Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy zatrzymany dzięki obywatelskiej postawie

Coraz częściej ze szczycieńską jednostką policji kontaktują się świadkowie, którzy informują o ujawnionych na drodze nieprawidłowościach. Bardzo budujące jest to, że świadomość mieszkańców w tym zakresie diametralnie wzrasta. Nie ma przyzwolenia na wsiadanie za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu w tym także roweru czy motocykla, gdy kierowca znajduje się na „podwójnym gazie”. Taka osoba jest potencjalnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie traktujmy tego jako „donos”, lecz jako nasze wspólne dobro. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, a jeden telefon może uratować ludzkie życie.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy z oficerem dyżurnym szczycieńskiej komendy kontaktują się świadkowie świadomi istniejących na drodze zagrożeń. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie sygnały o nietrzeźwych kierowcach. Nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi zaburzona  motorykę i opóźnia spostrzegawczość. Ta skrajna nieodpowiedzialność często prowadzi do zdarzeń tych najtragiczniejszego w skutkach, czyli wypadków śmiertelnych.

Taką godną pochwały postawą wykazał się mężczyzna, który widząc jak kierujący Nissanem Almerą, jadąc przez miejscowość Wały w gminie Szczytno, stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o swoich spostrzeżeniach natychmiast poinformował oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy. Dzięki temu już po kilku minutach od zgłoszenia, policjanci z referatu ruchu drogowego, w Lipowcu, zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej. Za kierownicą Nissana siedział 30-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Okazało się, że mężczyzna miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto, 30-latek popełnił przestępstwo, z art. 180 a Kodeksu karnego, który mówi o tym, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.  

W związku z podejrzeniem, że 30-latek popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację, celem poinformowania sądu o ujawnionych w trakcie kontroli nieprawidłowościach.

Dzięki właściwej reakcji, innego uczestnika ruchu drogowego, szczycieńscy funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu kolejnego nieodpowiedzialnego kierowcę. Właśnie taka postawa i taka współpraca ze służbami daje szansę podjąć natychmiastowe i niezbędne czynności mające na celu ochronę życia i zdrowia obywateli, a także buduje zaufanie, wzajemną odpowiedzialność i poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

 

(ic/rj)

Powrót na górę strony