Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Długi weekend na warmińsko - mazurskich drogach – bezpieczniej niż rok temu

Mniej wypadków, zabitych i rannych niż przed rokiem. Więcej kolizji i nietrzeźwych kierujących - tak wygląda wstępne podsumowanie długiego weekendu na drogach naszego regionu.

Od środy - 30 maja policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Bezpieczny weekend – Boże Ciało”. Przez kolejne wolne dni aż do późnego niedzielnego wieczora dbali o bezpieczeństwo na drogach naszego województwa. Podczas działań zwracali uwagę na przekroczenia prędkości. Niestety podczas działań odnotowano ponad 1300 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Policjanci odnotowali ponad 100 przypadków niestosowania środków brd w pojazdach ( pasy bezpieczeństwa, foteliki samochodowe dla dzieci). Funkcjonariusze zatrzymali ponad 80 dowodów rejestracyjnych pojazdu - powodem był zły stan techniczny aut.

Policjanci reagowali na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym. W ciągu 5 dni policyjnych działań na warmińsko-mazurskich drogach skontrolowali 4324 pojazdy. Wszystko  po to, by to był spokojny weekend. Ze wstępnych podsumowań wynika, że było bezpieczniej niż podczas ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego. Odnotowano mniej wypadków drogowych, mniej ofiar śmiertelnych i rannych. Wzrosła liczba kolizji drogowych oraz liczba ujawnionych nietrzeźwych kierujących.

Rok

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi kierujący

25.05.2016

4

0

7

64

20

26.05.2016

2

0

3

25

14

27.05.2016

2

0

2

40

10

28.05.2016

5

0

5

40

8

29.05.2016

3

0

4

33

21

Razem

16

0

21

202

73

14.06.2017

4

1

7

58

5

15.06.2017

6

1

10

22

12

16.06.2017

3

2

2

40

16

17.06.2017

7

0

10

41

8

18.06.2017

8

2

7

44

10

Razem

28

6

36

205

51

30.05.2018

8

1

7

76

10

31.05.2018

3

0

3

20

8

01.06.2018

1

0

1

67

13

02.06.2018

8

0

10

41

12

03.06.2018

5

0

8

39

19

Razem

25

1

29

243

62

Pisz

W trakcie minionego długiego weekendu piscy policjanci skontrolowali 204 pojazdy. Ponad 80 kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość Funkcjonariusze zatrzymali też 4 prawa jazdy i 8 dowodów rejestracyjnych. W trakcie prowadzonych kontroli drogowych zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących.

Jednym z nich była 21-letnia kobieta kierująca pojazdem marki Ford Focus. W nocy z soboty na niedzielę kierująca tym pojazdem nie zachowała należytej ostrożności cofając. Uderzyła w zaparkowany pojazd marki Toyota. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kobiety. Okazało się, że miała blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali kierującej prawo jazdy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienie wolności.

W sobotę po godzinie 1.00 na ulicy Okopowej w Piszu policjanci zauważyli młodego człowieka jadącego motorowerem. Zatrzymali go do kontroli drogowej. Okazało się, że motorowerem marki Romet jechał 14-letni mieszkaniec Pisza. Chłopiec posiadał wymagane uprawnienie do kierowania tym pojazdem. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości nastolatka. Badanie wykazało blisko 0,4 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali 14-latkowi uprawnienie, a jego samego oraz jego motorower przekazali rodzicom. Nastolatek za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem rodzinnym i nieletnich.

W trakcie długiego weekendu na drogach powiatu piskiego doszło do 15 niegroźnych kolizji drogowych oraz jednego wypadku.

Wypadek drogowy miał miejsce w sobotę (2 czerwca br.) po godzinie 9.00 w Białej Piskiej. Do zdarzenia doszło na przejściu dla pieszych. Jak ustalili policjanci, 57-letni mężczyzna, jadący pojazdem marki Toyota, podjął nieprawidłowy manewr wyprzedzania jadącego przed nim samochodu marki VW Polo. W wyniku czego uderzył w idącą prawidłowo przez przejście dla pieszych 73-letnią mieszkankę Białej Piskiej. Kobietę z obrażeniami przewieziono do szpitala. Wykonując czynności na miejscu zdarzenia policjanci zatrzymali kierującemu toyotą prawo jazdy.

Długi weekend na drogach powiatu piskiego minął bezpiecznie – podsumowują policjanci.

 

  • Pisz - pomiar prędkości Pisz - pomiar prędkości
    Pisz - pomiar prędkości

 

Olecko

Podczas długiego weekendu trwającego od 30 maja do 3 czerwca na drogach powiatu policjanci ruchu drogowego  i prewencji czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących.

Funkcjonariusze zwracali uwagę przede wszystkim na trzeźwość kierujących oraz prędkość. Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzali też czy osoby podróżujące samochodami używają pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach. 

Podczas tych minionych 5 dni policjanci skontrolowali blisko 200 pojazdów, najczęściej popełnianym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości. Policjanci zatrzymali jednego nietrzeźwego kierującego.  

 

  • Olecko - kontrola drogowa Olecko - kontrola drogowa
    Olecko - kontrola drogowa

 

Mrągowo

Podczas działań, które trwały od środy policjanci skontrolowali 219 pojazdów. Ujawnili  kierowców, którzy naruszyli przepisy prawa m.in. jadąc z nadmierną prędkością, czy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Część z nich została ukarana mandatami, w niektórych przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali także 10 dowodów rejestracyjnych m.in. za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu i 4 prawa jazdy. W ciągu tych pięciu dni pracowali przy 9 zdarzeniach drogowych. Na szczęście na drogach powiatu nikt nie zginął.

Szczytno

Dwóch pijanych rowerzystów, pijany motocyklista,  trzech kierujących samochodami na „podwójnym gazie”, dwa zatrzymane prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym. Tak przedstawia się bilans minionego weekendu.

Szczycieńscy policjanci patrolujący gminę Świętajno podjęli interwencję wobec rowerzysty, który poruszał się po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości. 65-letni mieszkaniec gminy Świętajno najwyraźniej zapomniał, że w ciągu upalnego dnia spożywał schłodzone napoje alkoholowe. Po sprawdzeniu jego stanu rzeźwości okazało się, że podróżował rowerem mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Za wykroczenie z art. 87 § 1 kw został ukarany mandatem w kwocie 500 złotych.

Stan nietrzeźwości był także przyczyną kolizji dwóch rowerzystów. W prawidłowo jadącą 63-letnią mieszkankę Szczytna wjechał 46-letni mężczyzna. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po przebadaniu okazało się, że sprawca zdarzenia miał ponad 2 promile alkoholu.

Jazda na tzw. „podwójnym gazie” jest prawnie zabroniona. W miniony weekend fakt ten zignorowało trzech kierowców, których jazda została udaremniona przez szczycieńskich funkcjonariuszy. Kierujący pojazdem marki Toyota 70-letni mieszkaniec Szczytna jechał drogą publiczną mając blisko 0.5 promila alkoholu. Policjanci patrolujący drogę krajową nr 58 zatrzymali do kontroli 27-letnią mieszkankę gminy Biskupiec, która kierowała będąc pod wpływem alkoholu. Po przebadaniu urządzenie pokazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W miejscowości Narajty mając uzasadnione podejrzenia, że kierujący pojazdem osobowym mieszkaniec powiatu szczycieńskiego jest nietrzeźwy, zawiadomił policję, uniemożliwił mu dalszą jazdę, a całe zdarzenie zarejestrował kamerką samochodową. Po przebadaniu okazało się, że kierowca miał blisko 2 promile alkoholu.

Mandaty w wysokości 400 złotych, 10 punktów karnych i zatrzymane prawo jazdy – taki los spotkał dwóch kierowców  w miniony weekend. Kierowca pojazdu audi przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h w obszarze zabudowanym. 46-letni mieszkaniec województwa lubelskiego na tej samej trasie jechał z prędkością 105 km/h godzinę, czyli o 55 km/h za dużo. Za szybką jazdę stracili prawa jazdy na co najmniej trzy miesiące.

Iława

Podczas długiego weekendu policjanci dbali o bezpieczeństwo na drogach. Niestety niektórzy kierujący zlekceważyli obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci po zgłoszeniu przez świadka, który oświadczył, że zauważył kierującego, który miał problem z utrzymaniem citroena na jednym pasie drogi i może być pijany. Policjanci zatrzymali 45-latka i osadzili w policyjnej celi. Od mieszkańca gminy Zalewo policjanci poczuli zapach alkoholu. Od mężczyzny została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu 45-latek usłyszał zarzut. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego policjanci zatrzymali po ujęciu mężczyzny przez świadków. Okazało się, że 44 – latek kierował hyundaiem mając 2 promile alkoholu w organizmie. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Iława nie posiada uprawnień do kierowania samochodem.  

Natomiast w Sampławie podczas pomiaru prędkości funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego bmw. Okazało się, że 69-latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 111 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami. Stracił również swoje prawo jazdy. Teraz będzie mógł odzyskać uprawnienia najwcześniej za 3 miesiące.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci po zgłoszeniu od świadka. Okazało się, że 39-latek kierował VW T4 mając aktywny zakaz sądowy kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz mężczyzna ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Z kolei policjanci podczas patrolu gminy Lubawa zauważyli kierującego motocyklem, który kierował jednośladem z nadmierną prędkością. Funkcjonariusze, aby zatrzymać kierowcę włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, jednak mężczyzna nie reagował, a wręcz uciekał i popełniał kolejne wykroczenia. Policjanci po dłuższym pościgu zatrzymali kierującego, którym okazał się 22-latek. Mieszkaniec gminy Lubawa ze swojego zachowania w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem.

Do tego najpoważniejszego zdarzenia drogowego doszło w  gminie Iława. 30-latek kierujący oplem podczas wyprzedzania na oznakowanym skrzyżowaniu ciągnika rolniczego doprowadził do zderzenia bocznego między pojazdami. Cztery osoby z opla pojechały do szpitali. 30-latkowi zatrzymano uprawnienie.

 

  • Wypadek drogowy - gmina Iława Wypadek drogowy - gmina Iława
    Wypadek drogowy - gmina Iława

 

mk/in