Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn, Nowe Miasto Lubawskie, Szczytno: Policjanci przeciwko nietrzeźwym i nieodpowiedzialnym kierowcom

Policjanci komórek ruchu drogowego każdego dnia pilnują, by nietrzeźwi za kierownicami pojazdów nie zagrażali innym użytkownikom dróg. Tylko w lipcu warmińsko - mazurscy policjanci ujawnili ponad 430 nieodpowiedzialnych kierujących pod wpływem alkoholu. Wobec tak szkodliwych i niebezpiecznych zachowań nie ma ze strony funkcjonariuszy żadnego pobłażania.

Nowe Miasto Lubawskie

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak niektórzy nadal - mimo wcześniej wypitego alkoholu - wsiadają za kierownicę i stwarzają realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj (09.08.2018) około godz. 13:00 policjanci nowomiejskiego zespołu ruchu drogowego na ulicy Dworcowej w Kurzętniku zatrzymali do kontroli kierującego oplem astra. 41-letni mieszkaniec gminy Grodziczno znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Trzy godziny później na ul. Sienkiewicza - także w Kurzętniku - funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego rowerem mieszkańca tej gminy. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 36-latek miał w organizmie niespełna promil alkoholu. Natomiast około godz. 18:40 na ul. Kwiatowej w Biskupcu policjanci skontrolowali motorowerzystę. 68-letni mieszkaniec gminy Kisielice miał w organizmie blisko promil alkoholu. Jakby tego było mało podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że w ogólne nie powinien on wsiadać za kierownicę, bowiem od 2015 r. obowiązuje go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, w tym także motorowerów, wydany przez Sąd Rejonowy w Iławie.

Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości. Często prowadzi to do tragedii na drodze. Dlatego także w najbliższy weekend nowomiejscy policjanci będą prowadzili wzmożone kontrole kierujących pod kątem trzeźwości.

Kętrzyn

Także wczoraj około godz. 19:00 policjanci ruchu drogowego w miejscowości Kruszewiec próbowali zatrzymać do kontroli drogowej motorowerzystę. Pomimo użycia przez policjantów sygnałów świetlnych i dźwiękowych nakazujących zatrzymanie pojazdu, kierowca ignorując podawane polecenia nagle gwałtownie przyśpieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim w pościg. Mężczyzna kontynuował ucieczkę skręcając w drogę gruntową, jechał w kierunku działek ogrodowych chcąc uniemożliwić przejazd dla radiowozu. Po kilku minutach został zatrzymany. Szybko wyjaśnił się powód ucieczki kierowcy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości  wykazało, że kierował pojazdem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Jakby tego było mało okazało się że 39-latek ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który obowiązywać go będzie do października 2020r. Teraz odpowie za popełnione przestępstwa. Za złamanie prawomocnego zakazu sądowego prowadzenia pojazdów grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Przypominamy, że od 1 czerwca 2017 roku w życie weszła nowelizacja przepisów - kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Oprócz tego, sąd obligatoryjnie wydaje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do 15 lat. Nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Szczytno

W ciągu zaledwie kilku wczorajszych godzin szczycieńscy policjanci ujawnili i wyeliminowali z ruchu drogowego kolejnych nietrzeźwych rowerzystów. Czterech mężczyzn zignorowało zasady bezpiecznego poruszania się oraz obowiązujące przepisy i znajdując się pod działaniem alkoholu przemieszczali się na swoich jednośladach. Trzech nietrzeźwych cyklistów jeździło po Szczytnie. Natomiast jeden został ujawniony na Nowym Gizewie. Ku przestrodze innych należy zaznaczyć, że policjanci każdego z  nietrzeźwych rowerzystów ukarali mandatami karnymi w wysokości po 500 złotych każdy.

Kierowanie pojazdem to wielka odpowiedzialność. Bądźmy czujni i zawsze reagujmy na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Od tego czy zareagujemy może zależeć czyjeś zdrowie i życie.

(lm/md/esz/tm)