Iława: Spotkanie młodzieży z funkcjonariuszami - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Spotkanie młodzieży z funkcjonariuszami

Policjantka z komendy powiatowej z Iławy wspólnie z funkcjonariuszami iławskiego zakładu karnego tym razem spotkała się z uczniami Zespół Szkół im. Stefana Żeromskiego w Iławie. W trakcie rozmów z młodzieżą mundurowi poruszyli przede wszystkim zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym kierowaniu pod działaniem alkoholu i środków odurzających. Do rozmowy funkcjonariuszy z młodzieżą dołączyli dwaj osadzeni z iławskiego więzienia.

Wczoraj (12.03.2018) w Iławie z inicjatywy policjantów KPP w Iławie oraz funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Iławie odbyło się kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem mundurowi odwiedzili uczniów Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego w Iławie. Tematem przewodnim rozmów było bezpieczeństwo osób pieszych oraz kierujących w ruchu drogowym.

Mł. asp. Joanna Kwiatkowska na podstawie prezentacji omówiła stan bezpieczeństwa na drogach powiatu iławskiego. Omówiła także przykłady zdarzeń drogowych, dodając, jakie były ich przyczyny oraz skutki.  Policjantka podała również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często jazda na tzw. „podwójnym gazie” czy pod wpływem narkotyków  prowadzi do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Apelowała o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy gdyż pieszy po zmroku z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m, a bez odblasku zaledwie z 30-40 m.

W trakcie spotkania mł. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa podkreślając przy tym, jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Podczas rozmowy mł. asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała uczniom także jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem, jak przebiega proces rekrutacyjny do służby, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.

Następnie funkcjonariusze zakładu karnego przybliżyli uczestnikom spotkania założenia programu readaptacyjnego przeciwdziałaniu prokryminalnym postawom  "178 a KK" dla osadzonych mężczyzn, którzy kierowali pojazdem w stanie nietrzeźwości lub środków odurzających. Do rozmowy włączyli się dwaj osadzeni, którzy w iławskim więzieniu odbywają  karę pozbawienia wolności właśnie za ten czyn.

Pierwszy z mężczyzn opowiedział zebranej młodzieży o tym, jak to spowodował wypadek drogowy, podczas, którego została ranna jedna osoba. Mężczyzna dodał, że po zdarzeniu wyjechał po za granice naszego kraju. W czasie pobytu polski wymiar sprawiedliwości upomniał się o niego  i doszło do ekstradycji.  Mężczyzna zapłacił również odszkodowanie osobie pokrzywdzonej oraz został przetransportowany do zakładu karnego w celu odbyciu kary pozbawienia wolności. Mężczyzna miał również zasądzony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a miał już prawo jazdy na wszystkie kategorie. Dodał też, że ze względu, iż jest już osobą karaną nie może wrócić do swojej poprzedniej pracy.

Drugi z mężczyzn opowiedział zebranej młodzieży jak kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Dodał, że alkohol przestał mu wystarczać i zaczął zażywać narkotyki. Jak oświadczył, najgorsze w tym wszystkim było, że będąc pod działaniem alkoholu czy narkotyków, kierował samochodem nie zwracając uwagi na konsekwencje i spowodował wypadek. Mężczyzna uderzył autem w drzewo. Jak dodał, na szczęście jechał sam, ale konsekwencje zdrowotne tego czynu będą ciągnęły się z nim do końca życia.

Mężczyźni apelowali do młodzieży, aby stosowali się do zasad ruchu drogowego i nigdy nie kierowali pojazdem pod działaniem alkoholu lub środków odurzających. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów, młodzi ludzie mieli możliwość założenia specyficznych okularów, jakimi są narkogogle i alkogogle, które symulują stan po zażyciu  narkotyków czy alkoholu.

Młodzież z całą pewnością wyszła ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

(jk/rj)