KWP, Braniewo: 5 osób zginęło w wypadku drogowym – policjanci ustalają przyczyny tego tragicznego zdarzenia
Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj w nocy w powiecie braniewskim. Kierujący renault megane uderzył w przydrożne drzewo. W konsekwencji auto stanęło w płomieniach. Po akcji gaśniczej w pojeździe znaleziono ciała 5 osób.
Dzisiaj kilka minut po godzinie 2.00 w nocy w okolicach miejscowości Karwiny w gminie Wilczęta, w powiecie braniewskim kierujący renault megane z nieustalonych przyczyn uderzył w przydrożne drzewo. W konsekwencji auto stanęło w płomieniach. Po akcji gaśniczej przeprowadzonej przez strażaków w pojeździe znaleziono ciała 5 osób.
Droga na tym odcinku była zablokowana przez kilka godzin. Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia oraz oględziny pojazdu. Obecnie policjanci skupiają się na ustaleniu tożsamości osób biorących udział w wypadku oraz przyczyn i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.
Należy podkreślić, że warunki pogodowe w miejscu zdarzenia były trudne, nawierzchnia drogi powiatowej, na której doszło do wypadku była oblodzona.
Okres zimowy sprawia, że warunki na drodze są zmienne i często bardzo zdradliwe. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Wielu kierowcom wydaje się, że miejscami jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być przymrożone, a nawet bardzo oblodzone, w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.
Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.
Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.
Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu, śniegu czy podczas przymrozków, oblodzeń nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!
W 2017 roku, podobnie jak w latach ubiegłych główną przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących na warmińsko - mazurskich drogach było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Na drugim miejscu znalazło się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a trzecią główną przyczyną zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
Obserwujemy, że grupa kierowców w wieku 18-24 lat tzw. młodych kierowców wyróżnia się w sposób znaczący w policyjnych statystykach na tle innych kierowców, niestety w sposób negatywny. Młodzi kierowcy powodują większą liczbę wypadków. W 2017 roku na Warmii i Mazurach na 1220 wypadków blisko 23% spowodowali kierowcy w wieku 18-24 lat. Co więcej śmiertelność tych wypadków była największa.
Analizując wypadki spowodowane przez młodych kierowców, to niedostosowanie prędkości do warunków drogowych było główną przyczyną. Na blisko 270 wypadków spowodowanych przez tą grupę kierowców w 130 przypadkach niedostosowanie było ich przyczyną.
Pamiętajmy, że często zmieniające się warunki pogodowe powinny być sygnałem dla kierujących, a wówczas prędkość pojazdu musi być dostosowana do warunków drogowych, do umiejętności kierowcy, oraz do natężenia ruchu.
Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego bez względu na to, jaką rolę pełni - czy jest kierowcą, pieszym, jeździ na rowerze czy jest motocyklistą. Recepta dla każdego uczestnika ruchu drogowego brzmi podobnie: stosowanie się do obowiązujących przepisów, respektowanie praw innych uczestników, rozsądne i rozważne podejście do dynamicznej sytuacji drogowej, empatia i szacunek.
Policjanci ruchu drogowego dokładają wszelkich starań, by Warmia i Mazury były regionem bezpiecznym, natomiast potrzebne jest wspólne działanie wszystkich uczestników ruchu drogowego.
in