Nowe Miasto Lubawskie: Policyjne motocykle na drogach - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto Lubawskie: Policyjne motocykle na drogach

Ładna pogoda i polepszające się warunki drogowe sprawiły, że na drogach pojawia się coraz więcej fanów „dwóch kołek” i ryku silnika. Mundurowi z nowomiejskiej drogówki również przesiedli się na motocykle i pełnią na nich służbę. Pamiętajmy, by w trwającym sezonie motocyklowym myśleć o bezpieczeństwie swoim i innych. Zarówno kierujący jednośladami jaki i innymi pojazdami muszą mieć świadomość, że nie są sami na drodze.

Wyższa temperatura powietrza oraz słoneczne dni sprawiły, że na drogach naszego miasta i powiatu znów pojawili się miłośnicy jednośladów. W trwającym sezonie motocyklowym warto pomyśleć o bezpieczeństwie na drodze. Z policyjnych statystyk wynika, że podczas dobrych warunkach drogowych m.in. na suchej nawierzchni oraz przy dobrej widoczności zauważalny jest wyraźny wzrost liczby wypadków. Pamiętajmy, że jazda motocyklem wymaga od nas nie tylko zdrowego rozsądku i umiejętności. Istotne jest też to, by nie przeceniać swoich możliwości. Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy innych pojazdów, którzy nie zawsze mają świadomość, że po drodze jeżdżą już miłośnicy jednośladów. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są sami na drodze.

By zapewnić bezpieczeństwo na drogach, również miłośnikom "dwóch kółek", policjanci nowomiejskiej drogówki także pełnią służbę na motocyklach. Nowoczesne i świetnie wyposażone maszyny są dużym ułatwieniem w eliminowaniu niebezpiecznych zachowań na drodze. Dzięki nim policjanci są w stanie jeszcze skuteczniej reagować na niebezpieczne zachowania, szczególnie ze strony nieodpowiedzialnych kierowców. Mundurowi będą służyć wszelką radą i pomocą na drodze. Natomiast w przypadkach ujawnienia niebezpiecznej jazdy, stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym mundurowi będą stosować przewidziane prawem środki. Wszystko po to, aby trwający sezon motocyklowy był bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.

  • Policyjny motocyklista #1
    Policyjny motocyklista #1
  • Policyjny motocyklista #2
    Policyjny motocyklista #2
  • Policyjny motocyklista #3
    Policyjny motocyklista #3

Apelujemy do kierujących samochodami, aby zwracali szczególną uwagę na motocyklistów i spoglądali w lusterka. Z kolei kierującym jednośladami przypominamy, aby pamiętali o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy. W szczególności apelujemy, aby nie jeździli brawurowo i by stosowali się do ograniczeń prędkości. Przypominamy również, że jazda motocyklem wymaga nie tylko zdrowego rozsądku i umiejętności, ale i posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania.

Motocyklisto pamiętaj!

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Skrzyżowania powinno się pokonywać wolno, wolno też należy do nich dojeżdżać. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że możemy znajdować się w martwym polu innego kierowcy. Kiedy skręcamy w prawo, starajmy się ustawić na pasie pod kątem, żeby być bardziej widocznym dla kierowców za nami. Takie ustawienie sprawia też, że inni uczestnicy ruchu nie będą próbowali ustawić się bezpośrednio przy motocyklu.

Należy również mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, ponieważ może znajdować się na nim olej z innych pojazdów, który w czasie deszczu może przyczynić się do poślizgu.

Nierzadkim błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód, go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność.

Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa - motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów. A przede wszystkim zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask.
Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

(LM/TM)