Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci interweniowali wobec osoby narażonej na wychłodzenie. Wspólnie zadbajmy o los najbardziej potrzebujących

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aby uratować komuś życie.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni potrzebujący pomocy, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Możemy również zgłosić ten fakt na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni potrzebujący pomocy. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób nietrzeźwych podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Kętrzyn:

Coraz częściej zdarza się, że społeczeństwo również reaguje na los drugiego człowieka. I tak było w tej sytuacji. Tuż przed godz. 23:00 zaniepokojona losem mężczyzny, kobieta powiadomiła policjantów, że w jednym z budynków mieszczących się na terenie miasta leży zziębnięty i najprawdopodobniej pijany mężczyzna. We wskazane miejsce pojechali policjanci, którzy ustalili, że jest to osoba bezdomna. Funkcjonariusze wezwali na miejsce ratowników medycznych, a gdy ci przekazali, że mężczyzna nie potrzebuje hospitalizacji policjanci przewieźli 26-latka do ogrzewalni. Tam mężczyzna mógł się ogrzać i spędzić noc.

Ełk:

Wzorową postawą obywatelską wykazali się wczoraj (14.01.2021r.) wieczorem mieszkańcy Ełku. Widząc osoby narażone na wychłodzenie zadzwonili pod numer alarmowy i zgłosili niepokojące sytuacje. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło mężczyzny, który przebywał w pustostanie. Policjanci znaleźli go tam leżącego na ziemi. W rozmowie z policjantami przyznał, że nie ma gdzie się podziać i przenocować, więc szuka jakiegoś schronienia. Dla bezpieczeństwa policjanci przewieźli 54-latka do miejscowej ogrzewalni, gdzie mógł w ciepłych warunkach spędzić noc.
Kolejna zgłoszona interwencja dotyczyła leżącego na ziemi nietrzeźwego mężczyzny. Załoga pogotowia udzieliła mu niezbędnej pomocy, ale nie wymagał on hospitalizacji. 45-latek miał problemy z zachowaniem równowagi i logiczną rozmową. Z uwagi na swój stan i ujemną temperaturę powietrza policjanci przewieźli go do komendy do wytrzeźwienia. 45-latek miał ponad 2 promile alkoholu.
Dzięki mieszkańcom, którzy widząc śpiących na mrozie mężczyzn zareagowali i poinformowali służby, pomoc została w porę udzielona, co z pewnością przyczyniło się do uchronienia ich przed zamarznięciem.


Pamiętaj! Widzisz potrzebującego pomocy - zareaguj. Czasami jeden telefon na 112 może uratować komuś życie. Swoją pomoc możesz również okazać, wskazując zagrożenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

(ep/rj)

Powrót na górę strony