KWP: Lekcja bezpieczeństwa. Temat: odblaski
Od początku tego roku na drogach naszego regionu policjanci odnotowali ponad 1450 przypadków nieużywania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym. Choć praktycznie każdy dorosły zdaje sobie sprawę z obowiązku używania odblasków, niestety wiele osób go ignoruje. Na szczęście dzięki pracy m.in. policjantów coraz więcej dzieci wie doskonale do czego służą odblaski i dlaczego są tak ważne na co dzień - mogą uratować życie.
Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy (jeśli nie porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku) idący drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu .
Każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę, dlaczego i jak bardzo ważny jest odblask zwłaszcza jesienią i zimą. Niestety… Każdego dnia policjanci odnotowują sytuacje, w których piesi mając za nic własne bezpieczeństwo i poruszają się bez odblasków.
Tylko do końca listopada 2015 roku funkcjonariusze ujawnili ponad 1450 przypadków braku używania elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszali się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Nałożyli 862 mandaty, ponad 500 pieszych zostało pouczonych, a blisko 60 osób wytłumaczy się przed sądem.
Niewidoczny = niechroniony
Kilka dni temu (22.11.2015) oficer dyżurny giżyckiej komendy otrzymał informację, że na drodze w 656 w miejscowości Berkowo doszło do potrącenia pieszego. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że kierujący osobówką na łuku drogi uderzył w mężczyznę, który następnie uderzył w stojące na jezdni BMW. Z zeznań świadków wynika, że potrącony mężczyzna nie posiadał elementów odblaskowych i prawdopodobnie był pijany. Nie korzystał z chodnika, tylko szedł całą szerokością jezdni. 62-latek zginął na miejscu.
Wczoraj (02.12.2015) w powiecie ostródzkim doszło do kolejnego tragicznego wypadku z udziałem pieszego. W miejscowości Frygnowo 34-letni pieszy szedł drogą poza obszarem zabudowanym, nie miał żadnych elementów odblaskowych, a kobieta jadąca hondą nie zauważyła go i uderzyła w niego. Niestety, poszkodowany nie przeżył wypadku.
Policjanci z naszego regionu prowadzą szeroko zakrojone działania, których celem jest dotarcie do jak największej liczby osób z informacją o tym, jak ważne jest odpowiednie zaznaczenie swojej obecności na drodze.
Lekcja bezpieczeństwa - dzieci
Jesienią i zimą każda sytuacja jest dobra by przypomnieć jak ważne są elementy odblaskowe. Policjanci ruchu drogowego bardzo często spotykają się z najmłodszymi uczestnikami ruchu. Okazuje się, że nawet przedszkolaki zdają sobie sprawę z wagi odblasku. Dziś w Przedszkolu „ Patryk” w Jonkowie policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie. Dzieci chętnie dzieliły się swoją wiedzą, odpowiadały na pytania i uważnie słuchały. Wszystkie przedszkolaki otrzymały elementy odblaskowe i pluszowe pancerniki.
W Nowym Mieście Lubawskim tamtejsza komendę policji odwiedziły przedszkolaki. Spotkanie funkcjonariusze rozpoczęli od wspólnego spaceru po budynku komendy. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda praca policjanta. W sali odpraw policjanci w rozmowie z dziećmi poruszyli najważniejszą kwestię – ich bezpieczeństwo. Dzieci uważnie słuchały cennych rad. Policjanci przypomnieli także maluchom o ważnej roli ''odblasków'' i przekazali najmłodszym elementy odblaskowe. Dzieci zobowiązały się je nosić zawsze przy swoich placakach i na odzieży wierzchniej.
Lekcja bezpieczeństwa – dorośli
Niejeden dorosły mógłby czuć się zawstydzony w konfrontacji z przedszkolakami. Wiedza dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po zmroku nie jest mniejsza niż dorosłych. Różni ich tylko to, że dla dzieci korzystanie z odblasków jest naturalne, a dla dorosłych niestety niekoniecznie. Dlatego w swoich działaniach policjanci zwracają się także do osób dorosłych.
W ramach kampanii "Kieruj się rozsądkiem" mrągowskie policjantki spotkały się z członkami Polskiego Związku Niewidomych w Mrągowie. Podczas spotkania omówiono kwestie związane z bezpieczeństwem pieszych w ruchu drogowym, a uczestnicy spotkania otrzymali bardzo ważny prezent - opaski odblaskowe. Podczas spotkana wielokrotnie powtarzano, że taki element zdecydowanie poprawia widoczność pieszego również w terenie zabudowanym.
W Węgorzewie podczas debaty „Bezpieczny Senior” policjanci w rozmowie z osobami starszymi również poruszyli temat zagrożeń, jakie mogą spotkać seniorów w codziennym życiu. Wśród tych zagadnień pojawiły się także kwestie ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przestrzegali przed trudnymi warunkami zimą oraz zachęcali do noszenia odblasków.
Odblaskowy przedmiot kosztuje tylko kilka złotych, a może uratować nasze życie, które ma wartość bezcenną.
(DK/LM/AF/MK/TM)