Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

KWP: Działania TIR – policjanci kontrolują auta ciężarowe

Policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolno – prewencyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo na drogach w okresie wakacyjnych wyjazdów i powrotów oraz na wiążące się z tym przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy przez kierujących pojazdami ciężarowymi.

Zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych należą niezmiennie do tych najtragiczniejszych w skutkach. Nieprzestrzeganie przepisów, zmęczenie wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowcy, nadmierna prędkość, przeładowanie, alkohol i stan techniczny pojazdu, to wciąż główne przyczyny tych wypadków.

Wszystkie te kwestie są w zainteresowaniu policjantów prowadzących działania kontrolno – prewencyjne. Funkcjonariusze zwracać też będą szczególną uwagę na wyprzedzanie przez samochody ciężarowe w miejscach niedozwolonych oraz blokowanie lewego pasa i wynikające z tego utrudnianie ruchu innym jego uczestnikom.

Policjanci ruchu drogowego przypominają o obowiązujących na autostradach odcinkowych zakazach wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe. 

Przypominamy też o wakacyjnych ograniczeniach ruchu na terytorium Polski, w dniach od 29 czerwca do 2 września 2018 r. Zakaz dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, na obszarze całego kraju w dniach: w piątek (od godz. 18.00 do godz. 22.00), w sobotę (od godz. 8.00 do godz. 14.00) i w niedzielę (od godz. 8.00 do godz. 22.00). Dodatkowo zakaz obowiązuje też w dniu 15 sierpnia 2018 r. (od godz. 8.00 do godziny 22.00) i  w dzień poprzedzający, czyli 14 sierpnia 2018 r. (od godz. 18.00 do godz. 22.00).

Węgorzewo

Funkcjonariusze węgorzewskiej drogówki 7 sierpnia br. przeprowadzili działania, które polegały przede wszystkim na kontroli w zakresie przewożenia rzeczy z uwzględnieniem stanu technicznego ciężarówek, wyposażenia, właściwego zabezpieczenia ładunku oraz przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku kierowców. Policjanci kontrolowali również dokumenty wymagane do prowadzenia i użytkowania tego typu pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących. Sprawdzali także liczbę miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym z liczbą przewożonych pasażerów.

W trakcie działań policjanci skontrolowali 33 pojazdy, w tym 12 samochodów ciężarowych. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. W 5 przypadkach policjanci stwierdzili nieprawidłowości w stanie technicznym, co skutkowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych.

 • Policyjne działania Policyjne działania
  Policyjne działania
 • Policyjne działania Policyjne działania
  Policyjne działania
 • Policyjne działania Policyjne działania
  Policyjne działania

Elbląg

Policjanci ruchu drogowego kontrolują samochody ciężarowe. Oprócz uprawnień kierującego i jego trzeźwości sprawdzają stan techniczny pojazdu. Zdarza się bowiem, że awaria takiego auta powoduje kilkugodzinne „korki” nie mówiąc już o zagrożeniu bezpieczeństwa.

Policjanci w przypadku zauważenia nieprawidłowości zatrzymują dowód rejestracyjny auta. Kontrolowany jest również czas pracy kierowcy.

- Cykliczność takich działań ma za zadanie dyscyplinować kierowców większych pojazdów, bo w ruchu drogowym są one szczególne, chociażby z uwagi na swoje gabaryty – mówi kom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

Czekamy na Państwa sugestie i uwagi związane z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Warto przy tym pamiętać o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest dostępna na stronie internetowej policji: www.elblag.policja.gov.pl

 • Policyjne działania Policyjne działania
  Policyjne działania
 • Policyjne działania Policyjne działania
  Policyjne działania

kgp/gm/kn/in