Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Bezpieczne ferie na Warmii i Mazurach. Policjanci gotowi do pomocy

Przed nami ferie zimowe. Dla dzieci to czas odpoczynku od zajęć szkolnych, a dla policjantów to czas intensywnej pracy. Po to, by na Warmii i Mazurach ferie były naprawdę bezpieczne.

Czas: 22.01- 04.02. Miejsce: Warmia i Mazury. Cel: Bezpieczeństwo

Przez najbliższe dwa tygodnie dzieci i młodzież z naszego regionu korzystać będzie z przerwy międzysemestralnej. To czas, kiedy wiele z nich wyjedzie na obozy, zimowiska, wycieczki. Wiele też zostanie w domu, co nie wyklucza aktywnego spędzania czasu. Co roku policjanci przygotowują działania „ Bezpieczne ferie”. Patrole prewencyjne, profilaktycy, funkcjonariusze ruchu drogowego, a nawet policyjne patrole narciarskie- wszyscy zwierają szyki, by to był naprawdę bezpieczny czas.

Bezpiecznie na drogach

W policyjne działania „Bezpieczne ferie” wpisane jest promowanie dobrych postaw w ruchu drogowym. To także egzekwowanie przepisów i stanowcze reagowanie na ich łamanie. Podczas ferii policjanci drogówki skupią się na sprawdzaniu stanu trzeźwości użytkowników ruchu, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Policjanci będą egzekwować przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, zareagują na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz przez kierowców względem pieszych. Sprawdzą oświetlenie pojazdu, oznakowanie i wyposażenie. Szczególnym nadzorem obejmą autobusy, którymi dzieci wyruszą na ferie.

Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także uwagę na dobór miejsc postojowych. Skontrolują stan trzeźwości kierowców. Zachęcamy, by zgłaszać potrzebę skontrolowania autokaru z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi warto umówić z właściwą jednostką terenową Policji sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy, dzwoniąc wcześniej na wskazane w wykazie numery telefonów lub na numer 997. Pozwoli to nam uniknąć zamieszania bezpośrednio przed wyjazdem oraz długiego oczekiwania w kolejce. Podejmijmy również zdecydowane działania, gdy wyczujemy od kierowcy lub opiekuna dzieci alkohol lub ich zachowanie będzie budziło nasze podejrzenie, że osoby zażyły środek działający podobnie do alkoholu.

Reagujmy, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość, nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowanej przez uczestników podróży. Zwracajmy uwagę, gdy kierowca rozmawia przez telefon bez systemu głośnomówiącego, pisze sms-y, a jego wygląd lub zachowanie wskazuje, że jest przemęczony.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia, co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego).

Bezpiecznie na lodzie, bezpiecznie na stoku

Mimo, że nasze województwo nazywane jest krainą tysiąca jezior, to miłośnicy jazdy na nartach czy snowboardach mogą też znaleźć dla siebie kilka miejsc, by cieszyć się zimowymi aktywnościami. Podobnie jak w ubiegłych latach, także teraz policyjne patrole narciarskie są gotowe do pomocy. Ich głównym celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach. Zadaniem policjantów jest studzenie zapałów tych, którzy zbyt dosłownie traktują sformułowanie „białe szaleństwo”. Brawura i lekceważenie zasad jazdy na nartach to główna przyczyna wypadków na stokach narciarskich.

Skute lodem jeziora, co roku przyciągają jak magnes. Tu należy zawsze zachować szczególną ostrożność. Poniżej kilka zasad, które powinien przeczytać zarówno młody człowiek jak i dorosły:

1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.

2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.

3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.

4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.

5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.

6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnie tafli lodu.

Ferie 2017 w policyjnych statystykach

Zdarzenia drogowe w okresie od 20.01.2017 r. do 05.02.2017 r.

 

 Liczba wypadków

 Liczba zabitych

 Liczba rannych

 Liczba kolizji

Ujawniono nietrzeźwych

 

2017

2017

2017

2017

2017

Ogółem

36

4

45

597

113

Zdarzenia z udziałem dzieci i młodzieży:

 

Liczba wypadków

Liczba zabitych dzieci i młodzieży

Liczba rannych dzieci i młodzieży

Liczba zabitych w zdarzeniu

Liczba rannych w zdarzeniu

Liczba kolizji

Wiek

2017

2017

2017

2017

2017

2017

Podsumowanie całkowite

9

0

9

1

19

5

1: 0-6

4

0

4

0

10

0

2: 7-14

4

0

4

1

8

1

3: 15-17

1

0

1

0

1

4

Działdowo

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie spotkali się z rodzicami uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Burkacie, w tym również rodzicami młodzieży klas gimnazjalnych w ramach działań „Bezpieczne ferie 2018”. Policjanci zwrócili rodzicom uwagę, by w sposób szczególny zainteresowali się tym, w jaki sposób ich dzieci będą spędzały wolny czas w czasie zbliżających się ferii zimowych. Przestrzegli przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą zmienne warunki pogodowe na drogach, zwłaszcza dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przypomnieli o zaopatrzeniu dzieci i siebie w elementy odblaskowe i właściwe oświetlenie pojazdów celem poprawy swojej widoczności i bezpieczeństwa. Zwrócono uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z korzystania z zamarzniętych zbiorników wodnych, czy podczas przebywania na powietrzu, gdy pada śnieg a temperatura spada poniżej zera.

Z uwagi na to, że część osób pozostanie w domach i będzie spędzać czas wspólnie ze swoimi rówieśnikami, policjanci przekazali rodzicom informacje dotyczące odpowiedzialności osób nieletnich za popełniane czyny karalne oraz nieodpowiedzialne zachowanie. W ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Zanim będzie za późno” rodzicom przekazano wiedzę na temat zagrożeń wynikających z zażywania przez osoby nieletnie środków odurzających i substancji psychoaktywnych. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele i dyrekcja szkoły.

Policjanci, głównie dzielnicowi, na bieżąco prowadzą spotkania w szkołach z dziećmi i młodzieżą i edukują ich pod kątem bezpieczeństwa i właściwego korzystania z czasu wolnego podczas zbliżających się ferii zimowych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci z powiatu działdowskiego już od piątku rozpoczną działania pn.”Bezpieczna droga do celu”.

 

 

Węgorzewo

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w ostatnim tygodniu nauki węgorzewscy policjanci rozmawiali z dziećmi, młodzieżą oraz rodzicami na temat ferii zimowych. Zajęcia prowadzone były w formie pogadanki. Tym najmłodszym, mundurowi przypomnieli o podstawowych i zarazem ważnych zasadach, którymi należy się kierować podczas zimowych zabaw. Udzielili wielu cennych rad, które pozwolą na bezpieczne spędzenie wolnego czasu. Natomiast tych starszych zapoznali z podstawowymi aktami prawnymi jak też poruszali bardzo ważną kwestię uzależnień od środków odurzających i innych używek. 

Policjanci zachęcają wszystkich rodziców, organizatorów wycieczek i wyjazdów na zimowiska do zgłaszania kontroli autobusów. Kontrolę najlepiej zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem – osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Węgorzewie ul. Jana Pawła II 39 lub dzwoniąc na numer (087) 427 04 00 lub 997.

 

Mrągowo

Łatwowierność i naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczynami kłopotów, dlatego funkcjonariusze radzą, by dzieci były nieufne wobec osób nieznajomych, które nie zawsze mogą mieć dobre intencje. Podczas spotkań policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze, na lodzie, na stoku i w internecie.

 

Ostróda

Podczas najbliższych dwóch tygodni ostródzcy funkcjonariusze odwiedzać będą uczestników zorganizowanych zimowisk. Podczas codziennej służby sprawdzać będą również miejsca przebywania dzieci i młodzieży oraz okolice zbiorników wodnych. Wszystko po to, by zapewnić wypoczywającym bezpieczeństwo. Funkcjonariusze zwrócą również uwagę na placówki handlowe, gdzie może dochodzić do sprzedawania nieletnim alkoholu.

 

 
Olecko
 

Już w okresie poprzedzającym zimowy wypoczynek w szkołach prowadzone były spotkania policjantów z gronem pedagogicznym oraz uczniami. Funkcjonariusze podczas rozmów profilaktycznych przestrzegali i przypominali o potencjalnych zagrożeniach, na jakie narażone są dzieci podczas ferii oraz sposobach ich przeciwdziałania.

W czasie trwania ferii policjanci wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej będą również kontrolować placówki, gdzie zorganizowano kolonie i obozy dla dzieci.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwrócą na trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

 

 

Pisz

Funkcjonariusze spotykają się z uczniami w szkołach na terenie całego powiatu piskiego, by porozmawiać na temat „Bezpiecznych ferii”. Działania prowadzone są wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Piszu.

Policjanci przypominają najmłodszym, jak wybrać bezpieczną górkę do zjeżdżania na sankach, ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny, tłumaczą także, w jaki sposób należy się zachować, gdy lód się załamie. Funkcjonariusze przypominają również o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze podkreślając ogromne znaczenie elementów odblaskowych.

Podczas spotkań z uczniami starszych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych policjanci poruszają temat cyberprzemocy, który jest, co raz bardziej powszechny. Wyjaśniają, kiedy i w jaki sposób można stać się ofiarą przestępstwa popełnionego w sieci oraz jak temu zapobiec. Tłumaczą, jak samemu można złamać prawo siedząc przed komputerem.

Pani Agnieszka Karmowska z Sanepidu mówi na temat „Zdrowych ferii”. Wyjaśnia, w jaki sposób prawidłowo ubierać się zimą wychodząc na podwórko, w jaki sposób można ustrzec się przed grypą oraz o czym należy pamiętać podczas codziennej toalety.

Dzielnicowi odwiedzając szkoły przekazują dyrektorom plakaty, na których widnieją ich dane kontaktowe. W ten sposób promują także programy: „Dzielnicowy bliżej nas”, „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Podobne zajęcia w szkołach i placówkach zorganizowanego wypoczynku policjanci prowadzić będą także w czasie ferii.

 

 

Kętrzyn

Wczoraj (18.01.2018) kętrzyńscy policjanci podczas wywiadówki szkolnej spotkali się z rodzicami uczniów Zespołu Szkół w Windzie. Funkcjonariusze przybliżyli zebranym zasady odpowiedzialności karnej młodzieży w świetle Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Mówili o najczęściej występujących wśród dzieci i młodzieży przypadkach łamania prawa oraz zachowaniach nieakceptowanych społecznie. Policjanci informowali o konsekwencjach takiego postępowania, przyczynach oraz sposobach zapobiegania. Podkreślali przy tym ogromną rolę i znaczenie rodziców oraz opiekunów młodzieży w prawidłowym sprawowaniu funkcji wychowawczych.

Funkcjonariusze informowali również, jakie charakterystyczne oznaki w zachowaniu i wyglądzie dziecka mogą świadczyć o tym, że ma ono styczność ze środkami odurzającymi czy alkoholem. Radzili, gdzie można uzyskać w tym zakresie konkretną pomoc oraz wsparcie. Policjanci uczulali rodziców, aby zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z nieodpowiedzialnego i niekontrolowanego korzystania młodzieży z Internetu.

 

Bartoszyce

Policjanci z powiatu bartoszyckiego, w minionych dniach dużo czasu spędzili na rozmowach o bezpieczeństwie w czasie ferii. Policjanci rozmawiali z dziećmi, młodzieżą, ale też z ich rodzicami i opiekunami. O tym, że warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego placówki edukacyjne bardzo chętnie goszczą policjantów, a dzięki temu funkcjonariusze, ze swoim przekazem, mogą dotrzeć do dużego grona odbiorców. Policjanci mówią m.in. jak unikać zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej  zabawy na śniegu i lodzie. Przestrzegali przed wchodzeniem na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach, mówili, że nie można rzucać śnieżkami w jadące samochody bo może się to skończyć wypadkiem. Przestrzegali przed zjeżdżaniem sankami ze zbocza wprost na ulicę i podczepianiem sanek do samochodów.
Funkcjonariusze zwrócili uwagę na zachowanie dzieci, które w czasie ferii więcej czasu będą spędzać w domu i korzystać z Internetu. Ostrzegali przed nawiązywaniem ryzykownych znajomości w sieci, przekazywaniem swoich danych osobowych czy zdjęć ze swoim wizerunkiem. Starsi uczniowie dowiedzieli się o odpowiedzialności karnej za nieodpowiednie zachowanie oraz jakie zachowanie jest przejawem demoralizacji. Policjanci przestrzegali ich przed zażywaniem narkotyków i innych niedozwolonych substancji.                  

 


Elbląg

Policjanci dzielnicowi z Rewiru I Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w czasie poprzedzającym rozpoczęcie ferii zimowych zorganizowali 10 spotkań z uczniami szkół podstawowych.
Podczas spotkań mowa była o spędzaniu wolnego czasu na zabawach oraz bezpieczeństwie podczas takiego właśnie zimowego wypoczynku. Policjanci odwiedzili Szkołę Podstawową nr 14, 18, 21, 8 i 9 oraz Gimnazjum nr 2. We wszystkich spotkaniach wzięło udział łącznie ponad 600 uczniów.
Po spotkaniu z policjantami najmłodsi zostają zwykle z dwiema rzeczami: odblaskami oraz wiedzą jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Zwykle też policjanci są zapraszani na kolejne spotkania, bo o bezpieczeństwie nie można powiedzieć za mało.

 

 

Nowe Miasto Lubawskie

W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2018” nowomiejscy policjanci spotykają się z uczniami przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych. Podczas wizyt mundurowi rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz radzą jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu lub lodzie, podczas pobytu na zimowisku czy w domu. Ważnym elementem spotkania jest także zawsze temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.

Bez względu na wiek wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczą w spotkaniach, chętnie udzielając odpowiedzi na zadawane przez gości pytania. Uczestnicy prelekcji obiecali przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

 
Lidzbark Warm.

W piątek (tj. 19.01.2018 r.) funkcjonariusze lidzbarskiej komendy wspólnie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim przeprowadzili akcję ratowniczą topiącej się osoby na zamarzniętym Jeziorze Wielochowskim Działania miały na celu  uświadomienie zagrożeń, jakie niosą  zamarznięte zbiorniki wodne.  W tym celu nagrano film pokazujący działania obu służb. Poprzez ten film chcieliśmy pokazać jak z niewinnej zabawy można być o krok od tragedii. Jest to jedno z wielu działań jakie wykonują służby ratownicze w codziennej służbie. Wolimy, aby było to inscenizowana, a nie prawdziwe. Policja apeluje: włącz myślenie, zastanów się czy warto, zadbaj o swoje bezpieczeństwo !

Lidzbarscy policjanci jeszcze przed feriami spotykali się z uczniami przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie powiatu lidzbarskiego. Podczas wizyt mundurowi rozmawiali z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz radzili, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu lub lodzie, podczas pobytu na zimowisku czy w domu. Ważnym elementem takich spotkań jest także zawsze temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.

 

 

 • Wspólne działania ze strażą pożarną Wspólne działania ze strażą pożarną
  Wspólne działania ze strażą pożarną
 • Wspólne działania ze strażą pożarną Wspólne działania ze strażą pożarną
  Wspólne działania ze strażą pożarną
 • Spotkanie dzielnicowego z młodzieżą Spotkanie dzielnicowego z młodzieżą
  Spotkanie dzielnicowego z młodzieżą
 • Spotkanie dzielnicowego z młodzieżą Spotkanie dzielnicowego z młodzieżą
  Spotkanie dzielnicowego z młodzieżą
 
Gołdap:

W ostatnim czasie na terenie Gołdapi i powiatu policjanci spotykali się z dziećmi i młodzieżą w ramach działań „Bezpieczne Ferie 2018”. Funkcjonariusze w przedszkolach, szkołach podstawowych, liceach oraz szkołach zawodowych na terenie całego powiatu przypominali uczniom ogólne zasady bezpieczeństwa i sposoby unikania ewentualnych zagrożeń podczas ferii zimowych.

W starszych klasach funkcjonariusze poruszyli również zagadnienia odpowiedzialności młodych ludzi za popełniane wykroczenia lub przestępstwa. Mówili też o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda.  Spotkania były również doskonałą okazją do rozmowy nad ich przyszłością, dlatego podczas spotkań mundurowi zachęcali do wstąpienia w szeregi Policji.

(mk/jn/rj)

 

 

 

Pliki do pobrania