KWP: Wspólne działania policjantów drogówki i ratowników medycznych. Jeden cel - poprawa bezpieczeństwa
Po raz kolejny policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie wraz z ratownikami medycznymi z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie poprowadzili wspólne działania. Policjanci sprawdzali jak kierowcy respektują ograniczenia prędkości, ratownicy uczyli podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej. Cel jeden - wzrost świadomości kierowców a tym samym poprawa bezpieczeństwa na drogach.
Niezmiennie od lat w Polsce i na terenie naszego regionu niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest wciąż główną przyczyną wypadków drogowych. Te wypadki zbierają także największe śmiertelne żniwo. Czas zdjąć nogę z gazu i po prostu włączyć myślenie - nie tylko o sobie, ale i o innych na drodze.
Tylko w 2014 roku na drogach naszego regionu doszło do 1645 wypadków drogowych, w wyniku których 148 osób poniosło śmierć a 2052 zostało rannych. W 2014 roku podobnie jak w latach ubiegłych główną przyczyną wypadków drogowych z winy kierujących było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Z tej przyczyny doszło w regionie do 511 wypadków , 46 osób straciło życie a ponad 700 odniosło obrażenia ciała. Tyle suche fakty.
Za każdą z tych liczb kryje się żywa, ludzka tragedia, łzy, bezpowrotna strata, cierpienie, złamane życie.
Tych pół tysiąca wypadków mogłoby się nie wydarzyć, gdyby kierowcy zdawali sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczne mogą być przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Co więcej - często skutki takich wypadków mogłyby być zdecydowanie mniej poważne, gdyby każdy umiał w praktyce zastosować podstawy pomocy przedmedycznej.
Po raz kolejny policjanci razem z ratownikami medycznymi poprowadzili wspólne działania. Na ul. Bałtyckiej w Olsztynie funkcjonariusze w białych czapkach reagowali na przekroczenia prędkości. Kierowca, który popełnił wykroczenie mógł na miejscu sprawdzić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy medyczni przygotowali dla kierowców fantom do ćwiczeń, udzielali także podstawowych informacji, jak zachować się w momencie zdarzenia drogowego. Kierowcy chętnie korzystali z takiej lekcji, bo jak się okazuje wiele osób po prostu boi się udzielenia pierwszej pomocy. Tymczasem jak mawiają ratownicy - „Nie ma źle udzielonej pomocy, jest tylko pomoc nieudzielona”. Tylko podczas jednej godziny funkcjonariusze zatrzymali 5 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. 4 z nich zdecydowało się wziąć udział w takiej lekcji.
Warto przypomnieć, że zgodnie z polskimi przepisami każdy prowadzący pojazd, który uczestniczy w wypadku drogowym, nie udziela natychmiastowej pomocy ofierze wypadku podlega karze aresztu lub grzywny. Co więcej - w razie popełnienia tego wykroczenia orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów (art. 93 Kodeksu Wykroczeń).
Natomiast przepisy Kodeksu Karnego jasno określają, że kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
mk/in
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.91 MB)