Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Bezpieczny kierowca to bezpieczny pieszy

W pierwszej połowie tego roku kierowcy spowodowali 65 wypadków, w których udział brali piesi. Piesi swoim zachowaniem spowodowali 45 zdarzeń. Podczas zdarzeń z udziałem pieszych – niezależnie od tego czy są sprawcami, czy nie - to oni stoją z reguły na przegranej pozycji.

Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym jest jednym z głównych zadań policjantów ruchu drogowego. Oni będąc niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego potrzebują szczególnego wsparcia. W momencie wypadku pieszy ma małe szanse w porównaniu z użytkownikiem auta.

Najwięcej wypadków i ofiar na przejściu dla pieszych

W ciągu pierwszego półrocza na warmińsko-mazurskich drogach kierowcy spowodowali 65 wypadków, w których udział brali piesi. Najwięcej - bo aż 54 z nich - dotyczyły nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W tych wypadkach 4 osoby poniosły śmierć, a 52 zostały ranne. W tym samym czasie piesi byli sprawcami 45 wypadków.

Dlaczego przejścia dla pieszych, które z założenia mają być bezpiecznym miejscem dla niechronionych uczestników ruchu, są paradoksalnie najbardziej niebezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Po pierwsze jest to miejsce, gdzie krzyżują się interesy różnych grup użytkowników drogi. Każdy chce egzekwować swoje prawa, zapominając o obowiązkach, zdarzają się także ci, którzy lekceważą wszelkie normy i przepisy. W przypadku braku rozsądku o wypadek nietrudno.

- mówi podinsp. Mariusz Tański z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie

Warto przypomnieć, że już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h pieszy jest narażony na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Do jednego z bardzo groźnych groźnego zdarzenia doszło w 2015 roku w Olsztynie na ul. Żeromskiego. Tam kierująca peugeotem na oznakowanym przejściu dla pieszych potrąciła dwie osoby przechodzące na drugą stronę jezdni. Poszkodowani karetką pogotowia zostali przewiezieni do olsztyńskiego szpitala. Na szczęście, nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

To zdarzenie i nagranie jakie zostało po nim zabezpieczone, są przykładem jak ważne jest przestrzeganie przepisów prawa drogowego przez pieszych i kierowców oraz jak istotna jest zasada ograniczonego zachowania jednych wobec drugich w ruchu drogowym.

Policjanci mogą sięgać po różne środki - od typowo profilaktycznych działań, po bardziej dolegliwe przewidziane prawem środki represji wobec tych, którzy łamią przepisy i narażają życie ludzkie, natomiast rozsądek i rozwaga leżą po stronie użytkowników drogi. Od tego często zależy ich życie

- mówi podinsp. Mariusz Tański

Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy dotyczące zatrzymania uprawnień do kierowania tym kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50km/h mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Kierowcy zdając sobie sprawę z natychmiastowej dolegliwości są mniej skłonni do przekraczania prędkości w obszarze zabudowanym.

(MK/TM)

Powrót na górę strony