Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: To był bezpieczniejszy rok na drogach regionu. Wstępne podsumowania

Ponad 120 wypadków mniej, mniej ofiar śmiertelnych, 205 mniej osób rannych i ponad 1300 mniej nietrzeźwych za kierownicą. Na drogach Warmii Mazur było bezpieczniej niż w 2014 roku. Policjanci podsumowali miniony rok. Jak wynika ze wstępnych danych, na drogach Warmii i Mazur było bezpieczniej niż rok temu.

Mniej wypadków, mniej ofiar, mniej osób rannych

W 2015 roku na drogach naszego regionu doszło do 1523 wypadków drogowych. To o 125 mniej niż w 2014 roku. W wypadkach 137 osób poniosło śmierć ( w 2014- 148), a 1856 zostało rannych (o 205 mniej niż w 2014 roku). Policjanci ujawnili także 4176 kierujących pod wpływem działania alkoholu. To o ponad 1300 mniej niż w 2014 roku.  Najmniej wypadków miało miejsce w lutym- 73. To o 37 mniej niż w lutym 2014 roku. Największy spadek  miał miejsce w lipcu. W tym miesiącu doszło do 147 wypadków – ( mniej o 44 niż w analogicznym okresie 2014 roku ), w których 6 osób poniosło śmierć ( mniej o 8), a 189 zostało rannych ( mniej o 55).

Zderzenie pojazdów boczne, najechanie na pieszego, najechanie na drzewo

Wśród zdarzeń drogowych na terenie Warmii i Mazur najczęściej dochodziło do : zderzenia bocznego pojazdów, najechania  na pieszego  oraz najechania na drzewo, zderzenia tylnego pojazdów, wywrócenia się pojazdu oraz zderzenia czołowego. Najbardziej tragiczne w skutkach były odpowiednio: najechanie na drzewo ( 37 ofiar śmiertelnych), zderzenie czołowe pojazdów( 33 zabitych), najechanie na pieszego       ( 30 ofiar).

Duża aktywność policyjnej drogówki, brak społecznej akceptacji na dla pijanych za kierownicą

Z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Policjanci drogówki skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. W 2015 roku funkcjonariusze wykonali ponad 463 tysiące kontroli stanu trzeźwości. W parze z działalnością Policji idzie coraz większa świadomość  społeczna. W walce z pijanymi kierowcami policjanci nie są jednak sami. Praktycznie  nie ma dnia bez informacji od postronnych osób o nietrzeźwych za kierownicą. Każda taka informacja jest dokładnie sprawdzana przez policjantów. Nie są także rzadkością ujęcia obywatelskie- wiele osób wie, jak prawidłowo zareagować w sytuacji, gdy na drodze pojawi się pijany kierowca.

W 2015 roku policjanci odnotowali  4176 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem działania alkoholu. To o ponad tysiąc trzysta mniej niż w 2014 roku.

Zmiany w przepisach, zmiany w mentalności

Miniony rok zapisał się w kartach historii wieloma zmianami przepisów ruchu drogowego. 18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrzyła kary dla nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. Już po pierwszych  podsumowaniach było widać pozytywny trend. Co cieszy- utrzymuje się.

Od chwili wejścia w życie nowych regulacji  prawnych  na warmińsko- mazurskich drogach policjanci zatrzymali  529 praw jazdy za przekroczenie prędkości  o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Siedmiu kierowców, którzy przewozili w swoich autach więcej osób niż dopuszczają to przepisy straciło prawo jazdy na kwartał.

- Z danych wynika, że liczba zatrzymywanych praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym sukcesywnie spada. To dowód na to, że do wielu kierowców dotarło jak dolegliwe w skutkach może być ignorowanie przepisów. Myślę też, że większość zrozumiała także, jak niebezpieczne może być przekraczanie dozwolonej prędkości- podkreśla  mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

W tym roku policjanci przekazali starostom 18 informacji dotyczących ujawnienia przypadków kierowania pojazdem w trakcie obowiązywania trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z przepisami w takim przypadku okres zatrzymania uprawnień do kierowania wydłuża się do  6 miesięcy.

W tym roku pojawił się także nowy zapis w Kodeksie Karnym – artykuł 180a. Zgodnie   z nim kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.  Od wejścia w życie nowych przepisów policjanci drogówki ujawnili  215 kierowców, którzy  mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo.

Życie jest piękne. Warto o nie dbać

W minionym roku bezpieczeństwo pieszych szczególnie  leżało na sercu policjantom ruchu drogowego. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To oni są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a wypadki z ich udziałem są najbardziej tragiczne w skutkach. Jesienią i zimą policjanci dbali o bezpieczeństwo tej grupy przypominając o  sile małego światełka- odblasku. Edukowali, informowali, przypominali.  Wyciągali także konsekwencje wobec tych pieszych, którzy ignorowali obowiązek prawny- brak odblasku poza obszarem zabudowanym po zmroku może kosztować więcej niż mandat.  W 2015 roku na warmińsko- mazurskich drogach  policjanci odnotowali ponad 2020 przypadków narażania życia przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Efektem policyjnych działań było blisko 1200 wystawionych mandatów, ponad 750  pouczeń oraz 74 wnioski o ukaranie do sądu.

Noworoczne życzenia

- Życzę dobrego, bezpiecznego roku  na Warmii i Mazurach- powiedział mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie- bezpieczeństwo w ruchu drogowym to niezmiernie ważny temat. Od wszystkich zależy jak będzie wyglądał nadchodzący rok na drogach naszego regionu. To wspólne działanie policjantów i społeczeństwa.  Jesteśmy po to by pomagać, jednak by było naprawdę bezpiecznie musimy mieć sojuszników – wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeszcze bezpieczniejszy 2016 rok to nasz wspólny cel.

mk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony