Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Wezwał bezpodstawnie policję. Teraz będzie tłumaczył się przed sądem

Niestety nadal zdarzają się osoby, które bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. W ten nieodpowiedzialny sposób przyczyniają się do tego, że osoba, która naprawdę takiej pomocy może potrzebować, jej nie otrzyma, bo patrol do niej nie dotrze. Za bezpodstawne wezwanie służb zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny.

Wczoraj w godzinach porannych do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna. Poinformował,  że skradziono mu telewizor. Z jego relacji wynikało, że było w domu spotkanie towarzyskie,  podczas którego mężczyzna miał zasnąć, a koledzy wykorzystując jego sen ukraść telewizor. Oficer dyżurny wysłał na miejsce patrol. Policjanci rozejrzeli się po mieszkaniu, w którym nie było śladu po rzekomym spotkaniu,  a telewizor stał na stojaku. W trakcie dalszych czynności 47-latek oświadczył  policjantom, że mają sobie wyobrazić, że jest bałagan, a telewizora nie ma. Policjanci za bezpodstawne wezwanie policji zaproponowali 47-latkowi mandat. Mężczyzna kiedy miał go podpisać stwierdził, że jednak odmawia podpisu. W związku z powyższym funkcjonariusze sporządzili wniosek do sądu o ukaranie mieszkańca Iławy.

Pamiętajmy !

Na numery alarmowe tj. 112, 999, 998, 997 dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1.500 złotych.

Takie zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci zawsze reagują na każde zawiadomienie, więc reagują również na te fałszywe. Funkcjonariusze także informują o zdarzeniu inne instytucje.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego każdy powinien się zastanowić czy sprawa, z którą dzwoni, wymaga interwencji policji, ponieważ wzywając ją bezpodstawnie, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebuje, a do której - w wyniku np. głupiego żartu - patrol policji nie dotrze.

jk/in

Powrót na górę strony