Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Dwa lata Krajowej Mapy Bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach

Od dwóch lat na Warmii i Mazurach funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie, które pozwala każdemu na zgłoszenie zagrożeń w swoim najbliższym otoczeniu. Od samego początku Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warmii i Mazur: przez dwa lata naniesiono blisko 31 000 obywatelskich zgłoszeń.

14 września 2016 roku na terenie naszego województwa uruchomiona została Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może dokonywać anonimowych zgłoszeń na temat zagrożeń zaobserwowanych w swoim najbliższym  otoczeniu. Wśród 25 kategorii znajdują się zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego-  takich jak m.in. „nieprawidłowe parkowanie”, „przekraczanie dozwolonej prędkości”, „niszczenie zieleni”, „spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym” czy „ dzikie wysypiska śmieci”. Wystarczy dostęp do Internetu i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Mł. asp. Jacek Gabrusewicz- koordynator KMZB z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie mówi:

Od początku funkcjonowania Mapy na Warmii i Mazurach otrzymaliśmy blisko 31 000 obywatelskich zgłoszeń. Najczęstszymi nanoszonymi na mapę zagrożeniami są: „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” oraz „ przekraczanie dozwolonej prędkości”. Policjanci weryfikują wszystkie naniesione zgłoszenia                     i podejmują działania zmierzające do ich eliminacji”.

Przez dwa lata funkcjonowania Mapa ewaluowała- od lipca 2017 roku oprócz naniesienia na mapę zagrożenia, istnieje możliwość dodania  krótkiego opisu : np. daty i miejsca występowania zagrożenia, krótkiego opisu sytuacji, a nawet dodania zdjęcia. Dzięki temu łatwiej jest  dokładnie zdiagnozować zagrożenie i szybciej podjąć kroki eliminujące.

Podgląd on- line

Policjanci zwracają uwagę na możliwość bieżącego podglądu co dzieje się                       z zagrożeniem. Dzięki zmieniającym się kolorom ikony naniesionego zagrożenia zgłaszający ma informację, na jakim etapie znajduje się jego zgłoszenie. Mł. asp. Jacek Gabrusewicz mówi:

- „ Kolorem zielonym oznaczone są nowe zgłoszenia. Kiedy ikona zagrożenia zmieni kolor na żółty- to znak, że od tego momentu policjanci kontrolują wskazane miejsce, by zdiagnozować problem. W momencie, kiedy ikona zmieni kolor na czerwony, wiadomo już, że zgłoszone zagrożenie potwierdziło się: od tego czasu policjanci na bieżąco będą monitorować to miejsce, by całkowicie wyeliminować zagrożenie. Kolory nawiązują do kolorów sygnalizacji świetlnej, gdzie czerwone oznacza po prostu „ stop”- robimy wszystko, by zahamować występowanie zagrożenia”.

Do weryfikowania i eliminacji zagrożeń kierowani są zarówno policjanci ruchu drogowego jak i pionów prewencyjnych. To oni, w ciągu siedmiu dni sprawdzają informacje przekazane przez internautów, w tym czasie po ewentualnym potwierdzeniu podejmują też działania zmierzające do ich wyeliminowania.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa- razem możemy mieć na nie wpływ

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Okazuje się, że nie jesteśmy obojętni na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu i chcemy realnie wpływać na sytuację. Dlatego Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem dając zgłaszającym poczucie, że zrobili coś dobrego- dla siebie i innych. Dzięki Mapie mieszkańcy mogą podpowiadać policjantom miejsca, gdzie potrzebna jest ich systematyczna „wizyta”. Zdarza się także, że podczas weryfikacji  zagrożeń policjacni ujawniają inne czyny zabronione. Poniżej przypominamy kilka przykładów pozytywnej współpracy policji i społeczeństwa na przestrzeni dwuletniego okresu fukcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach:

Policjanci z zespołu ruchu drogowego nowomiejskiej komendy policji dokonywali pomiaru prędkości pojazdów w miejscowości Mroczno. Znajdowało się tam miejsce wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako zagrożone przekraczaniem prędkości przez kierujących. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli mazdę, która jechała z dużą prędkością.Urządzenie pomiarowe wskazało, że w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h,  kierowca auta jechał z prędkością 107 km/h. przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym  30-letni mężczyzna ukarany został mandatem oraz 10 punktami karnymi. Na tym jednak nie koniec: zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze drogówki zatrzymali mieszkańcowi gminy Kurzętnik także prawo jazdy.”

„ W jednym z problemów jakie zgłaszane były przez aplikację KMZB  na terenie Elbląga było niewłaściwe parkowanie samochodów przy ul. Szarych Szeregów. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy miał być postój taksówek, utworzony w bezpośredniej bliskości przejścia dla pieszych. Poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa elblążanie zgłaszali niewłaściwe parkowanie i zagrożenie w ruchu.

- Po tych sygnałach poprzez zarządcę drogi usunięto z tego miejsca postój taksówek przenosząc go 20 metrów w głąb ulicy – mówi st. asp. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Tym samym rozwiązano problem parkowania w miejscu gdzie jest przejście dla pieszych. Dodatkowo, aby problem nie powracał w miejscu tym wmurowano słupki uniemożliwiające postawienie samochodu.”

„ Nidziccy policjanci w ramach służby kontrolowali miejsce zagrożone w miejscowości Rogóż gm. Kozłowo. Osoba zgłaszająca wskazała na Krajowej Mapie Zagrożeń okolice szkoły, gdzie kierowcy mieli regularnie przekraczać dozwoloną prędkość. Tuż przed godz. 9:00 funkcjonariusze zauważyli kierowcę fiata, który nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci ruszyli za nim chcąc zatrzymać go do kontroli. W tym czasie dokonali również kontroli prędkości tego pojazdu. Kierowca fiata przekroczył prędkość o 39 km/h w miejscu, gdzie dopuszczalne było 40 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Kierującym okazał się być 31-latek, który nie posiadał uprawnień do kierowania. Ponadto w czasie kontroli jego stanu trzeźwości okazało się, że miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.”

Mapa w liczbach

W ciągu prawie dwóch lat fukncjonowania KMZB w naszym województwie tj. od 14 września 2016 roku do 12 września 2018 roku naniesiono 30810 zgłoszeń. Tylko w tym roku potwierdzalność wyniosła około 60%.

Najczęstszymi zgłoszeniami nanoszonymi na mapę z zakresu bezpieczeństwa                   w ruchu drogowym są:

- przekroczenia dozwolonej prędkości ( 6511 zgłoszeń)

- nieprawidłowe parkowanie  (6057 zgłoszeń)

- niewłaściwa infrastruktura drogowa (3685 zgłoszeń)

 

Wśród zagrożeń prewencyjnych najczęściej wybierano kategorie:

 

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych ( 7050 zgłoszeń)

- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją ( 965 zgłoszeń)

- dzikie wysypiska  śmieci (813 zgłoszeń)

- akty wandalizmu ( 747 zgłoszeń)

 

Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo

 

http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html

Pod tym linkiem znajduje się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mapa składa się z dwóch zakładek: części statystycznej i mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Po kliknięciu w zakładkę „ Część statystyczna ”  na ekranie pojawi się mapa Polski oraz wgląd do  danych statystycznych dotyczących bezpieczeństwa. Można znaleźć tu np. informacje na temat bezpieczeństwa podczas spaceru po zmroku w naszej okolicy, dotyczące występowania różnego rodzaju przestępstw w interesującym nas rejonie oraz wiele innych ciekawych wiadomości. Drugą zakładką jest Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przyjazna i prosta w obsłudze aplikacja  dzięki której możemy podpowiadać policjantom gdzie np. nocują bezdomni, w którym miejscu są źle ustawione znaki drogowe, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość lub w nieprawidłowy parkują swoje auta.

Jeśli widzisz występujące zagrożenie, chcesz mieć realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa daj nam znać przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

mk/kw