Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg, Iława: Piesi i rowerzyści! Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo. Dwa śmiertelne wypadki jednego dnia

Kierowco! Uważaj na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi i rowerzyści! Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo! W Elblągu 68-latek zjechał przed przejściem dla pieszych na jezdnię i został potrącony przez samochód. Niestety mimo udzielonej pomocy zmarł. W Rudzienicach 21-letni mieszkaniec gminy Iława zginął pod kołami osobowego audi. Mężczyzna szedł poza obszarem zabudowanym po zmroku złą stroną drogi i nie miał na sobie jakichkolwiek elementów odblaskowych.

Widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego o tej porze roku na drogach dramatycznie maleje. Do tego z powodu opadów deszczu i liścia zalegających na jezdniach, długość drogi hamowania znacznie się wydłuża. Dlatego o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego - w pierwszej kolejności muszą zadbać oni sami. Dlatego powinni przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zadbać – choćby poprzez odblaski – o to, żeby byli widoczni z daleka na drodze. Natomiast kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność poza obszarem zabudowanym i podczas dojeżdżania do przejść dla pieszych oraz ścieżek i przejazdów rowerowych.

Niestety nie wszyscy o tym pamiętają, co potem skutkuje tragicznymi zdarzeniami na drodze. Tak też niestety było wczoraj (12.10.2017) kiedy w ciągu jednego dnia na drogach regionu zginął jeden rowerzysta i jeden pieszy.

Elbląg

W Elblągu na ul. Mickiewicza około godz. 9:00, jadący chodnikiem w kierunku ul. Grunwaldzkiej 68-letni rowerzysta, zjechał przed przejściem dla pieszych na jezdnię. Tam został potrącony przez osobowego VW Passata, którym kierował inny 68-latek. Kierowca auta był trzeźwy. W wyniku doznanych obrażeń wewnętrznych rowerzysta niestety zmarł w szpitalu. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach. Niemniej jednak, gdyby mężczyzna miał go na głowie, jest wielce prawdopodobne, że on uratowałby mu życie.

Iława

Do kolejnego tragicznego w skutkach wypadku doszło także wczoraj, około godz. 18:00 na drodze krajowej nr 16 w Rudzienicach (pow. iławski). Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu tego zdarzenia wynika, że 21-letni mieszkaniec gminy Iława szedł poza obszarem zabudowanym prawym poboczem jezdni – a więc niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Pomimo zmroku mężczyzna nie miał na sobie jakichkolwiek wyróżniających go elementów odblaskowych. W pewnym momencie, z nieustalonych dotąd przyczyn, wszedł na jezdnię bezpośrednio przed jadące od strony Rudzienic osobowe audi. Policjanci zbadali trzeźwość kierującego pojazdem 28–latka - był trzeźwy. Teraz iławska policja pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Piesi i rowerzyści stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą czym prędzej przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Dopilnujmy również aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu, bo zyskuje dalsze życie.

(JS/AP/TM)