Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania prędkość podczas "ROADPOL Safety Days"

Podczas obchodzonego w dniach 16-22 września 2023 r. Europejskiego Tygodnia Mobilności i Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ROADPOL Safety Days), policjanci w całym kraju włączają się w akcje i podejmują działania, mające poprawić poziom bezpieczeństwa na naszych drogach. Temu też służą zmasowane kontrole prędkości pojazdów. To właśnie nadmierna prędkość pozostaje najczęstszą przyczyną najtragiczniejszych wypadków drogowych.

W środę (20.09.2023) Polska Policja w całym kraju zaplanowane zostały ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”, których celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. W ramach działań przewidywane są statyczne punkty kontroli prędkości oraz pomiary wykonywane z wykorzystaniem pojazdów Policji wyposażonych w wideorejestratory, zwłaszcza w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym w szczególności w rejonach przejść dla pieszych.

W zaplanowane działania zostały zaangażowane między innymi policyjne zespoły pn. „SPEED”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom w ruchu drogowym, w tym kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. W takim przypadku policjanci obligatoryjnie zatrzymają prawo jazdy kierującemu na okres 3 miesięcy. Działania wpisują się w obchodzony w dniach 16-22 września 2023 r., Europejski Tydzień Mobilności, prowadzony pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), pod wymownym hasłem „Żyj i ratuj życie”, koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL

KPP w Bartoszycach

Policjanci z bartoszyckiego Referatu Ruchu Drogowego wspierani przez funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej ujawnili 66 wykroczeń przekroczenia prędkości. 31 kierowców, którzy nieznacznie przekroczyli prędkość i nie mieli na koncie wykroczeń w ruchu drogowym pouczyli. Wobec 35 zastosowali postępowanie mandatowe. Kwoty nałożonych grzywien wyniosły od 50 do nawet 1000 zł. Każdy kierowca usłyszał od policjantów, że prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych i przestrzeganie jej limitów leży w interesie wszystkich użytkowników dróg.

KMP w Elblągu

Tylko podczas minionej doby policjanci z powiatu elbląskiego zatrzymali 5 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną przepisami prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Oprócz mandatów  w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktów karnych, 5 kierującym zostały zatrzymane prawa na 3 miesiące. Rekordzistą był 41-letni mężczyzna, który kierował mercedesem i w miejscowości Raczki, przekroczył prędkość o ponad 64 km/h. Oznacza to, że jechał 114 km/h w miejscu ograniczenia jedynie do 50 km/h. On z całej wymienionej piątki został ukarany najwyższym mandatem, bo w wysokości 2000 złotych otrzymał także 14 punktów karnych. Inny 50-letni mężczyzna, kierując oplem w miejscowości Bogaczewo jechał 108 km/h, chwilę później w tym samym miejscu policjanci zatrzymali skodę kierowaną przez 42-latka. W tym przypadku zmierzona prędkość to 102 km/h. Policjanci zatrzymali także prawa jazdy dwóm kobietom: 43, 31-latce. Pierwsza kierowała osobowym bmw a druga toyotą. Obie przekroczyły 100 km/h w terenie zabudowanych. Wymienionym osobom zatrzymano na 3 miesiące prawa jazdy.

KPP w Działdowie

Policjanci powiatu działdowskiego ujawnili kierujących, którzy nie zastosowali się do ograniczenia prędkości, a także wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty i pojazdu osobowego. Kierująca fordem mondeo przekroczyła dozwoloną prędkość i została zatrzymana do kontroli drogowej przez patrol ruchu drogowego na terenie Działdowa. Ponadto kobieta podczas jazdy nie miała zapiętego pasa bezpieczeństwa, a w czasie kontroli nie chciała podać swoich danych osobowych. Policjanci doprowadzili kierującą do komendy celem ustalenia jej danych. Wobec 34-latki funkcjonariusze sporządzili dokumentację z wnioskiem o ukaranie do sądu. Mieszkanka gminy Płośnica odpowie za popełnione wykroczenia, nie tylko drogowe.
W tym samym dniu w Działdowie na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Orzeszkowej doszło do zdarzenia z udziałem rowerzysty i samochodu osobowego. Obecny na miejscu patrol ruchu drogowego ustalił, że kierujący rowerem 17-latek jadąc chodnikiem uderzył w prawidłowo jadący pojazd marki Skoda. Nieletni doznał powierzchownych obrażeń ciała. Czynności w tej sprawie prowadzi działdowska policja.
Następnie policjanci działdowskiej drogówki na jednej z ulic w Działdowie zatrzymali do kontroli drogowej 18-latka. Kierujący pojazdem marki Volvo przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o przeszło 26 km/h. Za popełnione wykroczenie drogowe został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych a na jego konto kierowcy powędrowało 7 punktów karnych.

KPP w Giżycku

Policjanci z powiatu giżyckiego w środę ukarali mandatami 34 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Ponadto zatrzymali 26-letniego kierowcę, który zlekceważył przepisy ruchu drogowego i w konsekwencji stracił prawo jazdy. Do jednej z interwencji doszło około godz. 20:00 w Giżycku na Al. 1 Maja. Tam policjanci namierzyli kierowcę audi, który przy ograniczeniu do 40 km/h pędził z prędkością 96 km/h. Za powyższe wykroczenie kierowca otrzymał mandat w wysokości 3 tys. złotych, który przyjął oraz 13 punktów karnych. Z uwagi na fakt, że rażąco przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym, bo aż o 56 km/h funkcjonariusze zatrzymali 26–letniemu kierowcy prawo jazdy. Nieodpowiedzialny kierowca miał również przekroczony limit punktów karnych. Teraz podlega sprawdzeniu kwalifikacji kierowcy.

KPP w Gołdapi

Policjanci z Gołdapi tego dnia ujawnili 61 sprawców wykroczeń drogowych, z czego aż 58 kierujących dopuściło się przekroczenia prędkości. W czasie trwających działań policjanci nałożyli 55 mandatów karnych oraz zastosowali 5 pouczeń. W jednym przypadku sprawa swój finał znajdzie w sądzie. Niechlubny rekordzista przekroczył dopuszczalną prędkość o 41 km/h. Podczas kontroli drogowej okazało się, że kierowca po wejściu w życie nowego taryfikatora był już karany za przekroczenie dozwolonej prędkości. Dlatego też policjanci, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na kierującego mandat w ramach recydywy, co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do wykroczenia – w tym wypadku 2000 złotych.

KPP w Kętrzynie

Działania były też prowadzone w formie kaskady, gdzie na wyznaczonym odcinku drogi, w pewnej odległości kolejno po sobie ustawione były dwa patrole. Tego dnia kętrzyńscy funkcjonariusze ujawnili 59 przypadków naruszeń przepisów w tym 58 dotyczących przekroczenia prędkości. Policjanci przebadali również 111 kierujących na obecność alkoholu w organizmie. Cieszy fakt, że wszyscy byli trzeźwi. Podczas działań został zatrzymany również jeden dowód rejestracyjny pojazdu z uwagi na brak aktualnych badań technicznych.

KMP w Olsztynie

W trakcie przeprowadzonych działań policjanci z drogówki w Oslztynie stwierdzili ponad 100 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości. W większości przypadków interwencji zakończyły się nałożeniem mandatów karnych na nieodpowiedzialnych kierujących. Około godz. 11:00 policjanci w m. Sudwa zatrzymali do kontroli osobowe audi. Za jego kierownicą siedział 42-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że na mężczyźnie ciąży sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami do 2025 roku. Policjanci z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Zgodnie z kodeksem karnym jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, a także egzekwują od kierujących pojazdami przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo.

KPP w Szczytnie

Jadąc drogami prowadzącymi przez lasy czy, na przykład, pola kukurydzy, musimy być przygotowani na ewentualne wtargnięcie na jezdnię dzikiego zwierzęcia. Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, gdy zwierzęta wychodzą, wabione blaskiem świateł. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnały świetlnego lub dźwiękowego. W środę (20.09.2023) około godziny 17:00 dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na drodze krajowej nr 53, na wysokości miejscowości Chochół. Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia drogowego wynika, że kierujący pojazdem hyundai, 45-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego, uderzył w łosia, który wtargnął na jezdnię. Kierujący został przewieziony do szpitala. Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń. Apelujemy, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Oznakowanie z czegoś przecież wynika. Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze. Ważne, aby na drogach prowadzących przez kompleksy leśne jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zdarzenia (głównie o zmierzchu lub świcie, gdy panuje ograniczona widoczność, występują zamglenia). Zwolnijmy też, jeśli warunki nie pozwalają bezpiecznie jechać dozwoloną prędkością. Pamiętajmy, że dozwolona prędkość na danym odcinku drogi nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

KPP w Węgorzewie

Około godziny 17:20 policjanci z węgorzewskiej komendy zostali wezwani na zdarzenie drogowe, które miało miejsce na ulicy Zamkowej w Węgorzewie. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierujący samochodem marki Audi nie zachował należytej ostrożności i zjechał na przeciwny pas ruchu doprowadzając do zderzenia z prawidłowo jadącym pojazdem. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca Audi miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu. 55- latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy. Teraz mieszkaniec gminy Węgorzewo odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.

(KGP/tm)

  • Policjanci podczas działań Prędkość, wykonujący na drodze pomiar prędkości
    Policjanci podczas działań "Prędkość"
  • Policjanci podczas działań Prędkość, wykonujący na drodze pomiar prędkości
    Policjanci podczas działań "Prędkość"
  • Odblaski z napisem pomagamy i chronimy
    Odblaski
  • Policjanci podczas działań Prędkość, wykonujący na drodze pomiar prędkości
    Policjanci podczas działań "Prędkość"
  • Policjanci podczas działań "Prędkość" prowadzą ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy
    Policjanci podczas działań "Prędkość" prowadzą ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy
  • Policjanci podczas działań "Prędkość" prowadzą ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy
    Policjanci podczas działań "Prędkość" prowadzą ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy
  • Policjanci podczas działań Prędkość, kontrolujący samochód i kierowcę
    Policjanci podczas działań "Prędkość"
  • Policjanci podczas działań Prędkość, wykonujący na drodze pomiar prędkości
    Policjanci podczas działań "Prędkość"
  • Policjanci podczas działań Prędkość, kontrolujący samochód i kierowcę
    Policjanci podczas działań "Prędkość"
Powrót na górę strony