Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

KWP: Bezpieczniej niż rok temu – policjanci podsumowali sytuację na drogach regionu podczas Świąt Wielkanocnych

Mniej wypadków, zabitych i rannych niż rok temu, to wnioski z policyjnych działań „Bezpieczny weekend – Wielkanoc” na drogach Warmii i Mazur. Pomimo tragicznych statystyk w kraju, w naszym regionie w 13 wypadkach, do których doszło od piątku, zginęła tylko 1 osoba, a 15 zostało rannych.

Policyjne  działania „Bezpieczny weekend - Wielkanoc” rozpoczęły się już od piątku. Policjanci w radiowozach nieoznakowanych z videorejestratorami  i oznakowanych z laserami mierzącymi prędkość nadzorowali ruch na drogach województwa. Szczególną uwagę skupili na przekroczeniach prędkości - nikt nie mógł liczyć na pobłażliwość w tej kwestii. Corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Policjanci kontrolowali także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy, a dzieci przewożone były w fotelikach.

Podczas świątecznego weekendu na drogach Warmii i Mazur doszło do 13 wypadków, w wyniku których tylko 1 osoba zginęła, a 15 zostało rannych. W ocenie policjantów są to zdecydowanie bezpieczniejsze święta niż rok temu, gdzie wówczas w 15 wypadkach, 3 osoby zginęły, a 26 zostało rannych.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w piątek w Giżycku. Tam na rondzie przy ulicy Kościuszki i Wodociągowej kierujący ciągnikiem 82-latek uderzył w przejeżdżającego rowerem po pasach 84-latka. Ranny mężczyzna trafił do szpitala. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Kierujący ciągnikiem był trzeźwy.

W sobotę na drodze K-51 Lidzbark Warmiński – Kraszewo, kierująca samochodem osobowym marki BMW z nieustalonych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta została przetransportowana przez załogę karetki pogotowia do szpitala w Bartoszycach. 26-letnia mieszkanka gminy doznała urazu miednicy i złamania kości udowej. Przez ponad 2 godziny droga w miejscu zdarzenia była częściowo zablokowana, ruch odbywał się wahadłowo.

Z kolei iławscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem rowerzysty, do którego doszło w Lubawie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 15-latek jadąc po chodniku jednośladem w pewnym momencie wjechał na oznakowane przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadącego forda. Na miejsce przyjechała karetka pogotowia, która zabrała 15-latka do szpitala w Iławie. Młody mieszkaniec Lubawy pozostał na obserwacji w szpitalu.

Podczas świątecznego weekendu policjanci wyeliminowali z dróg 50 nietrzeźwych kierujących. Wśród nich znalazł się 34-latek, którego zatrzymało kilku mieszkańców powiatu kętrzyńskiego. Widząc, że kierujący alfą jedzie slalomem, przekraczając oś jezdni, zwalniając i przyspieszając, nabrali podejrzeń, że osoba siedząca za kierownicą auta może być pijana. Kobieta  wraz z pasażerami pojechała za kierowcą, którego zatrzymali w miejscowości Płutniki gm. Korsze. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, zbadali stan trzeźwości mężczyzny. Jak się okazało, był pijany – miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

mk/jk/ep/in