Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Babciu, nieszczęście się stało…”! Spowodowałem wypadek. Pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary

Cztery mieszkanki Szczytna i trzy mieszkanki Giżycka padły ofiarą oszustwa metodą na tzw. „wnuczka”. Przestępcy byli bezwzględni. Podając się za osoby bliskie żądali przekazania kurierowi ogromnych kwot pieniędzy. Motyw ich działania w każdym przypadku był ten sam - wyłudzić jak najwięcej pieniędzy.

Szczytno:

Bezwzględni oszuści znowu zaatakowali. Wykorzystując dobre serce seniorek,  wyłudzili od nich pieniądze w łącznej kwocie 55 tys. złotych, 300 dolarów amerykańskich, 100 funtów, 100 dolarów kanadyjskich, 50 euro, a także cenną biżuterię. Wczoraj (17.05.21r.) telefon na stanowisku oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy nie milkł. Od godziny 16:13 do godziny 20:13 funkcjonariusz przyjmował zgłoszenia dotyczące próby bądź dokonanych oszustw metodą na tzw. „wnuczka”.

Niestety, ale cztery mieszkanki Szczytna padły ofiarą oszustów. Tuż przed godziną 16:00, 81-letnia mieszkanka Szczytna odebrała telefon stacjonarny słysząc w słuchawce: „Babciu, nieszczęście się stało. Jestem na komendzie. Miałem wypadek. Potrąciłem na przejściu dla pieszych kobietę w ciąży. Przygotuj mi jak największa sumę pieniędzy, tylko tak uniknę kary”. 81-latka odpowiedziała: „Dobrze. Bartusiu”. Spakowała do foliowej torby 16.400 złotych. 300 dolarów amerykańskich, 100 dolarów kanadyjski, 50 euro i bardzo cenną biżuterię. Po krótkim czasie do drzwi jej mieszkania zapukał „kurier”, który odebrał przesyłkę.

Tego samego dnia o godzinie 13:00 w słuchawce telefonu stacjonarnego, 88-letnia mieszkanka Szczytna usłyszała: „Babciu z tej strony Paweł. Pilnie potrzebuje pieniędzy. Spowodowałem wypadek. Masz w domu jakieś pieniądze?”. Kobieta przekonana, że dzwoni do niej narzeczony wnuczki przekazała kurierowi pieniądze w kwocie 13 tys. złotych.

W godzinach 14:15-14:25 telefon odebrała również 83-latka ze Szczytna. Kobieta była pewna, że rozmawia z funkcjonariuszem Policji, który poinformował ją, że jej córka spowodowała wypadek. Motyw był ten sam. Córka miała potracić ciężarną na przejściu dla pieszych. W trakcie rozmowy udzielać się miała również kobieta, która wypytała 83-latkę o adres zamieszkania i posiadane przez nią środki pieniężne. Seniorka przekazała przybyłemu pod jej drzwi kurierowi pieniądze w kwocie 30 tys. złotych.

Również około godz. 14:00 z 79-letnią mieszkanka Szczytna skontaktował się telefonicznie rzekomy wnuczek. „Babciu z tej strony Oskar. Mieliśmy z tatą wypadek. Potraciliśmy młoda kobietę w ciąży na pasach. Tata jest ciężko ranny, ja tylko złamałem nos. Pan policjant mówi, że musimy uzbierać dużą sumę pieniędzy na kaucję. Sprawdź ile masz pieniążków”. Tym sposobem 79-latka przygotowała w foliowej torebce owiniętej folią 7500 złotych i 100 funtów.

Giżycko:

W trakcie jednego dnia, 16 maja br. trzy mieszkanki Giżycka uległy namowom oszustów. Kobiety otrzymały telefony o rzekomym wypadku z udziałem ich wnuka. Pierwsza seniorka słysząc w słuchawce prośbę o przekazanie pieniędzy na „wykupienie” wnuka z aresztu, przekazała nieznanemu mężczyźnie 17 tysięcy złotych. Druga z seniorek również po rozmowie z oszustami, tą samą metodą o rzekomym wnuczku, który spowodował śmiertelny wypadek przekazała im 250 dolarów oraz złotą biżuterię. Natomiast trzecia seniorka ratując z tarapatów rzekomego wnuka przekazała oszustom 30 tysięcy złotych. 

Zapamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Policja przypomina, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w tzw. „cywilu”
 i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Warto pamiętać, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

  • Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają np. z książki telefonicznej.
  • Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki bądź podają się za przedstawiciela policji lub innych służb.
  • Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.
  • Gdy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Policja apeluje o ostrożność! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Policjanci przypominają również, że od sierpnia 2020r. zmieniły się numery telefonów do jednostek policji w całym kraju. Aby dodzwonić się chociażby do warmińsko – mazurskich jednostek Policji, zamiast numeru kierunkowego trzeba wybierać wyróżnik MSWIA 47, a następnie nr jednostki. Jeżeli otrzymasz połączenie z numeru zaczynającego się numerem kierunkowym 0 89 623/624 możesz być pewny, to nie dzwoni policjant!

(ic/rj)

  • plakat nie daj się nabrać
  • nie daj się nabrać
  • nie daj się nabrać
Powrót na górę strony