Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

KWP: Lipiec na drogach regionu - podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji

Mniej wypadków, zabitych i rannych. Mniej kolizji drogowych, a niestety więcej przypadków jazdy pod wpływem alkoholu – tak w ujęciu statystycznym wyglądał lipiec na warmińsko - mazurskich drogach.

lipiec 2017/ lipiec 2018

 

W lipcu 2018 roku na drogach naszego regionu doszło do 119 wypadków drogowych - to o 33 mniej niż w lipcu ubiegłego roku. Spadła też liczba ofiar śmiertelnych i rannych: w pierwszym wakacyjnym miesiącu tego roku w wypadkach zginęło 12 osób (mniej o 2), a 142 zostały ranne - to o blisko 50 mniej niż w lipcu 2017 roku. Odnotowano spadek kolizji drogowych: z 1530 w ubiegłym roku do 1465 w 2018 roku. Niestety w lipcu 2018 roku warmińsko - mazurscy policjanci ujawnili 436 kierujących pod wpływem alkoholu. W analogicznym okresie ubiegłego roku takich niechlubnych przypadków było o 77 mniej.

Wśród przyczyn wypadków niezmiennie na pierwszym miejscu znajduje się niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. W ubiegłym miesiącu doszło do 33 wypadków, w których przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Na drugim miejscu znalazło się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - z tej przyczyny doszło do blisko 20 wypadków drogowych.

Wakacyjny luz tak… ale nie w ruchu drogowym

Piękna wakacyjna pogoda i  odpoczynek od codziennych obowiązków  nie zwalniają nikogo od przestrzegania przepisów i stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Co roku podczas wakacji ruch na drogach naszego regionu wzrasta - to cieszy, bo Warmia i Mazury są atrakcyjną krainą dla turystów. Z drugiej strony każdy kierowca powinien zwiększyć koncentrację, kiedy wzmaga się ruch na drodze. Latem, kiedy warunki atmosferyczne są dobre dochodzi do większej liczby wypadków drogowych - tu daje znać o sobie rozkojarzenie, przemęczenie podczas upałów, rozdrażnienie podczas pokonywania dalekich tras, oślepiające słońce czy złudne poczucie bezpieczeństwa.  Dlatego tak ważne, by każdy kierowca pamiętał o dostosowaniu prędkości do warunków ruchu, przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym i głównych zasadach bezpieczeństwa takich jak m.in. koncentracji za kierownicą i bezwzględnej trzeźwości.

mk/in