Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KMP Olsztyn

Pisz: Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo bał się wysokiej grzywny za jazdę bez uprawnienia

Policjanci piskiej drogówki zauważyli mercedesa, którego kierowca na widok radiowozu przyspieszył i oddalał się. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe dając kierującemu sygnał do zatrzymania. Dopiero po pewnym czasie mercedes zatrzymał się w lesie. Kierowca uciekł. Policjanci ustalili, że był to 18-latek, który jak sam wyjaśnił, oddalił się, bo bał się wysokiej grzywny za jazdę bez uprawnienia. Teraz grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 22 października br. po godzinie 19.00. Policjanci piskiej drogówki pełnili służbę na terenie gminy Orzysz. W pewnym momencie zauważyli wyjeżdżający z bocznej drogi pojazd marki Mercedes. Kierujący tym autem na widok radiowozu najwyraźniej przyspieszył i zaczął oddalać się.

Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe dając kierującemu sygnał do zatrzymania. Kierowca mercedesa nie reagował na wydawane polecenia. W pewnym momencie skręcił w leśną drogę. Tam zatrzymał samochód i uciekł w zarośla. W samochodzie zostało dwóch pasażerów. Po sprawdzeniu ich danych personalnych okazało się, że jeden z nich, 18-letni mieszkaniec gminy Pisz, był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Nastolatek został zatrzymany przez funkcjonariuszy. W dalszej rozmowie z pasażerami policjanci ustalili, że za kierownicą mercedesa siedział 18-letni mieszkaniec gminy Orzysz.

Mężczyzna, siedzący tego dnia za kierownicą mercedesa, usłyszał zarzut niewykonania polecenia zatrzymania pojazdu. Przyznał się do jego popełnienia. Powiedział policjantom, że uciekał, bo bał się wysokiej grzywny za jazdę bez prawa jazdy, którego nigdy nie miał.

Policjanci drogówki przypominają, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem:

„Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszająca się pojazdem (…), przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Nastolatek za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

asz/in