KWP: Będę odpowiedzialnym kierowcą - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Będę odpowiedzialnym kierowcą

Jeżeli jesteś uczniem szkoły średniej, masz siedemnaście lub osiemnaście lat i planujesz w najbliższym czasie zostać odpowiedzialnym kierowcą - ta informacja jest dla Ciebie. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego - Regionalne Centrum BRD oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie ruszają z działaniami „Będę odpowiedzialnym kierowcą”.

Działania „Będę odpowiedzialnym kierowcą” to wspólne przedsięwzięcie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego - Regionalne Centrum BRD w Olsztynie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Głównym celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na warmińsko - mazurskich drogach. Organizatorzy chcą dotrzeć do szczególnej grupy uczestników ruchu - przyszłych kierowców. Przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym zostało objęte honorowym patronatem Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty.

Inauguracja działań odbyła  się dziś (10.09.18r) w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie. W przedsięwzięciu wzięli udział nauczyciele i  uczniowie klas III wraz z Panem Stefanem Procykiem - Dyrektorem szkoły oraz zaproszeni goście: Pan Krzysztof Marek Nowacki – Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty, Pan Stanisław Szatkowski - Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie oraz nadkom. Robert Brzycki - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Olsztynie. Moderatorem spotkania był Pan Marcin Kiwit - egzaminator nadzorujący Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie, a prezentację „ Będę odpowiedzialnym kierowcą” przedstawiła asp. Marta Kacprzyńska z WKS KWP w Olsztynie.

18 - 24 lata

Z policyjnych analiz zdarzeń drogowych wnika, że wśród kierujących pojazdami wyróżnia się grupa  kierowców w przedziale wiekowym 18-24 lata. Są to ci, którzy otrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami po osiągnięciu wymaganego prawem wieku (18 lat), a którzy nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu auta. Ponadto grupa młodych kierowców może wykazywać większą tendencję do  podejmowania ryzykownych, brawurowych zachowań w ruchu drogowym, a także do kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

W 2017 roku na Warmii i Mazurach kierujący spowodowali 1222 wypadki drogowe, w których 75 osób zginęło, a 1503 zostały ranne. Kierujący w wieku 18-24 lat spowodowali 276 wypadków drogowych - co stanowi 22,6% ogółu wszystkich zdarzeń.  W wyniku wypadków spowodowanych przez omawianą grupę kierowców na drogach Warmii i Mazur zginęło 21 osób (28 % ofiar śmiertelnych ), a 324 zostały ranne - co stanowi ponad 21% wszystkich rannych.

Z analizy zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierowców w wieku od 18 do 24 lat wynika, że najczęstszymi przyczynami tych wypadków były odpowiednio:

- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu

 (135 wypadków, 16 zabitych,158 rannych

- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

( 34 wypadki, 1 ofiara śmiertelna, 41 rannych)

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych

(27 wypadków, 2 zabitych, 25 rannych)

Według rodzaju zdarzenia były to:

- najechanie na drzewo ( 59 wypadków, 9 zabitych, 68 rannych)

- zderzenie pojazdów boczne ( 56 wypadków, 2 zabitych, 64 rannych)

- najechanie na pieszego ( 40 wypadków, 2 zabitych, 38 rannych)

W 2017 roku młodzi kierowcy spowodowali 29 wypadków pod wpływem alkoholu, w których 4 osoby zginęły a 30 zostało rannych.

Razem możemy to zmienić

Organizatorzy działań „Będę odpowiedzialnym kierowcą” postanowili dotrzeć do młodych ludzi - przyszłych kierowców, którzy już niedługo usiądą za kierownicą pierwszego auta. Podczas planowania przedsięwzięcia założono, że działania mają być atrakcyjne dla młodzieży, ale jednocześnie zawierać solidną dawkę wiedzy. Od 10 września w całym województwie rusza pierwszy etap działań. Do końca października we wszystkich powiatach naszego regionu policjanci będą spotykać się z uczniami najstarszych klas szkół średnich. Podczas spotkań przekażą najważniejsze informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uczulą na zagrożenia, poinformują jak wiele czynników wpływa na ryzyko powstania wypadku drogowego,  uświadomią  przyszłym kierowcom, jak odpowiedzialną rolę będą pełnić za kierownicą auta i zachęcą, by w przyszłości zostali odpowiedzialnymi kierowcami. Oprócz  tych niestandardowych lekcji organizatorzy przygotowali coś jeszcze: dwuetapowy konkurs, w którym młodzi ludzie będą mogli zaprezentować swoją kreatywność i znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym. A jest o co walczyć:

Voucher na opłacenie  kursu na prawo jazdy kategorii B o wartości 1500 złotych

To nagroda dla zwycięzcy konkursu przygotowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – Regionalne Centrum BRD oraz Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.  Żeby wygrać należy wziąć udział w dwóch etapach konkursu:

- etap I:

W tym etapie należy wykazać się wyobraźnią i kreatywnością: indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowej grupie napisać scenariusz spotu profilaktycznego, którego tematem przewodnim będzie promowanie bezpiecznych, odpowiedzialnych postaw w ruchu drogowym wśród młodych kierowców. Do 26 października przesłać swój scenariusz do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Z nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze uczestników, którzy przejdą do  drugiego etapu.            

- etap II:

W tym etapie, który odbędzie się w grudniu 2018 roku  będzie można zaprezentować swoją wiedzę: uczestnicy zmierzą się z testem z zakresu prawa o ruchu drogowym podobnym jak podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B.

Suma punktów uzyskanych podczas dwóch etapów wyłoni zwycięzcę, który otrzyma główną nagrodę. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie.

Bądź odpowiedzialnym kierowcą

Jeśli w przyszłości  planujesz zostać kierowcą, odpowiedzialnym kierowcą już dziś zacznij się przygotowywać: uruchom wyobraźnię i zacznij studiować przepisy prawa o ruchu drogowym. Może to Ty zostaniesz zwycięzcą? Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

mk/kw

Pliki do pobrania

  • 10.41 KB
  • 14.18 KB
  • 20.62 KB