Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpodstawnie wezwali policję. Teraz będą tłumaczyć się przed sądem

Policjanci przypominają! Na numery alarmowe dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach. Nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do tragedii - osoba, która naprawdę potrzebuje pomocy nie otrzyma jej, bo patrol do niej nie dotrze. Za bezpodstawne wezwanie służb zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny.

Iława:

W sobotę kilka minut po godzinie 12:00 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadzwonił mężczyzna. Oświadczył, że w jednej z miejscowości w gminie Iława w rowie w okolicach przystanku leży od kilku dni rower dziecięcy. Policjanci pojechali na miejsce jednak nigdzie nie ujawnili wskazanego jednośladu. Funkcjonariusze ustalili kto dzwonił na numer alarmowy. Okazało się, że był im to znany z wcześniejszych interwencji 42 – latek. Mężczyzna za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych był już karany mandatem dlatego tym razem mundurowi sporządzili do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny.

Kętrzyn:

Wielokrotnie na numer alarmowy 112 zdarzają się telefony, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, telefony wykonane dla żartu czy pomyłki telefonicznej. Do takich interwencji należy zaliczyć nocne zgłoszenie mieszkańca Korsz. Mężczyzna po godzinie 22.00 zadzwonił na numer 112 i zgłosił interwencję. Twierdził, że jest osobą bezdomną wymagającą pomocy, ponieważ zamarza. Na pytanie czy jest trzeźwy odpowiedział „pół na pół”. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce ustalili, że zgłoszenie nie polegało na prawdzie. Okazało się, że mężczyzna przebywa we własnym mieszkaniu i jest pod działaniem alkoholu. W rozmowie z funkcjonariuszami, 57-latek nie potrafił racjonalnie wyjaśnić przyczyny zgłoszenia. Teraz będzie się tłumaczył za popełnienie wykroczenia, jakim jest bezpodstawne wezwanie.

Pamiętajmy !
Na numery alarmowe dzwońmy tylko w uzasadnionych przypadkach. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1.500 złotych.
Takie zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci zawsze reagują na każde zawiadomienie, więc reagują również na te fałszywe. Funkcjonariusze także informują o zdarzeniu inne instytucje.
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego każdy powinien się zastanowić czy sprawa, z którą dzwoni, wymaga interwencji Policji, ponieważ wzywając bezpodstawnie policję, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebuje, a do której - w wyniku np. głupiego żartu - patrol policji nie dotrze.

(jk/ab/rj)