KWP: Rowerem po warmińsko - mazurskich drogach okiem policjantów ruchu drogowego
Sezon rowerowy w pełni. Policjanci ruchu drogowego przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy jednośladem. Co wynika z policyjnych statystyk? O czym warto pamiętać?
Rowerzyści to szczególna grupa użytkowników dróg. Oni, podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym nadaje im przywileje oraz oczywiście nakłada obowiązki. Zadaniem samych rowerzystów jest stosowanie się do obowiązującego prawa oraz dbałość o siebie i zwracanie uwagi na innych użytkowników drogi. Zgodne z przepisami zachowanie na drodze, rozsądek, sprawny rower, kask i odblaski – te elementy bez wątpienia wpływają na bezpieczeństwo wszystkich rowerzystów.
Piątkowe, majowe popołudnie, jezdnia w obszarze zabudowanym, bardzo dobre warunki atmosferyczne.
Tak w dużym uogólnieniu można byłoby podsumować zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów w ciągu 6 pierwszych miesięcy 2016 roku.
W ciągu ostatniego półrocza na drogach Warmii i Mazur doszło do blisko 680 wypadków drogowych. Wśród nich policjanci odnotowali 59 zdarzeń z udziałem rowerzystów. W wyniku tych wypadków 4 osoby poniosły śmierć, a 57 zostało rannych. Policjanci odnotowali także 111 kolizji z udziałem rowerzystów. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2016 roku do największej liczby wypadków z udziałem rowerzystów doszło w maju - 27. W tym miesiącu najwięcej osób zostało rannych, a także policjanci odnotowali najwięcej kolizji. Do zdarzeń drogowych z udziałem miłośników jednośladów najczęściej dochodziło w piątki, najczęściej między 15.00 a 16.00. Zdecydowana większość tych wypadków – bo aż 55 miała miejsce w obszarze zabudowanym, przy dobrych warunkach atmosferycznych (42), w świetle dziennym (56). Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (20), a najczęstszym rodzajem zdarzenia było zdarzenie pojazdów boczne (37). Najwięcej wypadków drogowych miało miejsce na jezdni (29), na przejściu dla pieszych (7) oraz drodze dla rowerzystów (5).
W ciągu minionego półrocza w zdarzeniach z udziałem rowerzystów zginęły 4 osoby - wszystkie ofiary miały więcej niż 60 lat. 55 osób zostało rannych.
Rowerzyści byli sprawcami 37 wypadków drogowych, w których jedna osoba poniosła śmierć, a 38 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń spowodowanych przez rowerzystów było: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (10) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (7). Rowerzyści w wieku 7-14 lat spowodowali 10 wypadków, a 9 rowerzyści w wieku 40-59 lat.
Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie mł.insp. Robert Zalewski tłumaczy:
- Przytoczone statystyki jasno odzwierciedlają sytuację w ruchu drogowym. Rowerzyści muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, stosować się do przepisów oraz kierować się rozsądkiem. Tak samo jak uczestnikami, mogą stać się sprawcami poważnych zdarzeń na drodze. Zauważmy, że z 37 wypadków najwięcej, bo 10 spowodowali rowerzyści w wieku od 7 do 14 lat, natomiast zaraz za tą grupą byli dorośli rowerzyści w wieku od 40 do 59 lat. O ile w przypadku tych najmłodszych można to tłumaczyć niekompletną jeszcze wiedzą z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz często brakiem przewidywania skutków swojego zachowania, to w przypadku dorosłych nie ma miejsca na takie wytłumaczenie. Bywa tak, że dorośli na rowerze ignorują przepisy, nie wspominając o używaniu chociażby kasków czy odblasków, co z kolei w przypadku dzieci zdarza się dość rzadko.
Policjanci apelują do wszystkich miłośników jednośladów o rozsądne zachowanie na drodze, stosowanie się do przepisów, respektowanie praw innych uczestników i sumienne wywiązywanie się z nałożonych obowiązków.
O tym, jak może się skończyć brak szacunku dla przepisów można przeczytać:
Dla przypomnienia..
mk/in