Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Podsumowanie ogólnopolskich działań „Prędkość”

Policjanci z Warmii i Mazur podsumowali ogólnopolskie działania „Prędkość”. Zachowania kierowców pokazują, że nie wszyscy użytkownicy dróg biorą do siebie policyjne apele. Dlatego też funkcjonariusze z naszego województwa będą w dalszym ciągu prowadzili nie tylko zaplanowane akcje mające na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego nieodpowiedzialnych kierujących.

Ocena stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie wakacyjnym 2016 r. wskazuje, że wśród przyczyn wypadków dominowała nadmierna prędkość. Co roku w tym okresie dochodzi do dużej ilości zdarzeń drogowych. Analiza wypadków, do których doszło w czasie tegorocznych wakacji wskazuje, że główna przyczyna zdarzeń drogowych w dalszym ciągu pozostaje taka sama. Od piątku (14.07.2017 r.) do niedzieli (16.07.2017 r.) na polskich drogach przeprowadzone zostały wzmożone działania Policji „PRĘDKOŚĆ”.

W pierwszy weekend wakacji (23 – 25 czerwca) na polskich drogach doszło do 335 wypadków, w których śmierć poniosło 40 osób.  Zdecydowana większość, bo 282 zdarzenia została spowodowana przez kierujących pojazdami, którzy naruszając zasady ruchu drogowego doprowadzili do śmierci 30 osób. Warto zaznaczyć, że 75 wypadków drogowych powstało w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

Celem działań „PRĘDKOŚĆ” jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań zostały  wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

A o to kilka przykładów nieodpowiedzialnych kierujących z województwa;

Lidzbark Warmiński:

W trakcie prowadzonych działań, mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego ciągnikiem. Jak się okazało 58-letni mieszkaniec gm. Kiwity był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo podczas sprawdzania w policyjnych systemach, funkcjonariusze ustalili, że 58-latek nie posiada uprawnień do kierowania. Pojazd, którym poruszał się mężczyzna nie miał także aktualnego ubezpieczenia OC i  nie był dopuszczony do ruchu.

Olecko:

Policjanci z Olecka zatrzymali prawo jazdy na okres 3- miesięcy za  przekroczenie dozwolonej prędkości, mężczyźnie, który jechał  o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.  Rekordzistą w tej kategorii był 22 letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego, który  swoim BMW w terenie zabudowanym jechał aż 166 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 116 km/h.

 

 

Węgorzewo:

W sobotę (15.07.2017) około godziny 9:00 policjanci pełniąc służbę w miejscowości Kolonia Rybacka, zatrzymali do kontroli drogowej  kierowcę mitsubishi, który poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 113 km/h. Kierującym okazał się 51-letni mieszkaniec Kętrzyna. Mężczyzna nawet nie próbował tłumaczyć się policjantom. Stwierdził, że wie, iż jechał za szybko, po prostu się zagapił. Mężczyzna stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto został ukarany mandatem  karnym w wysokości  400 zł i 10 punktami karnymi.

Drugie zatrzymane prawo jazdy należały do 21-letniej kobiety, która w niedzielne popołudnie (16.07.2017)  w miejscowości  Kolonia Rybacka jechała osobowym oplem z prędkością 104 km/h. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy na 3 miesiące oraz ukarali ją mandatem w wysokości 400 zł i 10 punktami karnymi.

Także w niedzielę (16.07.2017) około godziny 17:00 w miejscowości Kolonia Pozezdrze ,policjanci zatrzymali kierującego samochodem marki Kia Ceed, który jechał z nadmierną prędkością. Podczas kontroli i sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że siedzący za kierownicą 27-latek, kierował pomimo sądowego zakazu prowadzenia wszelki pojazdów. Zakaz, który złamał mężczyzna obowiązywał do lutego 2019 roku. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę i przekazali samochód osobie z uprawnieniami. Teraz 27-latek odpowie za popełnione wykroczenie oraz za złamanie zakazu sądowego.

Pisz:

Funkcjonariusze piskiej drogówki pełnili służbę na trasie Pisz-Ruciane Nida nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem. Zauważyli motocyklistę jadącego z dużą prędkością. Pojechali za nim dokonując pomiaru jego prędkości.

Kierujący motocyklem marki Yamaha jechał z prędkością 160 km/h przy ograniczeniu prędkości na tej trasie do 90 km/h. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe w celu zatrzymania motocyklisty. Ten wyraźnie przyspieszył. Policjanci jadąc za nim dokonali drugiego pomiaru prędkości. Tym razem kierujący jednośladem jechał z prędkością 208 km/h, czyli przekroczył dopuszczalną prędkość o 118 km/h. W dalszym ciągu nie zatrzymywał się do kontroli drogowej.

Funkcjonariusze po raz trzeci zmierzyli prędkość uciekającego motocyklisty. Pomiar wykazał 220 km/h przy ograniczeniu prędkości do 90 km/h. Patrol drogówki zatrzymał kierującego jednośladem do kontroli drogowej.

Pojazdem marki Yamaha kierował 31-letni mieszkaniec gminy Pisz. Mężczyzna tłumaczył się policjantom, że nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo skupił swoją uwagę na jeździe i nie zauważył, że od dłuższego czasu jedzie za nim radiowóz mający włączone sygnały świetlne i dźwiękowe. Dodał, że kiedy zobaczył, że jedzie za nim patrol zwolnił i zatrzymał się. Podczas prowadzonej kontroli drogowej okazało się, że motocyklista nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów.

Z uwagi na trzykrotne przekroczenie prędkości oraz brak dokumentów funkcjonariusze zaproponowali mu mandat karny o łącznej wartości 1650 złotych i 30 punktów karnych. Kierujący motocyklem skorzystał z prawa odmowy przyjęcia mandatów. W tej sytuacji sprawa trafi do sądu.

Podsumowanie działań „Prędkość” w statystyce:

Działania „PRĘDKOŚĆ”

14.07.2017 R.

15.07.2017 R.

16.07.2017 R.

SUMA

LICZBA POLICJANTÓW

196

189

172

557

LICZBA SKONTROLOWANYCH POJAZDÓW

1031

651

900

2582

PRZEKROCZENIA PRĘDKOŚCI

569

309

473

1351

LICZBA NAŁOZONYCH MKK

554

297

456

1307

WYPADKI

1

5

5

11

ZABICI

1

1

0

2

RANNI

1

9

7

17

 

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością mogą doprowadzić do późniejszej tragedii.

kw