Iława: Kolejni nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu drogowego dzięki postawie obywateli
Prowadzenie pojazdu, to wielka odpowiedzialność. Każdy z nas widząc niepokojące manewry wykonywane przez innych uczestników ruchu drogowego powinien o tym poinformować policję. Tak właśnie zrobili dwaj mieszkańcy gminy Lubawa. Mężczyźni zabrali kluczyki od auta 51-latkowi, który jak się okazało miał 2,8 promila alkoholu w organizmie.
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o prawdopodobnie nietrzeźwym kierującym. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazane miejsce, gdzie zauważyli opisany samochód. Kierującym okazał się 51-latek. W trakcie czynności policjanci ustalili, że kiedy dwaj mężczyźni jadąc jedną z ulic Lubawy zauważyli kierującego fordem, który jechał tzw. „wężykiem” pomyśleli, że mężczyzna może być nietrzeźwy. Postanowili więc go zatrzymać i o wszystkim poinformowali policjantów. Ich przypuszczenia okazały się słuszne. Mężczyzna został przebadany alkomatem. Jak się okazało, miał 2,8 promila alkoholu w organizmie. Mieszkańcowi gminy Lubawa zostało zatrzymane prawo jazdy, a samochód przekazany osobie wskazanej przez 51-latka.
Natomiast w Iławie policjanci ruchu drogowego zatrzymali 46-latkę. Kobieta jechała drogami gminy Iława kiedy jeden z jadących za nią kierujących postanowił poinformować policjantów o jej nietypowym zachowaniu na drodze. Kobieta jechała całą szerokością jezdni, przemieszczając się od lewej strony do prawej. Funkcjonariusze pojechali we wskazanym kierunku i zatrzymali kierującą do kontroli drogowej. Okazało się, że 46-latka jechała fiatem mając 2,7 promila alkoholu w organizmie. Mieszkance gminy Iława zostało zatrzymane prawo jazdy, a samochód został zabezpieczony na parkingu strzeżonym.
Od piątku na drogach regionu policjanci zatrzymali 17 nietrzeźwych kierujących.
Przypominamy !
Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.
jk/in