do łamania zasad etycznych, moralnych i przepisów prawa. Osoby nieletnie powinny znać swoje prawa i obowiązki. Uświadamianie osób nieletnich w zakresie ich odpowiedzialności i tym, że nie są one bezkarne w świetle obowiązujących przepisów stanowi jeden z elementów działań edukacyjno-profilaktycznych Policji.
Spotkania policjantów z dziećmi i młodzieżą mają przede wszystkim podnosić wiedzę młodych osób na tematy związane z właściwym zachowaniem, przestrzeganiem zasad społecznych i życia w zgodzie ze środowiskiem. Uczestnicy spotkań są uświadamiani odnośnie praw i odpowiedzialności, jaka spoczywa na osobach nieletnich za swoje zachowanie. W ramach prowadzonych działań profilaktycznych policjantki z Działdowa spotkały się z uczniami trzecich klas gimnazjalnych z Gródek i przedstawiły im film pt. „Życie jest jedno, to nie gra” przedstawiający młodzież licealną, która wpadła w konflikt z prawem i dotkliwie odczuła na własnej skórze skutki swoich nieodpowiedzialnych decyzji.
Prezentację poprzedziła pogadanka dotycząca osób nieletnich, ich odpowiedzialności przed sądem, środkach wychowawczych, jakie stosuje sąd wobec nieletnich oraz jak postępować, by nie skomplikować sobie przyszłości poprzez niewłaściwe zachowania w wieku szkolnym.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań biorąc aktywny udział w pogadance.
Przy okazji spotkań z młodzieżą policjantki zawsze podkreślają, że każdy może popełnić w swoim życiu błąd. Nie powinno się od razu takiej osoby przekreślać i każdemu należy się druga szansa. Jak mówi przysłowie „człowiek uczy się na błędach”. Należy jednak pamiętać, by tych błędów nie powielać, a z popełnionych wyciągać właściwe wnioski.
jn/in