Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Mł. insp. Mieczysław Wójcik nowym Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie

Insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie podjął decyzję o powołaniu na stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie dotychczasowego szefa nowomiejskich policjantów mł. insp. Mieczysława Wójcika. Powodem tej decyzji jest wieloletnie doświadczenie zawodowe Komendanta Wójcika, bardzo dobra opinia o jego pracy, zarówno w ocenie przełożonych, jak i samorządu, ale także, z racji ponad 3–letniej pracy na stanowisku Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, znajomości problemów miasta i olsztyńskiej jednostki.

Mł. insp. Mieczysław Wójcik pełni służbę w Policji od maja 1991 roku. Od początku drogi zawodowej jest związany z Olsztynem i pionem prewencji. Przez pierwsze 7 lat służby pracował w ruchu drogowym.

Mł. insp. Mieczysław Wójcik od 2000 roku zajmuje w warmińsko-mazurskiej Policji stanowiska kierownicze, od lipca 2006 do lutego 2010 roku był Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie nadzorującego prace policjantów pionu prewencji, od lutego 2010 roku do chwili obecnej Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Mieście Lubawskim.

Decyzja Komendanta Wojewódzki Policji w Olsztynie to efekt wieloletniej pracy mł. insp. Mieczysława Wójcika. Duże doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, bardzo wysoka ocena pracy Pana Komendanta zarówno przez przełożonych, samorząd i otoczenie policji. Nie bez znaczenia dla decyzji o powołaniu na stanowisko w KMP w Olsztynie jest także to, że mł. insp. Mieczysław Wójcik będąc Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie poznał problemy miasta i miejscowej jednostki.

Przebieg kariery zawodowej na stanowiskach kierowniczych

- styczeń 2000 – kierownik sekcji Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Olsztynie,

- lipiec 2004 r. - kierownik Policyjnej Izby Dziecka KMP w Olsztynie,

- marzec 2005 r. - Komendant Komisariatu Policji w Dobrym Mieście KMP w Olsztynie,

- lipiec 2006 r. - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie,

- luty 2010 r. - Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim.

Ważne wydarzenia podczas służby mł. insp. Mieczysława Wójcika na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Mieście Lubawskim

Biała wstążka 2012

Podczas konferencji "Solidarni przeciw przemocy wobec kobiet Biała Wstążka", która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, wręczono wyróżnienia "Warmińsko-Mazurski Kawaler Białej Wstążki 2012". Wśród sześciu mężczyzn uhonorowanych tym wyróżnieniem znalazł się podinsp. Mieczysław Wójcik Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim. W uzasadnieniu przyznania tytułu podinsp. Mieczysławowi Wójcikowi Komendantowi Powiatowemu Policji w Nowym Mieście Lubawskim czytamy:

"Od wielu lat z zaangażowaniem dąży do doskonalenia systemu interwencji oraz pomocy ofiarom przemocy domowej. Priorytetem własnym Komendanta Wójcika jest profesjonalne i indywidualne podejście do każdej sytuacji mającej związek z przemocą w rodzinie. Swoim profesjonalizmem i zaangażowaniem daje przykład podwładnym i tego samego wymaga od nich, dążąc do jak najlepszej realizacji procedury Niebieskiej Karty w jednostce, którą kieruje na najwyższym poziomie. Jest m.in. pomysłodawcą i współorganizatorem powiatowej konferencji pn. "Interdyscyplinarność w działaniu wobec przemocy w rodzinie" w Nowym Mieście Lubawskim. Z jego inicjatywy zorganizowano spotkanie wszystkich członków Zespołów Interdyscyplinarnych i ich grup roboczych z powiatu nowomiejskiego, w celu wymiany doświadczeń, tzw. "dobrych praktyk" oraz omówienia problemów i szukania wspólnych rozwiązań."


Wyróżnienie Białej Wstążki pokazuje wszystkim, że istnieją mężczyźni, którzy nie tylko nie stosują przemocy, ale także reagują na wszelkie przejawy przemocy wobec kobiet, wspierają krzywdzone kobiety i jednoznacznie opowiadają się po ich stronie. Jest to odznaczenie przyznawane za konkretne działania, mające na celu docenienie mężczyzn, którzy pomagają ofiarom przemocy oraz zachęcenie innych do działania

Uroczystość nadania i wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim

Piątek 3 października 2014 roku był dniem szczególnym dla wszystkich nowomiejskich policjantów i pracowników komendy. Tego dnia został nadany i wręczony sztandar ufundowany przez Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością szczególni goście m.in. generałowie Policji nadinsp. Wojciech Olbryś - Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Józef Gdański - Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie i nadinsp. Wojciech Sobczak Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku. Wśród zaproszonych gości był także Piotr Żuchowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gustaw Marek Brzezin - wicemarszałek województwa Warmińsko – Mazurskiego, członkowie Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru, a także przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji i służb.

Nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim jest symbolem najwyższych wartości, sławy i tradycji oraz wierności, honoru i dumy, których Ojczyzna wymaga od funkcjonariuszy Policji. Wygląd sztandaru jest jednakowy dla wszystkich sztandarów policyjnych, a jedyne różnice to nazwa danej jednostki Policji oraz herb właściwego samorządu terytorialnego.

Wyróżnienie dla powiatu nowomiejskiego za najwyższy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie warmińsko-mazurskim w 2013 roku

Przedstawiciele powiatu nowomiejskiego zostali wyróżnieni za osiągnięcie najlepszego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina wyróżnienia otrzymali Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim mł. insp. Mieczysław Wójcik oraz Starosta nowomiejski Zbigniew Ziejewski.

11 lutego 2015 roku w Olsztynie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Warmińsko- Mazurskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas tego spotkania podsumowano stan bezpieczeństwa na warmińsko-mazurskich drogach w ubiegłym roku. Jednym z pierwszych punktów posiedzenia było uroczyste wręczenie wyróżnień dla przedstawicieli powiatu nowomiejskiego za osiągnięcie najlepszego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina wyróżnienia otrzymali Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim mł. insp. Mieczysław Wójcik oraz Starosta nowomiejski Zbigniew Ziejewski.

Jak powiedział mł. insp. Mieczysław Wójcik wyróżnienie to dedykuje nowomiejskim policjantom za ich codzienną, ciężką i rzetelną służbę na rzecz poprawy i zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz społeczeństwu naszego powiatu za przestrzeganie przepisów i zasad obowiązujących na drodze.

Modernizacja i rozbudowa nowomiejskiej komendy

Cała inwestycja podzielona była na dwa etaty. Pierwszy obejmował gruntowny remont istniejącego budynku komendy, natomiast drugi etap to rozbudowa nowego skrzydła. Remont i modernizacja obiektu rozpoczęły się w 2011 roku. Zakres prac budowlanych które wówczas wykonano był ogromny. Położono nowe stropy. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Odnowiono elewację budynku, która musiała być zgoda z zaleceniami konserwatora zabytków. Wymieniono wszystkie istotne instalacje, począwszy od elektrycznej poprzez grzewczą, wodną i kanalizacyjną do wentylacyjnej oraz teleinformatycznej. Wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku zmieniły swoje oblicze. Wyremontowano pokoje, dyżurkę, toalety oraz pomieszczenia dla osób zatrzymanych zgodnie ze współczesnymi wymaganiami. Koszt remontu wraz z kosztami budowlanymi wyniósł około 2,5 miliona złotych. Dzięki ogromnemu wsparciu lokalnych samorządów kupiono wyposażenie biur i pomieszczeń.

Po rocznej przerwie, pod koniec 2013 roku zapoczątkowano budowę nowego skrzydła komendy, która rozpoczęła się wyburzeniem zdewastowanego zaplecza - starych garaży i kojców dla psów. Zalano wówczas ławy fundamentowe, a z początkiem wiosny na dobre ruszyły prace budowlane, które zakończyły się na początku tego roku. Nowe skrzydło jest jednopiętrowe. Na piętrze znajdują się pomieszczenia techników kryminalistyki wraz z dygestorium i pokojem okazań z lustrem weneckim. Są tam także pomieszczenia administracyjno-gospodarcze, składnica akt, pomieszczenie dla nieetatowego pododdziału prewencji, magazyny, pokój gościnny oraz siłownia. Na parterze umiejscowiono szatnię, prysznice i aneks kuchenny. Jednak parter nowego budynku stanowią w przeważającej części garaże mieszczące 14 samochodów będących na wyposażeniu nowomiejskich policjantów. W garażu umiejscowiono też agregat prądotwórczy, który zapewnia zasilenie całej komendy w razie przerw w dostawie prądu. Dla pozostałych aut wybudowano na zapleczu specjalną wiatę garażową. Ponadto wybudowano pomieszczenia dla policyjnych psów oraz garaż dla motocykli. Podczas budowy podłączono komendę do centralnej kotłowni. Wyremontowano dziedziniec komendy oraz parking przed budynkiem. Budowa nowej części wraz z wyposażeniem kosztowała kolejne 2,5 ml złotych.

Nowomiejska komenda jest wyjątkowo zabezpieczona i monitorowana. Oka zamieszczonych kamer śledzą wszelkie ruchy w budynku oraz na terenie wokół niego. Rejestratory na bieżąco zapisują obraz z kilkunastu kamer, tak by w razie zaistniałej potrzeby mieć możliwość odtworzenia konkretnej sceny. Budynek komendy został także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiono schodołaz, który umożliwia osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim wejście do budynku i pokonanie znajdujących się wewnątrz schodów. Całość inwestycji kosztowała około 5 ml. złotych. Część z tych pieniędzy, około 250 tyś zł pochodziła z samorządów powiatu nowomiejskiego, pozostałość z budżetu Policji.

Nagrodzeni i wyróżnieni policjanci za kadencji komendanta Mieczysława Wójcika

W trakcie kadencji Mieczysława Wójcika nowomiejscy policjanci otrzymali aż 8 Krzyży Zasługi za Dzielność.

Policjanci też zajmowali wysokie miejsca w konkursach policyjnych w województwie jak i na terenie kraju:

  • policjanci z ZPI na 4 miejscu XII Ogólnopolskiego turnieju Par patrolowych – wrzesień 2014,

  • przewodnik psa z doskonałymi wynikami podczas XIV Finału Kynologicznych Mistrzostw Polski w Sułkowicach – październik 2014

  • Policjant RD na 5 miejscu konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2015 na etapie wojewódzkim.

Powrót na górę strony