Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Policjanci Kawalerami Białej Wstążki

Podczas V Wojewódzkiej Konferencji w ramach kampanii „Biała Wstążka”, która odbyła się w gminie Bartoszyce insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, asp. Arkadiusz Tobiasz i st. sierż. Krzysztof Leśniewski dzielnicowi z gminy Bartoszyce i Górowo Iławeckie zostali uhonorowani Białą Wstążką. Jak podkreślono, policjanci Rycerze Białej Wstążki to wzór ojca, mężczyzny, przysłowiowy Jan, będący nauczycielem Jasia, aby ten nauczył się nie krzywdzić drugiego człowieka, a go chronić.

W Dębówku koło Bartoszyc zorganizowano V Wojewódzką Konferencję w ramach kampanii „Biała Wstążka” pn. „Czego Jaś się nie nauczy – tego Jan nie będzie umiał”. W konferencji udział wzięli eksperci zajmujący się tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, policji, wymiaru sprawiedliwości, samorządów gminnych i miejskich oraz wojewódzkiego, szkolnictwa wyższego, a także osoby zainteresowane. Organizatorem konferencji był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, wójt gminy Bartoszyce i stowarzyszenie Wspólny Dom.

— Biała Wstążka jest głosem mężczyzn przeciwko przemocy. Jest to kampania zmuszająca do myślenia. Wartości dziecku wpaja rodzina. Jeśli chłopcy zostaną wychowani w domach wolnych od przemocy, i to od przemocy nie tylko fizycznej ale i psychicznej, to nie będą jej stosowali w swoim dorosłym życiu — mówił Michał Tatarek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wdrażania programów profilaktycznych, nawiązując do tytułu konferencji. Mówił także o obecności przemocy w życiu publicznym. Łatwiej dziś sprzedać akt przemocy, niż akt dobroci.

Uhonorowani za pracę na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Po powitaniu uczestników konferencji i przedstawieniu jej tematyki trzech policjantów otrzymało te honorowe wyróżnienia marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Odznaki „Warmińsko-Mazurski Kawaler Białej Wstążki” otrzymali: insp. Marek Walczak – komendant wojewódzki policji w Olsztynie, asp. Arkadiusz Tobisz – dzielnicowy w komisariacie policji w Górowie Iławeckim oraz st. sierż. Krzysztof Leśniewski – dzielnicowy KPP w Bartoszycach działający na terenie gminy Bartoszyce. 

 

 

Insp. Marek Walczak został uhonorowany za swoją wieloletnią aktywność zawodową na rzecz zmiany prawa, świadomości i jakości pracy policjantów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie odbierając wyróżnienie pogratulował także uhonorowanym dziś dzielnicowym. Wspominał wspólne z Panią Renatą Durdą działania, aby poprawić sytuację w polskich rodzinach. Podkreślił także, że system jest ważny, ale najważniejsze jest to co członkowie zespołów interdyscyplinarnych robią na co dzień, aby pomóc ofiarom przemocy. Najlepsze prawo, algorytm postępowania nie zastąpią właściwego podejścia do problemu agresji w rodzinie. Insp. Marek Walczak zaakcentował fakt, że co 90 minut na Warmii i Mazurach policjanci zakładają Niebieską Kartę. Jest więc co robić. A wyróżnienie policjantów Białą Wstążką traktujemy jako naszą małą cegiełkę, którą dokładamy do tego, aby Jaś jako Jan szanował swoją rodzinę.

Z uzasadnienia wyróżniania Białą Wstążką asp. Arkadiusza Tobisza – dzielnicowego z komisariacie policji w Górowie Iławeckim oraz st. sierż. Krzysztofa Leśniewskiego – dzielnicowego działającego na terenie gminy Bartoszyce, płynęły słowa dotyczące ogromnego profesjonalizmu i oddania tych policjantów na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ich zaangażowanie i dyspozycyjność pozwalają w trudnej sytuacji szybko zareagować.

Asp. Arkadiusz Tobisz mówiąc o swojej pracy wspominał rodzinę, w której istniał problem alkoholowy i przemoc. W efekcie rodzicom odebrano dziecko. Codzienna praca z matką, częste wizyty, pomoc profilaktyczna doprowadziły do tego, że dziewczynka wróciła do domu. A co w takiej sytuacji jest najważniejsze? To, że to dziecko, kiedy przychodziłem uśmiechało się, chwaliło swoimi sukcesami w szkole. Nie chowało się, jak kiedyś, podczas kłótni rodziców, kiedy potrzebna była interwencja policji – powiedział policjant.

Jak podkreślili wnioskujący o uhonorowanie policjantów „Zostali oni wyróżnieni za działalność związaną z ograniczaniem zjawiska przemocy domowej nie tylko w ramach obowiązków służbowych, ale też znacznie wykraczającą poza nie.”

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał

Eksperci, którzy podczas konferencji zabierali głos mówili, jak Pani Renata Durda kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ w Warszawie, o przemocy wobec kobiet jako poważnym problemie społecznym i o działaniach profilaktycznych w tym zakresie. Kolejni specjaliści skupili się na obliczach przemocy widzianych oczami młodego pokolenia, psychologicznych aspektach krzywdzenia dzieci, nowych rozwiązaniach prawnych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, oraz roli internetu, jako źródła agresywnych zachowań dzieci i młodzieży. Zastanawiano się także jak wychowywać młode pokolenie, aby w przyszłości nie stosowało przemocy.

Warmińsko-Mazurska Drużyna Białej Wstążki

Biała wstążka to symbol Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przypadającego 25 listopada. Ten dzień rozpoczyna też 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć. Kampania Biała Wstążka skierowana jest do mężczyzn. Ideą kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet i promowanie wzorca mężczyzny, który nie krzywdzi a chroni. 

Wśród warmińsko-mazurskich policjantów, oprócz dziś wyróżnionych, jest już kilku noszącym w klapie niebieskiego munduru tę honorową odznakę. Są to:

 - w 2011 roku - kom. Mariusz Zieliński – ówczesny koordynator procedury „Niebieskie Karty” Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, obecnie Zastępca Naczelnika Wydziału. Policjant szczególnie zaangażowany w działania mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz uzależnieniom, a także przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Działał w różnych zespołach opracowujących programy wojewódzkie, m.in. udzielał wsparcia przy opracowaniu Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Województwie Warmińsko – Mazurskim na lata 2012-2015 oraz Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Województwie Warmińsko–Mazurskim na lata 2011 – 2014. W ramach swoich działań kom. Mariusz Zieliński stale dąży  do doskonalenia systemu interwencji oraz pomocy ofiarom przemocy m.in. poprzez prowadzenie szkoleń z zakresu stosowania procedury „Niebieskiej Karty” dla przedstawicieli wszystkich podmiotów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- w 2011 roku – asp. szt. Jarosław Graman – koordynator procedury „Niebieskie Karty” Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Był autorem poradnika dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, który skierowany był  głównie do kobiet doznających przemocy domowej. Opracował także broszurę „Autentyczna opowieść 14-latki o przemocy w rodzinie.

- w 2012 roku – mł. insp. Mieczysław Wójcik – ówczesny Komendant Powiatowy Policji    w Nowym Mieście Lubawskim, obecnie Komendant Miejski Policji w Olsztynie. Pan Komendant dąży do doskonalenia systemu interwencji oraz pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Priorytetem własnym Komendanta Wójcika jest profesjonalne i indywidualne podejście do każdej sytuacji mającej związek z przemocą w rodzinie. Swoim zaangażowaniem daje przykład podwładnym i tego samego wymaga od nich, dążąc do jak najlepszej realizacji procedury „Niebieskiej Karty” w jednostce, którą kieruje na najwyższym poziomie.

- w 2013 roku – asp. szt. Grzegorz Linkiel – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie – od lat aktywnie uczestniczy w działaniach dotyczących pomocy ofiarom przemocy domowej. W szczególny sposób zasłużył się pomagając kobietom, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec kobiet.

- w 2014 roku – asp. szt. Jarosław Manelski – Dzielnicowy Zespołu Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Uważa, że pierwszy kontakt z osobą, która zwraca się o pomoc jest najważniejszy. Potrafi ludzi słuchać i tym ich sobie zjednuje. Jest dzielnicowym tak naprawdę przez 24 godziny. Nie zdarzyło mu się odmówić osobie, która potrzebowała pomocy. Stara się pomóc nie tylko ofierze przemocy domowej, ale również dzieciom oraz sprawcy. To właśnie rozmowa jest w tym wszystkim najważniejsza.

W dniu 25 lipca 2014 roku asp. szt. Jarosław Manelski został laureatem VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Spośród  103. zgłoszonych policjantów Kapituła,  w skład której wchodzą pracownicy „Niebieskiej Linii”, laureaci trzech poprzednich edycji konkursu oraz przedstawiciele Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP wybrali 5 laureatów. Asp. szt. Jarosław Manelski został wyróżniony za wkład włożony w zjawisko zwalczania przemocy w rodzinie oraz konsekwentne działania w tym zakresie, które zakończyło dramat wielu rodzin.

 

 

 

af/jr

Powrót na górę strony