KWP: Prawa człowieka w pracy policji – spotkanie funkcjonariuszy z przedstawicielami Amnesty International
Wymiana informacji oraz doświadczeń, uzupełnienie posiadanej wiedzy i konfrontacja teorii z praktyką, a także nawiązanie długiej i trwałej współpracy w zakresie przeciwdziałania łamaniu praw człowieka – to podstawowe cele jakie postawili przed sobą uczestnicy spotkania w sali Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. Wśród nich m.in. szefowa polskiej sekcji Amnesty International i komendanci powiatowi z garnizonu warminsko-mazurskiej policji.
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas wynikające z samego faktu bycia człowiekiem. Są takie same dla wszystkich ludzi bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną, wyznanie, pochodzenie etniczne, społeczne, narodowe czy przekonania polityczne.
Te najważniejsze z nich to prawo do życia, wolność słowa, wolność zrzeszania się, czy prawo do edukacji. Przez to, że są powszechne i niezbywalne tak często są naruszane.
W środowe przedpołudnie komendanci, naczelnicy oraz oficerowie prasowi z komend powiatowych warmińsko-mazurskiej policji, spotkali się w auli Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, gdzie wzięli udział w spotkaniu dotyczącym granic działań policyjnych i związanych z nimi potencjalnych naruszeń praw jednostki. Poruszono temat praw osób zatrzymanych i granic policyjnego postępowania z takimi osobami.
Policyjny obiekt tego dnia gościł Draginję Nadaždin, która od 2007 roku pełni funkcję dyrektorki polskiej sekcji Amnesty International. Witając się z policjantami powiedziała:
Jesteśmy instytucją, która na całym świecie zrzesza blisko 7 milionów osób w 150 krajach. W Polsce jest nas 9 tysięcy. Naszą podstawowa praca polega na tym, że badamy i analizujemy problemy dotyczące naruszeń praw człowieka. Nasze doświadczenia pokazują, że istnieje potrzeba uwrażliwiania na problemy osób mogących być poszkodowanymi w związku z naruszeniem tych praw.
Jak dodała urodzona w Mostarze (Bośnia i Hercegowina), a mieszkająca w Polsce od 1994 roku absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka:
Dzisiejsze spotkanie jest dla nas okazją do tego, by dowiedzieć się jakie wyzwania w swojej pracy widzą policjanci, właśnie w aspekcie praw człowieka. Chcemy także poznać problemy funkcjonariuszy wynikające ze współpracy z innymi instytucjami właśnie w tym zakresie.
Szefowej polskiej sekcji Amnesty International towarzyszyła Aleksandra Zielińska – koordynator kampanii tej instytucji, która tłumaczyła sens i cel takich spotkań:
Dzisiejsze spotkanie to dla nas także okazja do tego, by spojrzeć na pracę policji od strony praktycznej i skonfrontować to z naszą wiedzą i doświadczeniami. Oczekujemy korzyści płynących w obie strony, licząc na to, że my uzupełnimy swój zakres informacji o nowe aspekty podejścia do tematu praw człowieka, a jednocześnie mamy nadzieję, że nasza wiedza będzie uzupełnieniem wiedzy policjantów.
Poprzez takie spotkania liczymy na nawiązanie dłuższej relacji i regularnych kontaktów. Największym sukcesem będzie poszerzenie zakresu informacji uczestników spotkania w temacie praw człowieka i przeciwdziałania ich naruszaniu.
Jak powiedział insp. Andrzej Zielonka Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie :
Przestrzeganie praw człowieka jest standardem w codziennej pracy każdego policjanta, a każdy przypadek ich naruszenia jest piętnowany. Takie spotkania jak to dzisiejsze, jest okazją do wymiany informacji, które wykorzystane w przyszłości pozwolą jeszcze lepiej chronić prawa jednostki.
(TM)