Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Trzej mrągowscy policjanci tegorocznymi Kawalerami Białej Wstążki

Konferencja pn. „Stop przemocy wobec kobiet – jak pomóc skutecznie?” zorganizowana w Mrągowie przez Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznych zainaugurowała kampanię „Biała Wstążka” w regionie. W tym roku trzech mrągowskich funkcjonariuszy otrzymało wyróżnienie Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki.

„Stop przemocy wobec kobiet – jak pomóc skutecznie?” to tytuł konferencji, która w tym roku zainaugurowała kampanię „Biała Wstążka” w województwie warmińsko-mazurskim. Przedsięwzięcie już po raz VII zorganizowała Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznych. Konferencja wpisała się w międzynarodową kampanię „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”, która ma na celu eliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć.

Tego dnia podczas konferencji wręczono wyróżnienia Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki przyznanych przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W tym roku zaszczytu tego dostąpiło trzech mrągowskich funkcjonariuszy: asp. szt. Krzysztof Sieradziński, asp. szt. Dariusz Dzierlatka i asp. Łukasz Banaś. Wyróżnienia w postaci symbolicznej Białej Wstążki oraz białe róże wręczyli w imieniu Marszałka Gustawa Brzezina: pani Joanna Karpowicz Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie i insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

Konferencję poprowadziła pani Ewa Bartnikowska Prezes Fundacji Instytut Badań i Edukacji Społecznych. Słowo wstępu wygłosił pan Tomasz Witkowicz Zastępca Burmistrza Mrągowa oraz mł. insp. Andrzej Skol Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie, który zaznaczył, że o przemocy należy głośno rozmawiać ponieważ lubi ona milczenie.

Następnie głos zabrała asp. szt. Joanna Dawidczyk z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie omawiając fazy przemocy w rodzinie w kontekście trudności pracy z ofiarą przemocy. Pani Bernadetta Wojtuń, certfikowany specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie omówiła działanie programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców jako formy pomocy rodzinom doświadczającym przemocy. Mł. asp. Dorota Kulig przestawiła zakres działań policji w realizacji procedury Niebieskiej Karty oraz statystykę jej realizacji na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. Następnie mł. insp. Andrzej Skol Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie omówił zakres działań lokalnych na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie i główne cele miejscowej policji w tym zakresie.

Pani Katarzyna Fenik-Gabrele – psychoterapeuta, pedagog i superwizor ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie omówiła znaczenie przekazu transmisji pokoleniowej, jako obszaru skutecznej pomocy profesjonalistów.

W kolejnej części spotkania odbył się panel dyskusyjny podczas którego pani Bożena Kulikowska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie wraz z panią Patrycją Abel-Mordasewicz sędzią Sądu Rejonowego w Mrągowie omówiły zakres  działania i funkcjonowania Niebieskiego Pokoju, jako narzędzia wspierającego pomoc ofiarom przemocy w rodzinie.  W zakresie pomocy i działania procedury Niebieskiej Karty wypowiedzieli się też asp. szt. Krzysztof Sieradziński oraz pani Jolanta Puszko przedstawicielka Zespołu Interdyscyplinarnego w Mrągowie.

Co ważne, konferencja zainaugurowała kampanię „Biała Wstążka” w regionie. Akcja ta realizowana jest od 25 listopada do 10 grudnia 2017 roku i ma na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa, że przemoc ze względu na płeć stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka. Działania te służą również wzmocnieniu lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet oraz budowaniu powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet.

W ramach tych działań m.in. 2 grudnia 2017 r. w siedzibie GOPS-u w Mrągowie dzielnicowy wraz z kuratorem ds. rodzinnych i nieletnich, prokuratorem, prawnikiem, psychologiem służyć będą bezpłatnymi poradami. 

6 grudnia 2017r. w ramach kampanii, policjanci wraz z uczniami I i II klasy Technikum Ekonomista z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie przejdą ulicami Mrągowa. Głównym celem naszych działań będzie nagłośnienie problemu przemocy wobec kobiet i zaprotestowanie przeciwko temu zjawisku. Zależy nam, by w ramach tej akcji dotrzeć do jak największej liczby osób, by uświadomić im skalę tego problemu i poinformować je o formach dostępnej  pomocy. Dlatego policjantki wraz uczniami będą wręczać przechodnim materiały informacyjne na temat przeciwdziałania przemocy oraz symboliczne białe wstążki.

30 listopada 2017 roku w godz. 16.00 -17.30 w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie będzie bezpłatny interdyscyplinarny dyżury prawnika dr Stanisława Bułajewskiego i dzielnicowego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem/przemocą.

14 grudnia 2017 roku w godz. 16.30 – 17.30 w świetlicy spółdzielni przy ul. Młynowej 4 w Mrągowie odbędzie się spotkanie z dzielnicowym mł. asp. Krzysztofem Kaczmarczykiem. Tam na neutralnym gruncie i bez zbędnej stygmatyzacji będzie można również porozmawiać na temat  "domowych" problemów.

dk/in

  • Wręczenie wyróżnienia Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki
    Wręczenie wyróżnienia Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki
  • Wręczenie wyróżnienia Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki
    Wręczenie wyróżnienia Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki
  • Panel dyskusyjny
    Panel dyskusyjny
  • mł.insp. Andrzej Skol
    mł.insp. Andrzej Skol
Powrót na górę strony