Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: Skrajnie nieodpowiedzialne zachowania na drodze – rychła kara dla sprawców interwencji

Czujność i właściwa reakcja policjanta będącego w czasie wolnym od służby oraz innego kierowcy, który dokonał telefonicznego zgłoszenia, zapobiegło tragicznym skutkom nieodpowiedzialnego zachowania dwóch pieszych na drogach powiatu działdowskiego. Mężczyźni znajdując się pod znacznym wpływem alkoholu na drodze stworzyli realne zagrożenie dla swojego życia, ale również dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Niestety - nie tylko oni.

W nocy z soboty na niedzielę w jednej z miejscowości w gminie Płośnica, przejeżdżający prywatnym samochodem dzielnicowy z Rybna zauważył leżącego na jezdni mężczyznę. Będący w czasie wolnym od służby policjant zatrzymał swój samochód i podbiegł do leżącego, żeby sprawdzić co się stało. Okazało się, że mężczyzna będąc kompletnie pijanym postanowił położyć się i odpocząć na drodze powiatowej. Do czasu przyjazdu patrolu policji dzielnicowy zabezpieczył to miejsce, aby nie doszło do tragedii. Policjanci, którzy dojechali na miejsce udzielili mężczyźnie pomocy, a następnie przekazali do pod opiekę członków rodziny.

Do podobnego zajścia w tym samym czasie doszło również na drodze wojewódzkiej nr 538 w okolicach Rybna, gdzie według zgłoszenia jednego z kierowców, na drodze miał leżeć i tamować ruch nietrzeźwy mężczyzna. Dojeżdżając na miejsce policjanci zauważyli idącego drogą poza terenem zabudowanym pieszego bez żadnych elementów odblaskowych, który najprawdopodobniej chwilę wcześniej leżał na jezdni. Okazało się, że również w tym przypadku mężczyzna jest pod znacznym wpływem alkoholu. Policjanci ustalili jego tożsamość i przekazali rodzinie.

Obaj mężczyźni za popełnione wykroczenia i swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Należy podkreślić, że takie zachowania są karygodne, skrajnie nieodpowiedzialne i mogą skutkować śmiercią lub poważnymi obrażeniami samych pieszych, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Strach pomyśleć, co mogło się zdarzyć gdyby nie szybka, czujna i zdecydowana postawa kierujących. Osoby pijane nie powinny poruszać się po drodze. Alkohol znacznie spowalnia reakcje na bodźce zewnętrzne, zaburza prawidłowe widzenie i ruch, zachowanie jest nieprzewidywalne dla innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętać również trzeba, że to właśnie alkohol jest jednym z głównych powodów wypadków drogowych.

Policja apeluje o rozwagę i powstrzymywanie się od spożywania wysokoprocentowych trunków kiedy planujemy poruszać się pieszo po drodze. Najlepiej zapewnić sobie wcześniej środek transportu i pomoc trzeźwych osób.

Ponadto policjanci przypominają o obowiązku posiadania elementu odblaskowego przez osoby poruszające się po zmroku w terenie niezabudowanym. W każdym przypadku posiadanie takiego elementu znacząco przyczynia się do zwiększenia naszej widoczności przez kierujących pojazdami a tym samym poprawy naszego bezpieczeństwa.

Podczas kontroli drogowej miał blisko promil alkoholu w organizmie

Niestety wciąż poważnym zagrożeniem na naszych drogach są także nietrzeźwi kierujący, tacy jak na przykład mieszkaniec powiatu ostródzkiego, który przejeżdżał przez Działdowo i został zatrzymany przez patrol prewencji do kontroli drogowej. W poniedziałkowy poranek (14.05.2018) policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego podczas pełnienia służby, na jednej z ulic wjazdowych do Działdowa zatrzymali do kontroli pojazd marki Audi. Za kierownicą pojazdu siedział mieszkaniec powiatu ostródzkiego. Policjanci sprawdzili dokumenty pojazdu i kierowcy, a następnie stan jego trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna prowadził na podwójnym gazie. Przeprowadzone badanie wykazało blisko promil alkoholu w organizmie kierującego audi. Funkcjonariusze uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i zatrzymali prawo jazdy.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, kara finansowa i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 3 lat.

(jn/tm)