Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Giżycko/Szczytno/Kętrzyn: Wspólne ćwiczenia Policji, Służby Więziennej oraz służb ratowniczych

Wybuch samochodu pułapki w Areszcie Śledczym w Szczytnie i Kętrzynie lub próba sforsowania muru otaczającego Areszt Śledczy w Giżycku to tylko dwa przykłady scenariuszy ćwiczeń, w których wspólnie udział wzięli funkcjonariusze Służby Więziennej, Policji oraz służb ratowniczych.

Giżycko:

Wczorajsze ćwiczenia dowódczo – sztabowe zorganizowane przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Giżycku wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gizycku i służbami ratowniczymi z Giżycka miały przede wszystkim na celu utrwalenie przyjętych procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych na terenie Aresztu Śledczego. Współdziałanie służb odbyło się na podstawie podpisanego „Porozumienia o współdziałaniu funkcjonariuszy Policji i Aresztu Śledczego”.

Według scenariusza w mur otaczający Areszt Śledczy uderza samochód osobowy. W wyniku uderzenia ogrodzenie zewnętrzne nie ulega uszkodzeniu i brak jest mozliwości jego sforsowania. Kierowca pojazdu jest nieprzytomny, a z auta wydobywa się gęsty dym. Kierowca ubrany jest w kominiarkę i prawdopodobnie ma broń palną. Powiadomiony zostaje oficer dyżurny giżyckiej komendy. W trybie alarmowym zostają podjęte działania mające na celu zabezpieczenie od zewnątrz terenu Aresztu Śledczego oraz zastosowanie technik likwidacji powstałego zagrożenia przy współpracy wszystkich służb ratunkowych.

 

 

Szczytno:

W piątek około godz. 9:30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie został telefonicznie powiadomiony przez dowódcę zmiany Aresztu Śledczego w Szczytnie, że pod bramę jednostki podjechał samochód dostawczy deklarując dostawę zaopatrzenia. Po wjeździe na teren AŚ kierowca-zamachowiec zdetonował ładunek wybuchowy umieszczony w samochodzie. W wyniku detonacji uszkodzeniu uległ budynek penitencjarny. Zginęły 3 osoby, były również ranni. Eksplozja ładunku wybuchowego była sygnałem do wszczęcia buntu przez więźniów.

Na tym jednak nie koniec wydarzeń przy ulicy Sienkiewicza w Szczytnie. Był tam zaparkowany drugi samochód cysterna, z trującą substancją. Drugi zamachowiec zdetonował również i ten pojazd. Trujący obłok chloru był powodem śmierci kolejnych ludzi.

Komendant szczycieńskiej Policji ogłosił alarm. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji. Funkcjonariusze otoczyli niebezpieczne miejsce, dokonując jednocześnie rozpoznania sytuacji.

Ten opis to na szczęście scenariusz ćwiczeń, które miały miejsce dzisiaj w Szczytnie. W działaniach zainicjowanych przez Areszt Śledczy oprócz policjantów uczestniczyli funkcjonariusze innych służb oraz podmiotów odpowiedzialnych za opanowanie sytuacji kryzysowej.

 

 

 
Kętrzyn:
 
W miniony piątek kilka minut po godzinie 9.00 oficer dyżurny kętrzyńskiej Policji zostaje powiadomiony przez Wojewódzkie Centrum Powiadomień Ratunkowych, że na ternienie Zakładu Karnego w Dublinach doszło do wybuchu samochodu dostawczego. Częściowemu zniszczeniu uleg budynek wartowni oraz administracji. Z przekazanych informacji wynikało, że są ofiary śmiertelne oraz kilkanaście osób rannych. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe w tym także funkcjonariusze grupy minersko-pirotechnicznej z miejscowej komendy oraz funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Olsztynie. Na miejsce udał się również policyjny specjalista zespołu do spraw zarządzania kryzysowego. Drogi dojazdowe do zakładu zostały zablokowane przez funkcjonariuszy ruchu drogowego. W rejonie Zakładu Karnego wystawiono policyjne posterunki. W trakcie prowadzonej akcji gaśniczej znalezione zostały dwa zwęglone ciała. O całej sytuacji powiadomiono prokuratora. W trakcie prowadzonych czynności dochodzi do zadymiennia pomieszczenia pralni. Dyrektor więzienia podejmuje decyzję o natychmiastowej ewakuacji wszystkich osób przebywających w budynku. Rozpoczyna się akcja gaśnicza prowadzona przez grupę przeciwpożarową.
Na szczęście to ćwiczenia, które realizowane są każdego roku. Taki rodzaj doskonalenia praktycznych umiejętności jest niezwykle ważny w kontekście rozwiązywania ewentualnych sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia pokazały, że kętrzyńscy funkcjonariusze potrafią poradzić sobie z zagrożeniami i zgodnie z algorytmami współpracują z innymi służbami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

 

(ich/rj)

Ładowanie odtwarzacza...