Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: Podpalił trawę dla zabawy – sprawą 12-latka zajmie się sąd rodzinny i nieletnich

12-letni chłopiec podpalił trawę w okolicach torów kolejowych. Jak sam wyjaśnił, zrobił to dla zabawy. Na szczęście w pobliżu nie było żadnych budynków Sprawa wkrótce trafi do sądu rodzinnego i nieletnich.

Oficer dyżurny ełckiej policji otrzymał zgłoszenie o podpalaniu trawy w okolicach torów kolejowych. Na miejsce zdarzenia został wysłany patrol policji, była tam również Straż Pożarna. Pożar na szczęście był niewielki i został szybko ugaszony. Policjanci ustalili, że trawę podpalił 12-letni chłopiec. Jak sam tłumaczył, zrobił to dla zabawy. Namawiał również do tego swojego o rok starszego kolegę, który odmówił i powiadomił swoją matkę. Kobieta widząc pożar powiadomiła Straż Pożarną i Policję. Sprawa wkrótce trafi do sądu rodzinnego i nieletnich.

W taki nieodpowiedzialny sposób tydzień temu zachowała się mieszkanka miejscowości Szafarnia.  Jak się okazało, kobieta chciała tylko spalić zalegające liście znajdujące się w ogródku ale doszło do zaprószenia ognia i rozprzestrzenieniu się go na pole.  Spaleniu uległo około 1,5 ha traw oraz kilka choinek. Właścicielka oszacowała straty na 1500 złotych. Za popełnione wykroczenie naruszenia przepisów przeciwpożarowych kobieta została ukarana mandatem.

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną:

Określa to m.in. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody:

art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

art. 131 pkt. 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.

Kodeks wykroczeń:

art. 82 § 1  Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

art. 82 § 3  Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeks karny:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powrót na górę strony