Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na Policjanta udaremnione. Policja apeluje!

Policjant to zawód zaufania społecznego. Jest to niezwykle ważne przy pierwszym kontakcie osoby pokrzywdzonej z przedstawicielami tej formacji. Niestety oszuści wykorzystując to społeczne zaufanie podają się za funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od osób starszych. Kolejna taka próba na szczęście nie została dokonana.

W jednym z mieszkań na szczycieńskim osiedlu dzwoni telefon. Odbiera go 84 letnia kobieta. W słuchawce słyszy zaniepokojony głos wnuczki, która mówi swojej babci, że razem z tatą mieli wypadek, że są teraz na Komendzie w Szczytnie, że jest pokrzywdzona kobieta. Słuchawkę przejmuje mężczyzna przedstawiający się jako funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Mężczyzna potwierdza wersję przedstawioną przez dziewczynę. Kobieta, która ucierpiała w tym wypadku chce 28 tyś złotych, aby jej syn nie trafił do więzienia. Starsza kobieta jest roztrzęsiona. Przyznaje, że ma pewną sumę pieniędzy w domu, ale resztę w banku. Mężczyzna poleca kobiecie, aby udała się do banku w celu wypłacenia wymaganej kwoty. Poleca, również, aby kobieta z nikim się nie kontaktowała, nie dzwoniła do nikogo, gdyż jej syn może trafić do więzienia.

Powyższa historia brzmi niczym scenariusz dramatycznego filmu. Niestety taki scenariusz wdrożyli w plan oszuści podający się za rodzinę i funkcjonariuszy Policji. Na szczęście nie doszło do transakcji, gdyż płaczem kobiety i głośnymi rozmowami o dużej kwocie pieniędzy zaniepokoił się sąsiad. 84-latka była jednak na tyle przestraszona, że nie chciała powiedzieć o co chodzi. Czujny i troskliwy sąsiad zadzwonił na Policję i tym razem na miejsce przyjechali prawdziwi funkcjonariusze. Ustalili, że syn kobiety, który maił mieć wypadek ma się dobrze i nie uczestniczył w żadnym zdarzeniu drogowym.

Mając na uwadze Państwa bezpieczeństwo apelujemy o nieprzekazywanie pieniędzy osobom podającym się za funkcjonariuszy, prokuratorów lub innych przedstawicieli urzędów i instytucji. Policjanci lub prokuratorzy NIGDY nie zażądają od nikogo żadnej gotówki. Oszuści mogą próbować takich sposobów na wyłudzanie pieniędzy, jak opisany powyżej, czyli informowanie o fałszywym wypadku, rzekomym aresztowaniu przez Policję lub innych sytuacji, w których przekazanie dużej ilości gotówki będzie niezbędne do uratowania osoby najbliższej.

Apelujemy także do najbliższych o przeprowadzenie rozmów zwłaszcza z osobami starszymi, aby uświadomić je o istniejących zagrożeniach i uchronić przed  działaniem oszustów. W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu, którego rozmowa będzie dotyczyć pieniędzy należy jak najszybciej rozłączyć się i skontaktować z Policją pod numerem alarmowym 112.

(am/rj)

Powrót na górę strony