Bartoszyce: Młodzi goście z wizytą u policjantów - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Młodzi goście z wizytą u policjantów

Uczyć, informować, zapobiegać – to cele profilaktycznego programu policyjnego „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”. Tym razem uczniowie z klas IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach gościli w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach i przyglądali się pracy funkcjonariuszy.

Nie każdy może z bliska przyjrzeć się codziennej pracy stróżów prawa, a dziś taką możliwość mieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach. Komenda policji gościła 21 uczniów z klasy IV. Wizyta rozpoczęła się od informacji ilu policjantów pełni służbę w komendzie policji w Bartoszycach i czym się zajmują na co dzień. Dzieci usłyszały, że służba stawia przed funkcjonariuszami różne zadania w zależności od tego, czy są z pionu prewencji, czy też z kryminalnego. Dzieci dowiedziały się też, że najważniejszym zadaniem dla wszystkich policjantów jest ochrona życia i zdrowia ludzi. Przy okazji spotkania uczniowie usłyszeli o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci mogły wsiąść do nieoznakowanego radiowozu z wideo-rejestratorem i VW wykorzystywanego do służby przez policjantów z bartoszyckiej prewencji.

Uczniowie zobaczyli jak wygląda stanowisko dowodzenia w jednostce - „dyżurka”. Dowiedziały się, który telefon zadzwoni, jak wybiorą numer 997. Usłyszały, jakie informacje trzeba przekazać w razie zagrożenia dzwoniąc na numer alarmowy, aby policjant, który odbierze telefon mógł im pomóc.

Najwięcej czasu młodzi goście spędzili u technika kryminalistyki. Policjant w ciekawy sposób tłumaczył, na czym polega jego służba. Pokazał dzieciom, że każdy z nas zostawia mnóstwo śladów. Uczniowie zdziwili się, że policjanci mogą, obok śladów linii papilarnych zabezpieczać inne odbitki np. ucha, które ktoś przyłożył do drzwi, aby nasłuchiwać.
Na dowód swoich słów policjant zdjął taki ślad pozostawiony przez jedną z uczennic i wręczył go jej na pamiątkę.

(mk/rj)