Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Giżycko, Działdowo: „Świecą Przykładem” w szkołach i na drodze. Wśród nich „Odblaskowe Pierwszaki”

Dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, policjanci dbają o to, by byli oni wyposażeni w niezbędne na drodze odblaski. W ramach akcji „Świeć Przykładem” giżyccy policjanci rozdali uczniom odblaski na przystankach autobusowych. Policjanci z powiatu działdowskiego wspólnie z samorządami prowadzili działania „Odblaskowy Pierwszak”, po których odblaski trafiły na plecaki pierwszoklasistów.

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest bardzo zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. W tym okresie kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są mniej widoczni.

Giżycko: Policjanci czekali na uczniów na przystankach

Zderzenie pieszego z samochodem lub innym pojazdem mechanicznym ma zazwyczaj tragiczne skutki. Dlatego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku dzisiejszym (31.10.2017) rankiem, wyruszyli na drogi powiatu giżyckiego celem przekazania elementów odblaskowych napotkanym młodym pieszym. W tym dniu każdy uczeń, który czekał na przyjazd autobusu szkolnego, otrzymał od policjantów kolorowe, błyszczące odblaski. Aby zawsze byli widoczni na drodze i chronili swoje życie. Funkcjonariusze również przypominali o tym, że w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w ciemnych, szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży odblasków, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pieszy w ciemnościach widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, a kierowca dostrzega pieszego jak zauważy jego sylwetkę w zasięgu świateł samochodu. Odblask to niezwykle ważny element ich bezpieczeństwa. Kierowca może dostrzec osobę używającą odblasków z odległości nawet 140 metrów, co pozwala na szybką i prawidłową reakcję.

 

 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #1
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #1
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #2
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #2
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #3
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #3
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #4
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #4
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #5
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #5
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #6
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #6
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #7
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #7
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #8
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #8
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #9
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #9
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #10
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #10
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #11
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #11
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #12
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #12
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #13
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #13
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #14
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #14
 • Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #15
  Uczniowie "Święcą przykładem" w Giżycku #15

 

Dlatego pamiętajmy, widzieć nie znaczy być widocznym. Wszystko to przemawia za tym aby używać elementów odblaskowych na odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach pojazdów nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, nie zależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

Do akcji giżyckich policjantów włączyło się Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku oraz przedstawiciele salonów samochodowych z powiatu giżyckiego, którzy przekazali elementy odblaskowe i życzą wszystkim uczniom Bezpiecznej drogi do szkoły.

Działdowo: Odblaskowy Pierwszak

Policjanci z powiatu działdowskiego wspólnie z samorządami prowadzili działania „Odblaskowy Pierwszak” skierowane do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu powiatu działdowskiego. Podczas spotkań i pogadanek w szkołach policjanci z przedstawicielami lokalnych samorządów przekazywali pierwszakom elementy odblaskowe wpływające na poprawę widoczności niechronionych uczestników ruchu drogowego i ich bezpieczeństwo.

Do akcji przystąpiły gminy Działdowo, Iłowo-Osada, Płośnica, Rybno, miasto Działdowo oraz miasto i gmina Lidzbark. Podczas działań w miesiącach wrzesień i październik policjanci wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz przekazali do rąk pierwszoklasistów łącznie 625 elementów odblaskowych w postaci zawieszek, opasek odblaskowych, breloków, worków na obuwie i odzież.

Celem działań była edukacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego pod kątem zwiększenia ich bezpieczeństwa na drodze, wykształcenia prawidłowych nawyków podczas przechodzenia przez jezdnię, właściwego zachowania się na drodze i podczas jazdy rowerem, a także postępowania zgodnego z przepisami ruchu drogowego. Akcja prowadzona była równocześnie z działaniami „Bezpieczna droga do szkoły” w miesiącu wrześniu, przez co miała ona podwójny oddźwięk profilaktyczno-edukacyjny.

 

 • "Odblaskowe Pierwszaki" w Ruszkowie #1
  "Odblaskowe Pierwszaki" w Ruszkowie #1
 • "Odblaskowe Pierwszaki" w Lidzbarku #2
  "Odblaskowe Pierwszaki" w Lidzbarku #2
 • "Odblaskowe Pierwszaki" w Lidzbarku #3
  "Odblaskowe Pierwszaki" w Lidzbarku #3
 • "Odblaskowe Pierwszaki" Turza Wielka #4
  "Odblaskowe Pierwszaki" Turza Wielka #4
 • "Odblaskowe Pierwszaki" w Lidzbarku #5
  "Odblaskowe Pierwszaki" w Lidzbarku #5
 • "Odblaskowe Pierwszaki" w Działdowie #6
  "Odblaskowe Pierwszaki" w Działdowie #6
 • "Odblaskowe Pierwszaki" w Działdowie #7
  "Odblaskowe Pierwszaki" w Działdowie #7
 • "Odblaskowe Pierwszaki" w Działdowie #8
  "Odblaskowe Pierwszaki" w Działdowie #8

 

W wielu szkołach odblaski zostały przekazane pierwszakom w czasie uroczystości Pasowania na Pierwszoklasistę, gdzie udział brali również rodzice, osoby bliskie dzieciom i zaproszeni goście. Dzięki temu przekazane dzieciom informacje na temat bezpiecznego poruszania się na drodze i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym mogą trafić do dzieci także za pośrednictwem ich opiekunów.

Przekazane pierwszakom elementy odblaskowe przyczepione do plecaka czy odzieży wierzchniej sprawią, że staną się oni bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, a przez to zwiększy się ich bezpieczeństwo.

Akcja znalazła pełne poparcie wśród wszystkich włodarzy miejscowych jednostek samorządowych, którzy zakupili odblaski dla wszystkich pierwszoklasistów z podległego im terenu. Policja nadal będzie prowadziła tego typu działania. Mamy nadzieję, że akcja „Odblaskowy Pierwszak” doczeka kontynuacji w kolejnym roku szkolnym.

Policjanci serdecznie dziękuję wszystkim włodarzom gmin i miast z terenu powiatu działdowskiemu za udział w akcji i już teraz zaprasza do przyłączania się w kolejne działania i akcje dotyczące promocji bezpieczeństwa dzieci i dorosłych.

(ICH/JN/TM)