Nidzica: „Mój pierwszy odblask” - policjanci rozdali 400 odblaskowych misiów pierwszoklasistom
Nidziccy policjanci i samorządowcy po raz drugi przeprowadzili akcję „Mój pierwszy odblask”, skierowaną do dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych. W ramach działań profilaktycznych funkcjonariusze wraz z przedstawicielami lokalnych władz przekazali pierwszoklasistom prawie 400 odblaskowych misiów. Działania te stanowią jeden z elementów programów realizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Nidzicy w ramach rządowego programu ograniczania przestępstw „Razem Bezpieczniej”.
Jesień to najtrudniejszy okres dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zarówno kierujący jak i piesi muszą zawczasu przestawić swój sposób myślenia i postępowania na drodze – dostosować się do niesprzyjającej pogody oraz złej widoczności. Dlatego lokalne władze połączyły siły z policjantami, dzięki czemu ich wspólny wysiłek po raz drugi zaowocował kampanią „Mój pierwszy odblask”. Ten rok jest szczególny dla pierwszoklasistów, bo w ich szeregach zawitały sześciolatki.
Jak mówi mł. asp. Piotr Szczepkowski, asystent ds. wykroczeń, patologii i nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy :
Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie mieszkańców, a w szczególności tych najmłodszych - niechronionych uczestników ruchu drogowego. Chcemy wprowadzić modę na noszenie odblasków, modę, która może uratować życie. Stąd ta wspólna inicjatywa władz naszego miasta oraz policji. Inicjatywa zapoczątkowana w roku ubiegłym poprzez zakup kamizelek odblaskowych w klasach I-III. W tym roku dla wszystkich pierwszoklasistów z gminy Nidzica władze samorządowe ufundowały upominek w postaci odblaskowego misia, który ma poprawić widoczność maluchów w drodze do szkoły i w drodze ze szkoły
W czwartek inicjatorzy przedsięwzięcia zawitali do Zespołu Szkół nr 1 w Nidzicy, gdzie podczas uroczystego pasowania na pierwszoklasistę, wręczyli 100 odblaskowych zawieszek. Kolejnego dnia również uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół nr 2 i 3 w Nidzicy otrzymali kolorowe misie. Ostatnim przystankiem dla realizatorów inicjatywy były szkoły podstawowe w Łynie, Napiwodzie i Rączkach. Dzieci z ogromnym entuzjazmem przyczepiały misie do swoich plecaków obiecując, że nigdy ich nie ściągną.
„Te misie będą Was strzec jak anioł stróż. Bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym. To nie wstyd – ale wielka mądrość, gdy człowiek chce być widoczny i chce zrobić wszystko co może, aby przeżyć”
– z uśmiechem na twarzy skomentował ks. Dariusz Leśniak z Parafii Świętego Józefa w Szkotowie.
Dlaczego elementy odblaskowe są tak ważne?
Piesi należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i w zderzeniu z pojazdem są często bez szans. Postać człowieka idącego drogą, ubranego dodatkową w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego raptem z 20-30 metrów lub z odległości jeszcze mniejszej, w zależności od warunków atmosferycznych.
Pojazd jadący około 90 km/h tylko w ciągu 1 sekundy przejeżdża dystans 25 metrów – więc kierujący nie zdąży nawet zareagować – zmienić kierunek jazdy lub hamować jeżeli napotka na swej drodze pieszego niewyposażonego w elementy odblaskowe.
Elementy odblaskowe na odzieży pieszego pozwalają na zauważenie go z odległości minimum 150 metrów lub większej. Pieszy da w ten sposób szansę kierującemu na wczesne zauważenie go i właściwe zareagowanie.
Nie wstydźmy się być widoczni, nie wstydźmy się być bezpieczni.
Nośmy elementy odblaskowe – nie dajmy się zabić.
Przypominamy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za brak odblasku policjanci mogą nas ukarać mandatem karnym w wysokości do 100 zł.
(ID)