Olecko: Stracił prawo jazdy za ucieczkę z miejsca kolizji drogowej
Oleccy policjanci ustalili sprawcę zdarzenia drogowego. Do kolizji doszło na krajowej 65, na odcinku Gąski – Przytuły. Kierujący osobowym volkswagenem Paweł S. nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w tył peugeota. Następnie 21-latek odjechał z miejsca zdarzenia. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie policjanci zatrzymali mu prawo jazdy oraz skierują wniosek o ukaranie do sądu. Od kwietnia br. warmińsko – mazurscy policjanci odnotowali blisko 270 przypadków rażącego łamania przepisów ruchu drogowego.
Wczoraj przed godziną 16.00 oficer dyżurny oleckiej policji otrzymał informację o kolizji drogowej, której sprawca uciekł. Do zdarzenia doszło na łuku drogi krajowej nr 65 na odcinku Gąski -Przytuły. Natychmiast na miejsce skierowano patrol drogówki. Funkcjonariusze w rozmowie z poszkodowaną i świadkami ustalili markę i numer rejestracyjny samochodu sprawcy. Ponadto zabezpieczyli odłamek atrapy i światła odblaskowego z pojazdu podejrzanego. W niespełna 30 minut od zdarzenia policjanci zastali 21-latka w miejscu zamieszkania. Zabezpieczone elementy karoserii idealnie pasowały do jego auta. Paweł S. przyznał się do winy nie podając powodu ucieczki. Funkcjonariusze za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymali mu prawo jazdy.
Od kwietnia 2014 roku na drogach naszego województwa odnotowano blisko 270 przypadków rażącego łamania przepisów ruchu drogowego, które dla kierowców zakończyły się zatrzymaniem praw jazdy. Policjanci korzystają z tych zapisów Kodeksu Wykroczeń, które przewidują orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów przy popełnieniu niektórych wykroczeń. Funkcjonariusze mogą zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem i skierować do sądu wniosek o zakaz prowadzenia pojazdów, kiedy w trakcie podejmowanych czynności stwierdzą, że kara w postaci mandatu byłaby niewspółmiernie niska do wykroczenia, które popełnił kierowca. W takim wypadku ostateczną decyzję podejmuje zawsze sąd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.