Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warmiński, Giżycko: Chwila nieuwagi i centymetry od tragedii

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzeń, w których centymetry dzieliły osoby poszkodowane od tragedii. W Ornecie podczas omijania pieszej, kierujący osobówką potrącił lusterkiem kobietę. W wyniku tego zdarzenia 67-latka ze złamaną nogą trafiła do szpitala. W Giżycku kobieta upadła na torowisko bezpośrednio przed nadjeżdżający pociąg. Dzięki czujności i szybkiej reakcji maszynisty udało się uniknąć potrącenia 75-latki.

Lidzbark Warmiński / Orneta

Wczoraj (08.05.2018) przed południem na parkingu targowiska miejskiego w Ornecie- jak wynika ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia policjantów, 77-letni kierowca chevroleta wykonując manewr omijania pieszej, uderzył ją lusterkiem bocznym. W wyniku tego zdarzenia kobieta przewróciła się i doznała urazu nogi. Wezwana na miejsce karetka pogotowia przetransportowała 67-latkę do szpitala w Bartoszycach. Kobieta ma złamaną kość udową. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy auta wykazało, że był trzeźwy. Mieszkaniec Ornety nie przyznaje się do spowodowania tego zdarzenia. Policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Giżycko

Także wczoraj około godz. 17:00 oficer dyżurny giżyckiej policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że w Sterławkach Wielkich (gm. Ryn) na dworcu PKP kobieta upadła na torowisko bezpośrednio pod nadjeżdżający pociąg. Funkcjonariusze ustalili, że 75-letnia kobieta stała na peronie na wysokości około pół metra od torowiska. W pewnym momencie przewróciła się i upadła na torowisko pomiędzy szyny, bezpośrednio pod nadjeżdżający pociąg, w którego skład wchodziła lokomotywa i pięć wagonów. Maszynista prowadzący lokomotywę z odległości około 200 metrów zorientował się, że coś leży na torach, jednak nie był do końca pewien co to może być, czy przedmiot, czy osoba. Zareagował, nadawał sygnały dźwiękowe i zaczął gwałtownie hamować. W tym momencie kobieta słysząc dźwięk pociągu, ocknęła się i udało jej się przesunąć pod ścianę peronu, co uratowało jej życie. Pociąg zatrzymał się około 200 metrów dalej za leżącą kobietą. W wyniku tego zdarzenia 75-latka doznała obrażeń prawej ręki i została przetransportowana do szpitala w Giżycku, gdzie została na obserwacje.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i odsuwaniu się od krawędzi peronu, kiedy czekamy na nadjeżdżający pociąg, jak również o nie wchodzenie na torowisko jak i przekraczanie torowiska w miejscu niedozwolonym. Pamiętajmy, że człowiek ma nikłe szanse przeżycia w przypadku utknięcia na torach, kiedy z potężna siłą i prędkością nadjedzie pociąg, droga hamowania dla pociągu jest bardzo długa.

Zachowajmy też czujność na drodze. Chwila zawahania pieszego i niewystarczające skupienie na drodze kierowcy, mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach zdarzenia.

(mk/ich/tm)

  • Pociąg w powiecie giżyckim
    Pociąg w powiecie giżyckim