KWP: Policjanci z Warmii i Mazur wywalczyli II miejsce podczas VII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”
Sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz oraz asp. Tomasz Zawalich wywalczyli II miejsce w klasyfikacji drużynowej podczas VII Ogólnopolskich Zwodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” zorganizowanych w Szkole Policji w Katowicach.
W dniach 13 – 15 października br. w Szkole Policji w Katowicach najlepsi policjanci z kraju walczyli o tytuł „Dzielnicowy Roku”. Zawody, które zostały zorganizowane po raz siódmy, mają na celu poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych dzielnicowych, w szczególności pobudzanie inicjatywy własnej, podnoszenie skuteczności w działaniach zapewniających poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie służbowym. Nasz garnizon reprezentowało dwóch najlepszych dzielnicowych wyłonionych podczas eliminacji wojewódzkich sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz oraz asp. Tomasz Zawalich. Policjanci rywalizowali w czterech konkurencjach: teście wiedzy policyjnej, symulacji – przyjęcie interesanta, analizie dokumentu oraz strzelaniu. Sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz, na co dzień pracujący w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie, okazał się bezkonkurencyjny w analizie dokumentu, pokonując tym samym 33 zawodników z kraju. W klasyfikacji generalnej wywalczył III miejsce. Z kolei asp. Tomasz Zawalich z Komendy Powiatowej Policji w Piszu zajął II miejsce w konkurencji – symulacja – przyjęcie interesanta, kończąc zawody na XII miejscu.
Po trzech dniach zaciętej rywalizacji w drużynowej klasyfikacji generalnej zawodów policjanci z garnizonu warmińsko – mazurskiego zajęli II miejsce – zdobywając 192 punkty. Tylko lepsi od nas okazali się funkcjonariusze z Katowic z 203 punktami.
Z rąk gen. insp. Marka Działoszyńskiego Komendanta Głównego Policji i insp. Jarosława Kalety Komendanta Szkoły Policji w Katowicach laureaci odebrali puchary, nagrody pieniężne oraz rzeczowe.
Sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz - tegoroczny najlepszy dzielnicowy województwa, służbę w Policji rozpoczął w 2009 roku. Po ukończeniu kursu podstawowego w Słupsku został skierowany do Oddziału Prewencji w Warszawie, skąd niebawem trafił do Olsztyna. Przez 1,5 roku pracował w wydziale interwencyjnym, a od 2 lat – jako dzielnicowy części Osiedla Zatorze. Sam policjant twierdzi, że służba daje mu dużą satysfakcję, a możliwość poznawania różnych osobowości jest bardzo rozwijająca. Swoje dotychczasowe doświadczenie, jako tzw. policjanta pierwszego kontaktu, podsumowuje jako inspirujące – oprócz najczęstszych spraw, z którymi ma do czynienia (konflikty rodzinne, sprzeczki sąsiedzkie), często spotyka się z nietypowymi przypadkami, nawet prawdziwymi dramatami rodzinnymi, często biedą i niezaradnością życiową. Zawsze stara się zapewnić wszechstronną pomoc, interesując sytuacją mieszkańców także instytucje poza policyjne. Za sukces zawodowy poczytuje sobie – nie wczoraj zdobyty tytuł - ale skuteczną pomoc nieletniej ciężarnej, uzależnionej od środków odurzających, która pokonała nałóg i w zdrowiu wychowuje swoje dziecko.
Prywatnie, 27-letni sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz jest żonaty. Jego zainteresowania to akwarystyka, podróże i wycieczki – zwłaszcza rodzinne.
O swoim podwładnym w samych superlatywach wypowiada się przełożony sierż.sztab. Brzdąkiewicza - kierownik asp. sztab. Andrzej Cyraniak:
„Bez wahania mogę powiedzieć, że Szymon to najlepszy policjant w rewirze. Mimo młodego wieku i doświadczenia jest sumienny, rzetelny, dyspozycyjny, wobec siebie wymagający. Poza tym ma olbrzymią wiedzę zawodową , pomimo tylko kilku lat spędzonych na tym stanowisku. Do każdej sprawy podchodzi indywidualnie i rozpatruję ją w sposób możliwe jak najlepszy dla petentów. Od samego początku, kiedy Szymon startował w zawodach powiatowych i wojewódzkich, wszyscy mu dopingowaliśmy. Policjanci współpracujący z nim na co dzień nie kryją zadowolenia, że mogą pracować z takim policjantem”.
Asp. Tomasz Zawalich służbę w Policji rozpoczął 25 marca 2004 roku Szkolenie podstawowe odbył w WSPol w Szczytnie. Do końca września 2008 roku pracował w Referacie Patrolowo – Interwencyjnym, a następnie do 2012 roku w zespole dochodzeniowo-śledczym Wydziału Kryminalnego KPP Pisz. Od marca 2012 roku pełni funkcję dzielnicowego.