Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Pół roku na drogach regionu. Mniej wypadków, zabitych i rannych

Policjanci drogówki podsumowali półrocze na drogach regionu. W porównaniu do ubiegłego roku odnotowali mniej wypadków, mniej zabitych, mniej osób rannych, mniej kierowców pod wpływem alkoholu.

Mniej wypadków, a co najważniejsze - mniej ofiar

W pierwszym półroczu 2017 roku na drogach naszego regionu doszło do 644 wypadków drogowych. To o 42 mniej niż w 2016 roku. W tych zdarzeniach 46  osób poniosło śmierć - to o blisko 20 mniej niż w analogicznym okresie minionego roku. 766 osób zostało rannych - to o 80 mniej niż w ubiegłym roku.

Niedostosowanie prędkości do warunków, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

To dwie główne przyczyny powstawania wypadków w pierwszym półroczu 2017 roku. 206 wypadków zdarzyło się, bo kierowcy nie dostosowali prędkości do warunków panujących na drodze,  100 miało miejsce, gdy użytkownicy zignorowali przepisy nie ustępując pierwszeństwa przejazdu.

- Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu bardzo często ma tragiczne skutki. Niestety do tego typu zdarzeń dochodzi, kiedy użytkownicy z pełną świadomością lekceważą przepisy, znaki, a następnie doprowadzają do wypadków. Każdy doskonale wie, jak wygląda i co oznacza znak A-7 „ ustąp pierwszeństwa”, jednak z respektowaniem bywa różnie. Poważne zdarzenia rodzi też zignorowanie znaku „STOP” . Kiedy działa sygnalizacja, kierowcy zatrzymują się na czerwonym świetle. Znak „STOP” jest takim czerwonym światłem - podkreśla mł. insp. Mariusz Tański z WRD KWP w Olsztynie

Na trzecim miejscu wśród przyczyn znalazło się nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Taki manewr był przyczyną blisko 60 wypadków drogowych.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, to on ponosi najbardziej dotkliwe skutki wypadku drogowego. Przejście dla pieszych to miejsce, gdzie krzyżują się drogi - kierowców i pieszych. Oczywistym jest fakt, że każdy z nich ma swoje prawa, ale przede wszystkim ma obowiązki. Jeżeli kierowca zignoruje swoje, doprowadzi do potencjalnie skrajnie niebezpiecznej sytuacji dla pieszych. Tak samo jest w przypadku osoby pieszej - swoim zachowaniem może także spowodować wypadek.

Mój wybór… życie. Mniej kierowców pod wpływem alkoholu,  blisko 271.000 kontroli stanu trzeźwości

W pierwszym półroczu 2017 roku na warmińsko - mazurskich policjanci ujawnili ponad 1800 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. To o 50 mniej niż w 2016 roku. Co najważniejsze spadła też liczba wypadków  spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu -  z 65 do 42.

Coraz większa świadomość społeczna i brak akceptacji dla pijanych kierowców może tylko cieszyć. Warto przypomnieć spot policyjnej drogówki. Bo wybór jest tylko jeden. Życie.

https://www.youtube.com/watch?v=aZ3Vy57yOyw

mk/in

Powrót na górę strony